صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

8. مهر 1396 - 11:29
کد مطلب: 71904
مردم بخش سرآسياب يوسفي شهرستان بهمئي در مركز اين بخش با حضوری پرشور و توزيع نذري هاي مختلف هر شب در يك هيئت به دور از حواشي هاي ايلي و طايفه اي برای اباعبدالله(ع) سینه زنی و نوحه سرایی می کنند.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر،همزمان با ماه محرم و ایام عزاداری حضرت سیدالشهداء حسین بن علی (ع) و به منظور اشاعه فرهنگ علوی و حسینی مراسم سوگواری و عزاداری درمحل مسجد حضرت امام خميني (ره) بخش سرآسياب يوسفي  برگزار شد.

سخنرانی ، قرائت زیارت عاشورا  و وارث ، مداحی ، نوحه سرایی ، سینه  زنی  از جمله برنامه هايي است که در ماه محرم  درمحل مسجد حضرت امام خميني (ره) سرآسياب يوسفي  با حضور خیل مشتاقان سیدالشهدا برگزار شد.

در این مراسم آیینی ،   شرکت کنندگان  با فلسفه قیام عاشورا ، فضائل اخلاقی  اهل بیت(ع) و نقش تاریخی قیام حسین بن علی (ع)  و ماندگاری این رویداد تاریخی و همچنین سبک زندگی اسلامی  و مباحث تربیتی  خانواده های امروزی  به صورت کاربردی آشنا مي شوند .

یکی از نذرهای هميشگي مردم سرآسياب يوسفي نذر غذاهاي مختلف است ، در ماه محرم همه مساجد و حسینیه‌ها روستاهاي بخش سرآسياب يوسفي سراپا سیاه شده و هر شب آماده اجرای مراسم و پذیرایی از عزاداران هستند.

ایام محرم همواره به عنوان روزهای خیرات و روا شدن حاجات در بین مردم بخش سرآسياب يوسفي  شهرت داشته و به همین دلیل هنوز هم در روزهای محرم هر کسی به وسع خود در اطعام نیازمندان می‌کوشد.

اعتقاد به اینکه این شب‌ها ، بهترین زمان طلب آمرزش برای رفتگان است ، خرما ، حلوا  و آش نیز بر اقلام دیگر نذورات اضافه شده ، آب دادن ، شربت دادن، سقایی ، پختن آش ، نذر شمع ، سینه زدن ، زنجیر زدن و  خواندن زیارت عاشورا از دیگر عادات و رسوم مردم بخش سرآسياب يوسفي در این ماه است.

انجام خدماتی چون پذیرایی ، اسفند دود کردن در مساجد و حسينيه ها  با نیت نذر و قصد قربت الهي و مودت و رحمت انجام می گیرد ، تهیه مواد مورد نیاز دسته‌ها ، از سازهایشان گرفته تا زنجیر و پرچم ، دیگ ، سینی ، استکان از دیگر نذرهای مردم اين بخش ، در ایام حزن و اندوه محرم است.

انجام امور عام‌المنفعه به خصوص تهیه غذا و پوشاک برای خانواده‌های نیازمند و  اجراي مراسمات دوستانه به قصد قربت، از دیگر عادات و رسوم مردم سرآسياب يوسفي  در این ماه است.

 در بخش سرآسياب يوسفي ، روزهای محرم و عاشورا، با ذکر مصیبت ، انجام نذورات ، تعزیه و دسته‌های باشکوه انجام می‌شود ، کلاس‌های مذهبی، انجام اعمال خیر و کمک به دوستان و همسایگان از جمله اعمالی است که همچنان این ایام را برای مردم اين بخش به روزهایی پر از خیر و برکت مبدل کرده است.

نکته قابل ذکر دیگر اینکه مردم سرآسياب يوسفي در يك هيئت جمع مي شوند و به دور از تمامي حاشيه ها ، اتحاد خود را با تعامل ،همكاري و برادری به نمايش مي گذارند.

تصاویر ضمیمه:

 

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها