صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

28. آذر 1395 - 9:53
کد مطلب: 71075
باغداران منطقه کل جمشید بهمئی که بخش زیادی از مرکبات شهرستان را تولید می کنند از کمبود آب و عدم حمایت مسئولان از فروش محصولات خود گلایه مند هستند.

به گزارش سایت خبری آوای ماغر،باغات منطقه کل جمشید بهمئی در نزدیکی روستاهای کندیده و کل جمشید در حدفاصل شهر لیکک و روستای سرجوشهر استان خوزستان واقع شده است که از دومسیر شهر تشان استان خوزستان و شهر لیکک با فاصله کمتر از نیم ساعت قابل دسترسی است.

این باغ های زیبا که نزدیک به 400هکتار زمین زراعی منطقه کل جمشید را به خود اختصاص داده اند، بیشتر زیتون و مرکبات هستند.

 

این روزها فصل برداشت مرکبات از باغهای کل جمشید است اما باغبان ها از وضع موجود ناراضی هستند.

 

دهقان، یکی از باغبان های با تجربه این منطقه در گفت و گو با خبرنگار آوای ماغر از کمبود آب برای آبیاری این باغات گلایه مند بود و گفت: اقلیم گرمسیری و خشک منطقه کل جمشید اقتضا می کند که هر سه روز یکبار مرکبات آبیاری شوند در صورتی که  ما مجبوریم به خاطر کمبود آب 5روزی یکبار و کمتر از حد استاندارد آبیاری کنیم و نتیجه این کار میوه هایی است که از لحاظ ظاهری بازار پسند نیستند.

 

وی با تاکید بر اینکه میوه باغات کل جمشید از لحاظ سلامت جزو میوه های کاملا طبیعی هستند، افزود: تنها برای رشد و تقویت درختان از کود حیوانی استفاده می کنیم اما همانطور که مشاهده می کنید بیشتر میوه درختان به خاطر کمبود آب از بین میرود .

 

 

دهقان نقش آبیاری کافی و به موقع را در افزایش کمی و کیفی مرکبات بی نظیر دانست و گفت:به صورت تجربی و عینی مشاهده می کنیم درختانی که نزدیک به خط لوله بوده و آب کافی دریافت می کنند ثمر چند برابر و با کیفیت بالاتر می دهند.

 

 

وی از مسئولان شهرستان خواست برای تامین آب این باغات فکر اساسی کنند و نگذارند دسترنج چندین ساله باغداران منطقه به هدر برود.

 

باغداران منطقه کل جمشید از بی توجهی مسئولان جهت تامین بازار فروش گلایه مند هستند و می گویند:محصولات ما در ورودی و خروجی شهرها و سر چهار راه های شهرستان و استان خوزستان و به صورت فله ای به فروش می رسد در صورتی که ما حاضریم محصول خود را با قیمت مناسب در اختیار ادارات جهاد کشاورزی و صنعت،معدن و تجارت شهرستان جهت عرضه به بازار شهرستان، قرار دهیم اما تاکنون در این زمینه هیچ اقدامی از جانب مسئولان صورت نگرفت.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
گزارش و عکس از : سید علمدار تقوی
 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها