بیمه پاسارگاد
صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

14. فروردين 1394 - 16:45
کد مطلب: 64017
عکس تنگ سولک بهمئی

به گزارش سایت خبری آوای ماغر،این تنگه به معنی محل سروهای کوچک است که در دوازده کیلومتری شهر لیکک مرکز شهرستان بهمئی  و در جنوب غربی استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است و پیش آهنگ باستانشناسی بهمئی است . به دلیل پنج سنگ نوشته منقوش، راه اسب رو سنگفرش قدیمی، کنده کاری های دل کوه و سروهای زرین منحصر به فرد، چشمه گوردک )منسوب به گودرز پهلوان افسانه های ایران( با آب و هوایی دلپذیر و خنک معروف است.

 

ورود به این تنگه از دو راه امکان پذیر است:

 

یکی راه پیاده رو که از سمت لیکک و دهانه تنگه شروع شده و برای رسیدن به محل سنگ نوشته ها باید یک و نیم ساعت پیاده روی کرد. و دیگری راه ماشین رو که بعد از گذشتن از تنگ ماغر به این تنگه می رسیم.

 

گرچه تنگ سروک بهمئی از منظر باستانشناسان و گردشگران ایرانی آنگونه که شایسته است شناخته نشده، اما نقوش و سنگ نوشته های آن ثبت ملی شده  و در شرف ثبت جهانی هستند و صاحب منصبان و باستانشناسان مشهوری از جمله بارون دوبد، دبیر اول سفارت روسیه در دوره محمد شاه قاجار، میرزا حسن فسایی مولف فارسنامه ناصری، احتشام الدوله حکمران وقت فارس، اشتاین باستانشناس معروف مجاری، واندنبرگ بلژیکی، گیرشمن فرانسوی، اریک دووال )قسمت افتاده سنگ سوم را به موزه ملی انتقال داد( و احمد اقتداری از این آثار دیدن کرده ، گزارشات کتبی تهیه و تدوین نمودند.

 

با توجه به اینکه این تنگه باستانی در خبری با تیتر " تنگ سروک بهمئی ،بزرگترین میراث برجای مانده از حکومت الیمایی پذیرای گردشگران نوروزی است +عکس "به طور مفصل به مخاطبان عزیز معرفی شد به همین مقدار بسنده می کنیم.

 

تصاویری از حضور گردشگران  در این منطقه زیبا و باستانی که در نوروز امسال نسبت به سالهای گذشته از آن استقبال چندین برابری شده است:

عکس تنگ سولک بهمئی
عکس تنگ سولک بهمئی
عکس تنگ سولک بهمئی
عکس تنگ سولک بهمئی
عکس تنگ سولک بهمئی
عکس تنگ سولک بهمئی
عکس تنگ سولک بهمئی
عکس تنگ سولک بهمئی
عکس تنگ سولک بهمئی
عکس تنگ سولک بهمئی

نظرات کاربران

آخرین عناوین