صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

شهرستان بهمئي يکي از هفت شهرستان استان کهگيلويه و بويراحمد در غرب تا شمال غرب اين استان واقع شده است، اين  محدوده تا سال 1384 يک بخش از شهرستان کهگيلويه محسوب مي­شد اما از آن به بعد به شهرستان ارتقاء يافت، اين شهرستان از شمال به شهرستان باغ ملک (خوزستان) و از شرق به شهرستان کهگيلويه و جنوب به شهرستان بهبهان و از غرب و شمال غرب به شهرستان اميديه و رامهرمز(خوزستان) محدود شده است.

شهرستان بهمئي با 1447 كيلومتر مربع مساحت(خوش چهره،1371: 46)  از سه بخش بهمئي گرمسيري شمالی، سرآسیاب یوسفی و بخش مرکزي تشکيل شده که بخش بهمئي گرمسيري شمالی به دهستان ممبی، سرآسياب يوسفي با مرکزيت سرآسياب يوسفي و بخش مرکزي آن از دو دهستان بهمئي گرمسيري جنوبي و کفش کنان با مرکزيت  ليکک تشکيل شده است. در تقسیمات سیاسی جدید کشور بخش های بهمئی گرمسیری شمالی و سرآسیاب یوسفی در سال 1388 تبدیل به بخش جداگانه شده اند.

موقعیت شهرستان بهمئی در استان کهگیلویه و بویر احمد

ترسیم : براساس نقشه های پایه:1390

شهرستان بهمئي داراي225 روستا بوده كه تعداد 52 روستاي آن خالي از سكنه شده است و در حال حاضرتعداد 173 روستاي مسكوني دارد. دهستان بهمئي گرمسيري شمالي با70 روستا و دهستان کفش کنان با 15 روستا، به ترتيب داراي بيشترين و كمترين تعداد روستا مي­باشند. همچنین دهستان گرمسیری جنوبی و سرآسیاب یوسفی به ترتیب دارای 49 و 39 روستا هستند ( استانداری کهگیلویه و بویراحمد، 1386 ).

شهرستان عزیز بهمئی با وجود داشتن فرزندان مستعد و توانمند در بیشتر بخش های توسعه بالاخص بخش معرفی ظرفیت های طبیعی و انسانی به استان ،کشور و حتی جهان همچنان مهجور مانده است. با توجه به وجود نعمت بزرگی به نام اینترنت که جهان ما را به دهکده ای تبدیل نموده است و کوچکترین اتفاق در آن در سریعترین زمان ممکن در اختیار دیگر انسانها قرار می گیرد لذا عده ای از فرزندان برومند این خطه شهید پرور با راه اندازی پایگاه خبری آوای ماغر به عنوان نخستین مرجع خبری شهرستان بهمئی،  هدف اصلی خود را معرفی ناشناخته ای به نام بهمئی قرار دادند ،صد البته این هدف به معنای نادیده گرفتن رسالتهای اصلی یک پایگاه خبری همچون اشرافیت کامل بر مسائل شهرستان در ابعاد مختلف و پیگیری مشکلات مردم نیست.

لذا این تیم خبری به صورت شبانه روزی و با اخلاص،انصاف،شفافیت ،عدم وابستگی به جریان سیاسی خاص و همسو با اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به رسالت خود ادامه می دهد و در این راه خطیر دست همشهریانی را که توان یاری ما را دارند به گرمی می فشاریم.

 

التماس دعا/

آخرین عناوین

پربازدیدها