صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

25. ارديبهشت 1398 - 22:48
کد مطلب: 73003
در نامه سرگشاده دکتر رزم خواه،پزشک خانواده هم استانی خطاب به سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی استان به سوء مدیریت و تبعات منفی ناشی از آن در حوزه بهداشت و سلامت استان اشاره شده است.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر؛یکی از پزشکان خانواده کهگیلویه و بویراحمد به نمایندگی از جامعه پزشکی در نامه ای سرگشاده خطاب به سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی استان، به مشکلات حوزه سلامت استان اشاره و به لزوم مدیریت و تدبیر در این زمینه پرداخت. 

متن یادداشت دکتر مهرداد رزم خواه به شرح ذیل است:

جناب آقای دکتر پرویز یزدانپناه

انتخاب شما استاد گرانقدر، شایسته و توانمد را به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج صمیمانه و با افتخار تبریک عرض میکنیم و امیداوریم که این انتخاب شایسته پایانی بر تلاطم سنگین حاکم بر این دانشگاه باشد و شایسته سالاری و توانمد بودن افراد معیار سنجش و هدف گذاری دانشگاه علوم پزشکی یاسوج باشد که با انتخاب شایسته شما این چنین نیز خواهد بود و از خدای بزرگ در این ماه مبارک توفیق روزافزون شما را طلب داریم .

اما لازم است در ابتدای کار چند نکته را به عرضتان برسانیم :

1-  متاسفانه در چند سال اخیر سوء مدیریت های سیستم دانشگاه باعث شده است که افراد شایسته و توانمد از چرخه سیستم سلامت، بهداشت و درمان که یارای کمک کردن به این مجموعه را داشتند، عملا حذف و به فردی بی تفاوت نسبت مسائل موجود در این حوزه تبدیل شوند.

2-  عدم نیازسنجی دقیق مسائل شهرستان های مختلف مجموعه دانشگاه علوم پزشکی که باعث بروز خسارت های جبران ناپذیری در سلامت مردم شده است به گونه ای که برای مثال در شهری بیمارستانی بدون وجود نیروی مربوطه مورد نیاز و در شهری دیگر پرسنلی مجرب بدون وجود امکاناتی برای بهبود شرایط داریم.

3-  غافل ماندن بخش بهداشت و پیشگیری از چرخه سلامت و تنها اکتفا کردن به مناسبت هایی در این زمینه و حضور نمادین و مانوری در آن تاریخ ها و متمرکز شدن در قسمت درمان در صورتی که بهداشت و پیشگیری همیشه مقدم بر حوزه درمان بوده و هست .

4-  عدم مشورت پذیری و یا بکارگیری نیروهای جوان و پویا در مناصب مختلف به گونه ای که نه تنها باعث از بین رفتن این پتانسیل عظیم جوان شده، بلکه باعث شد تااکثر نیروهای بومی نیز عطای خدمت به این استان را فدای لقایش کنند ؛در صورتی که  انرژی و پتانسیل فوق العاده این جوانان می تواند راهگشا و چرخاننده چرخه سلامت در مسیر درست و زیر سایه مدیریت های شایسته باشد .

5-  جلسات مکررمسئولان و مدیران دانشگاه که به نوعی عادتی روزانه  تبدیل شده است، بدون نیازسنجی دقیق و براساس بازدیدهای عملی و عدم درک صحیح از شرح مسائل و مشکلات مردم در حوزه بهداشت و درمان بخصوص در حوزه برنامه پزشک خانواده بوده و همین اتفاق باعث بروز هزینه های سنگین و گزافی به مجموعه دانشگاه شده است که مثال کوچکی از آن مطالبات زیاد و عقب مانده بسیاری از پرسنل و پزشکان برنامه پزشک خانواده است.

6-  حذف کیفیت مطلوب خدمات و آموزش های لازم در زمینه بهداشت و پیشگیری و اکتفا کردن به اعداد و ارقام که مدیران و مسولان مربوطه فقط به همین اعداد بسنده میکنند و در بین این اعداد سنگین و بزرگ هر روز سلامت مردم  بیش از پیش از کیفیت شایسته آنان، با وجود ظرفیت های لازم انسانی و تجهیزاتی فاصله می گیرد .

حرف بسیار است و زمان محدود ...؛لذا جناب آقای دکتر پرویز یزدانپناه استاد گرانقدر! از شما تقاضا داریم که با استفاده از تجربه بالا و همچنین درایت و شایستگی خود به وضع نابسامان بهداشت و درمان این استان، به خصوص در حوزه برنامه پزشک خانواده توجه ویژه داشته باشید و از تمام پتانسیل های موجود نهایت بهره را ببرید و ما پزشکان برنامه پزشک خانواده نهایت همکاری خود را در تمام زمینه ها برای ارتقای سلامت، بهداشت و درمان اعلام می کنیم و آمادگی هر گونه جلسه در جهت بررسی مشکلات موجود و پیدا کردن راه حل و ارائه پیشنهاد در این زمینه را خواهیم داشت.

باشد که رستگار شویم

دکتر مهرداد رزم خواه به نمایندگی جمعی از پزشکان این استان

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها