صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

به بهانه هفته کتاب و کتابخوانی؛
نقش مثبت مطالعه کتاب در کاهش ناهنجاریهای اجتماعی
6. آذر 1397 - 19:18
کد مطلب: 72702
بدون شک باید اذاعان کرد که برای رشد و توسعه مطالعه در سطح جامعه باید همه و همه دست در دست هم دهند تا شاهد ارتقای سرانه مطالعه شویم که این امر می توانند در کاهش ناهنجاریهای اجتماعی و تکریم به قانون نقش بسزایی داشته باشد

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر ، کارمند کتابخانه های عمومی شهرستان بهمئی در یادداشتی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی و روز کتابدار به تبیین اهمیت مطالعه و گسترش فرهنگ کتابخوانی پرداخت.

یادداشت فرهاد وفایی به شرح ذیل است:

توانایی خواندن یکی از مهمترین مهارت‌های اساسی دنیای امروز است و مطالعه برای داشتن ارتباط با جامعه امروز ضروری است تا بار دیگر جوامع ارتباط برقرار کنند. البته مغز انسان نیز نیاز به پیشرفت مستمر دارد و خواندن، فعالیتی برای کمک به این پیشرفت است.

خواندن و مطالعه کمک می‌کند تا افراد تخیل فعال‌تری داشته باشند و این تخیل موجب افزایش سطح بالاتری از خلاقیت در جامعه می‌شود ؛کتاب خواندن حافظه و تمرکز را بهبود می‌بخشد و همچنین باعث کاهش استرس می‌شود. بزرگسالان و سالمندانی که وقت خود را با خواندن کتاب می‌گذرانند، نشانه‌های کاهش شناختی کمتری دارند و در فعالیت‌های ذهنی بیشتر شرکت می‌کنند بنابراین می توان گفت که کتاب و مطالعه محور دانایی است.

مطالعه و خواندن فعالیت باارزشی است که موجب پیشرفت جامعه در زمینه‌های مختلف از جمله فناوری، اقتصادی و اجتماعی می‌شود، اما بسیاری از افراد این مهم را نادیده گرفته و وقت خود را صرف کتابخوانی و ارتقای خود و جامعه نمی‌کنند.

کتاب منبع باارزشی از اطلاعات غنی بوده و خواندن آن موجب افزایش دانش و اطلاعات خواهد شد.

کتاب به دلیل تاثیرات مثبت بر مغز موجب تحریک روحی و روانی شده و با فعالیت بیشتر از آلزایمر و دیگر مشکلات مغزی پیشگیری خواهد کرد.

با خواندن کتاب استرس را از خود دور خواهید کرد، این تاثیر بر مغز بیش از گوش کردن به موسیقی و یا پیاده‌روی است ؛حافظه نیز با خواندن کتاب و یادآوری شخصیت‌های داستان و رویدادها و دیگر موارد ارتقا می‌یابد و تصورات نیز با خواندن کتاب‌های تخیلی بهبود می‌یابند.

از دیگر مزایای کتابخوانی می‌توان به پیشرفت مهارت‌های فکری، ساخت کلمات، بهبود مهارت‌های نگارشی و مهارت‌های ارتباطی اشاره کرد.

البته با خواندن کتاب تمرکز افزایش یافته و این سرگرمی مفید، ارزان‌قیمت و محرک باعث بهبود سلامت شده و همدم همیشگی قبل از خواب برای آرامش بهتر خواهد بود.

کتاب جهان دیگری را به ما می‌آموزد و موجب اجتماعی شدن افراد و بهبود خلاقیت با شیوه خود می‌شود. کتاب خوب اخلاقیات را افزایش داده و تاثیرات منفی جهان دیجیتال را ندارد، افراد را باهوش‌تر کرده و از تماشای فیلم به دلیل ایجاد تصورات خاص خواننده بهتر است.

بدون شک باید اذاعان کرد که برای رشد و توسعه  مطالعه در سطح جامعه باید همه و همه دست در دست هم دهند تا شاهد ارتقای سرانه مطالعه شویم که این امر می توانند در کاهش ناهنجاریهای اجتماعی و تکریم به قانون نقش بسزایی داشته باشد

درپایان این  هفته را به سربازان جبهه فرهنگی کشور ، کتابداران به عنوان مشاوران امین جامعه  و همه فعالان، مسئولان و مدیران فرهنگی صمیمانه تبریک عرض می کنم.

فرهاد وفایی،کتابدار و کارمند کتابخانه های شهرستان بهمئی

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

درود بر دکتر وفایی که شایسته فرمانداری شهرستان است

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها