صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

فرهنگی و دانشجوی دکترای دانشگاه اصفهان:
یادداشت/من یک معلمم؛رسالتم تربیت نسل تاریخ ساز است
7. آبان 1397 - 12:34
کد مطلب: 72671
فرهنگی و فعال مدنی استان کهگیلویه وبویراحمد و دانشجوی دکترای دانشگاه اصفهان در یادداشتی با اشاره به وضعیت نابسامان اقتصادی حاکم بر کشور، رسالت معلمان را خطیر و حساس دانست.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر؛یکی از فرهنگیان و فعالان مدنی استان کهگیلویه وبویراحمد در یادداشتی با اشاره به وضعیت نابسامان اقتصادی حاکم بر کشور، رسالت معلمان را خطیر و حساس دانست و تربیت نسل تاریخ ساز را وظیفه اصلی معلمان عنوان کرد.

متن یادداشت اکبر دهبان نژادیان به شرح ذیل است:

من یک معلم هستم

همکاران عزیز و ملت شریف ایران! هنگامی که پیش قراولان یک جامعه بَرده ثروت ، قدرت، شهوت و شهرت شوند، آن جامعه سیر تباهی و سقوط خویش را طی خواهد کرد، زیرا مغزها پوک و ذهن ها به زایش اندیشه پوچ مادی گرایی و چپاول ثروت های ملی و توهم مالکانه بر جان و مال و ناموس، ملت را برای سردمداران آن جامعه می پروراند و برای رسیدن به اهداف خویش به انکار حقایق، از جمله حذف و نفی بخشی از تاریخ بعنوان رکن حقیقی  هویت ملی همت می‌گمارند و آینده یاس و نا امیدی برای ملت ها رقم می زنند .

امروز که جامعه من به سقوط اقتصادی رسیده و به تبع آن حاکمیت فلاکت اقتصادی بر ملت را شاهد هستیم و همه قشرهای جامعه دچار خسارت های فراوان اقتصادی و به تبع آن  شیب تند سقوط ارزش های اخلاقی و گسترش فقر و از هم گسیختگی نظام اجتماعی، کاهش بی سابقه اعتماد عمومی ملت و تسلسل باطل قدرت سیستم دولتی در  سالهای اخیر و همچنین سهل انگاری و رها کردن بازار توسط سیستم نظارت ، بازرسی و شکست آن در برابر این سیستم  را شاهد هستیم ؛آری همه  اقشار جامعه متضرر، و ناراضی و ناتوان از گذران زندگی هستند، کارمندان و حقوق بگیران دولتی در بدترین وضعیت تاریخی خود در حال زندگی هستند.

همه آنانکه با پول و معاملات پولی در ارتباط هستند، به تبع تورم و بحران نیز جنس خود را با قیمتی بسی بالاتر می فروشند و بسا ثروتمندتر از گذشته نیز شدند. اما من یک معلم هستم ؛ناراضی از سیستم اقتصادی به وجود آمده و منتقد وضع موجود ، زیرا به طور واضح " طی سه سال اخیر معلم به پایین ترین سطح منزلت اجتماعی رسیده است و رسانه های دولت و سیستم، اذهان ملت را در مورد معلم به طرز ناعادلانه و ظالمانه ای تغییر داده اند، ارزش کار معلم را به پایین ترین سطح تاریخی خود تنزل داده اند و مدام و تعمدا رسانه ها و مردم مدت زمان کار معلمان را پیش می کشند.

 آری  آری.  تا زمانی که این طرز تفکر در مورد معلم باشد، باید شاهد افزایش جرم و جنایت، رشد طلاق، گسترش زندان ها و هزینه های سرسام آور قانونی و غیرقانونی سیستم قضایی باشیم.

اما من یک معلم هستم و هیچ یک از موارد بالا دلیل بر کم کاری و فراموش کردن رسالتم نخواهد شد، من یک معلم هستم و مسئول در برابر تاریخ، در برابر نسل های آینده و وجدان های بیدار و انسانیت،  من مسئول خواهم بود و پاسخگو خواهم بود در برابر آیندگان و در برابر تاریخ .

من مسئول بیداری و آگاهی فرزندان این سرزمین هستم و بی مهری های روزگار مرا از رسالتم که رسالت انبیا و همه انقلاب گرایان تاریخ است، باز نخواهد داشت.

 من مسئول هستم که بنای خوب، نقاش خوب، معمار خوب، مهندس خوب، چوپان خوب، رفتگر خوب، قاضی عادل، مهندس با وجدان، شهردار پاکدست، مدیر مدبر، وکیل منصف، شورای کاردان ، نماینده باوجدان، بازاری صادقِ حلال خور و... تربیت کنم .

من یک معلم هستم و رسالتم مبارزه با جهلِ مرزبندی های قوم گرایی، حزب گرایی و مرزهای نژادی و مذهبی و هر آنچه موجب نفاق و تفرقه و جدایی پیکره انسان ها و  وحدت انسانیت از هم هست، می باشم .

من معلم هستم و باید صادقانه و در مقابل وجدان بیدار بشریت به روشنگری بپردازم و به حذف بخشی از تاریخ نه تنها ملت خود، بلکه هویت تاریخی جهان اقدام نکنم. من معلم هستم و باید به دانش آموزانم تعلیم برادری، برابری، وحدت و همگرایی را آموزش دهم، باید به آنها راه درست اندیشیدن، صداقت، احترام و رعایت حقوق شهروندی را تعلیم دهم ؛به آنها یاد دهم که همه انسان های کره زمین مهربان هستند و یک خانواده بزرگ و این تنها عده ای معدود به نام  سیاستمداران منفعت طلب به جدایی و دشمن اندیشی با بشر همت گماشته اند. به آنها یاد دهم که همه ادیان الهی پیروانی مهربان دارند که خود را یک خانواده بزرگ می دانند، من وظیفه دارم که روحیه انتقادی و فکر بزرگ اندیشیدن را در آنها پرورش دهم، من یک معلم هستم و باید نسل تاریخ ساز تربیت کنم، من مسئول هستم به نشان دادن راه و خسته نخواهم شد و مدام "سفر پیامبر به طائف را به یاد میارم که با تحمل آن همه زجر و سختی سفر تنها در برگشت یک باغبانان مسیحی، مسلمان شد" پس وظیفه ما روشنگری است ؛اگر در کلاس 30 نفری تنها یک نفر را تغییر دهیم، رسالتی پیامبر گونه را به جا آورده ایم .

پی نوشت: من یعنی ما همه معلمان.

اکبر دهبان نژادیان،فرهنگی آموزش وپرورش و دانشجوی دکترای دانشگاه اصفهان

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها