صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

24. مرداد 1397 - 19:38
کد مطلب: 72510
جاي خالي نخبگان و مهاجرت آنها از شهرستان از موانع توسعه فرهنگي، اجتماعي و سياسي بهمئي است كه دلسوزان بايد با جذب و بكارگيري تفكر آنها، به توسه شهرستان كمك كنند.

به گزارش پايگاه خبري آواي ماغر؛يادداشت:مسائل سیاسی (سیاست زدگی) در شهرستان بهمئی باعث شده است که نخبگان علمی، فرهنگی و سیاسی با وجود اینکه می توانند با ماندن در منطقه برای مردم دیار خويش مشکل گشایی کنند، راه مهاجرت را برگزينند،در حالیکه شهرستان نیاز جدی به ماندن نخبگان براي توسعه دارد اما اين افراد رفتن را بر ماندن در چنین فضایی مسموم ترجیح مي دهند.

شهرستان بهمئی با وجود اینکه بافتي تازه تاسیس دارد اما جمعیت آن روز به روز در حال افزایش بوده و عبود از زندگي روستايي و عشايري و ورود به زندگی شهری، تجربه ها و تبعات خاص خود را براي ساكنين اين شهرستان نوپا دارد.

 می طلبد که  آموزش در زمینه های مختلف سرلوحه دلسوزان نخبه و حتي مسئولان وظيفه شناس قرار گيرد تا سطح آگاهی مردم بالا در ابعاد مختلف فرهنگي، اجتماعي و علمي بالا رود و در واقع هدایت فکری مردم به نحو صحيحي شکل گیرد.

 با این حال سازمان ها و نهادهای فرهنگی هم آنچنان که باید و شاید براي عمل به تكاليف خود چنگي به دل نمي زنند و به وظیفه خود كه همان افزايش فاكتورهاي توسعه فرهنگي است، عمل نمي كنند ؛البته اين به معناي ناديده گرفتن خدمات خوب برخي از مسئولان دلسوز نمي شود.

شهرستانی که نخبگان آن دو طريق را پيش گرفتند ؛آنهايي كه دستشان به جايي مي رسيد با ترك زادگاه خود زندگي در كلان شهرها، پرداختن به مسائل شخصي و ارتقاي جايگاه خود را در پيش گرفتند اما عده اي ديگر كه تنها پشتوانه آنها مدارك معتبر و استعدادهاي شخصي است، باید مدرک خود را در کنجي نهان کنند و با وجود داشتن مدرك از دانشگاه هاي معتبر كارگري در عسلویه و شهرهای اطراف را براي گذر زندگي انتخاب كردند.

در جامعه ای که اعتماد به نخبگان فرهنگی و علمی جايگاهي نداشته، افراد غيرمتخصص و نا کارآمد بر سازمان های آن چنبره زده و رابطه ها در آن حرف اول را بزند، باید فاتحه آن را خواند.

وقتی نگاه طایفه ای به مسائل فرهنگی  رسوخ كند و در برخی موارد هم فقط هدف  مسئول این باشد که برنامه ها طبق دستور از بالا  اجرا شود و نهایتا با دادن گزارش صوری تكليف را از خود ساقط شده بداند، پیشرفتی حاصل نمی شود.

 لذا مسئولانی که به خاطر نداشتن خلاقیت، ابتکار و آشنا نبودن با فضای شهرستان و متناسب با مشکلات، برنامه برگزار کنند و دغدغه داشته باشند و فقط آشنایان و خویشاوندان خود را ببیند و همه چیز را سیاسی تلقی کنند، باید چنین کسانی را متوجه این بیان ارزشمند امام خمینی(ره) کنیم که فرمودند: "مسامحه در امور مسلمین از گناهان نابخشودنی می باشد."

 بیایید فراتر از همه مرزبندي ها طبق فرمايشات امام خمینی (ره) و رهبري، به فکر "کوخ نشینان" و "مستضعفان" جامعه  باشیم،  همان طور که  مقام معظم رهبري خطاب به مسئولین بیان می کند: توصیه به مسئولین هم در درجه اول،  وجود نخبگان باز شکر است؛ شکرِ نعمت وجود نخبگان. اینجا هم شکر همان سه جزء را دارد. شناخت؛ اول بشناسیم نخبه ها را، بعد بدانیم که وجود این نخبه ها یک نعمت الهی است؛ این را خدا به ما داده، به مسئولین نظام داده و بعد از این وجود مغتنم و محترم و عزیز -یعنی مجموعه نخبه کشور و استعدادهای برتر- در جهت های درست استفاده کنیم.

 شهرستان ما فرماندهان زیادی تحویل انقلاب داده است ؛ مصداق عملي مسئولان دلسوز ما شهید جهانژادیان بود که براي مسائل فرهنگي دغدغه داشت، روستا به روستا دور می زد و معنویت و فرهنگ را به جامعه تزریق می کرد كه هم در زمان حيات نوراني خويش محبوب مردم بود و هم در حال حاضر همچنان در قلب همه ما جاي دارد.

 بیایید راه شهیدان را ادامه دهیم، بیاید فراتر از جناح بندی ها و طایفه گری و هر نوع مرزبندي غلط با جذب نخبه ها و جلوگيري از فرار مغزها و تربيت جوانان متخصص و متعهد، خرده فرهنگ های غلط را  اصلاح کنیم و تها با نيت توسعه با مسائل و موانع توسعه فرهنگي، علمي و اجتماعي شهرستان برخورد کنیم.

صمد راغ - فرهنگي و كارشناس مسائل اجتماعي شهرستان بهمئي

انتهاي پيام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها