صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

عضو نظام مهندسی استان کهگیلویه و بویراحمد در یادداشتی عنوان کرد:
پدیده شوم قوم گرایی و آثار منفی آن بر انتخابات شورای شهر
17. اسفند 1395 - 9:35
کد مطلب: 71467
اگر نتیجه انتخابات شورا بر پایه قوم گرایی و عدم شایسته سالاری پیش رود، شاهد انتخاب افراد ناکارآمد و غیر متخصص خواهیم بود که نتیجه آن پسرفت بیش از پیش منطقه و شهرهای استان می باشد.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر،عضو نظام مهندسی استان کهگیلویه و بویراحمد دریادداشتی به آفت قوم گرایی در انتخابات شورای شهر و نتایج دامن زدن به این کار در سرنوشت آینده شهرهای استان پرداخت.

متن یادداشت:

یکی از مهمترین دلایل عدم موفقیت شوراها و به تبع آن ناکارآمدی شهرداری ها، بحث قوم گرایی است.

 

در ایران با وجود پذیرش فرهنگ سیاسی مدرن، هنوز عناصری از فرهنگ سیاسی سنتی حفظ شده و از جمله این عناصر نظام طایفه ای و قبیله ای است که مشخصاً در مناطق مختلف کشور رواج دارد. این عناصر از نظر نظریه پردازان، عقب ماندگی توسعه ی مناطق و شهرها را در پی دارد.

 

 به اذعان متخصصین انسانی، رقابت های قومی و منطقه ای در شهرها و مناطقی با تنوع فرهنگی، قومی، مذهبی، زبانی و حتی گویشی یکی از عوامل مهم عدم توسعه این مناطق بوده و به واگرایی فرهنگی، قومی، زبانی و مذهبی آنها دامن زده است، به نحوی که برخی معتقدند که طایفه و قوم گرایی در توسعه شهرها و مناطق مذکور، تاکنون به عنوان یک آفت مهلک و مانع توسعه عمل نموده است و پیامدهای منفی بسیار مخرب برای پدیده طایفه گرایی در توسعه فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نمود پیدا می کند. تشدید احساسات و عواطف طایفه ای همبستگی اجتماعی میان اعضای یک جامعه را تضعیف می کند و همبستگی جای خود را به تفرقه، کشمکش، تخریب سرمایه، اتلاف وقت و … می دهد.

 

در نتیجه سرمایه اجتماعی فرسوده و نابود شده و سطح اعتماد ملی و منطقه ای را به اعتماد درون گروهی و طایفه ای تقلیل داده و نوآوری و توسعه را در جامعه کند کرده و از بین می برد.

 

فرهیختگان جامعه در زمینه انتخابات شورا حتی باید پا را فراتر گذاشته و با افراد توانمند و متخصصی که قصد ورود به انتخابات شورا را ندارند وارد مذاکره شوند و از آنها تقاضای حضور در انتخابات شورا را داشته باشند تا با معرفی و حمایت آنها و شناساندنشان به مردم، شاهد انتخابات شورای شهر توانمند و متخصص برای رشد و توسعه شهرهای استان باشیم.

 

نتیجه انتخابات شورا ی شهر اگر بر پایه قوم گرایی و عدم شایسته سالاری پیش رود، شاهد انتخاب افراد ناکارآمد و غیر متخصص خواهیم بود که نتیجه آن بی انگیزه شدن نیروی انسانی متخصص و توانمند شهر برای توسعه منطقه و مهاجرت آنها به شهرها و استان های توسعه یافته تر و پسرفت بیش از پیش منطقه و شهرهای استان خواهد بود.

بنابراین اگر دلسوز شهر و استان هستیم و اگر از وضعیت توسعه و پیشرفت شهر و منقطه ی خود انتقاد داریم، پس همت کنیم و بیاییم نظام شایسته سالاری را جایگزین تفکر سنتی قوم گرایی کنیم چرا که در نظام شایسته سالار بهترین افراد در بهترین جایگاه با بالاترین بازده، کار انجام می دهند.

 

به امید روزی که شایسته سالاری، تخصص گرایی و توانمندی به جای پدیده شوم قوم گرایی گسترش و همه گیر شود که این آرزو دور از دسترس نیست.

 

یادداشت از: علی خوبی نژادیان-کارشناس ارشد شهرسازی و عضو نظام مهندسی استان کهگیلویه و بویراحمد

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین