صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

30. شهريور 1395 - 15:32
کد مطلب: 70107
در این یادداشت با آوردن چند نمونه از فضیلتهای واقعه غدیر به تبیین جایگاه غدیر می پردازیم.

به گزارش سایت خبری آوای ماغر،استاد حوزه علمیه بمناسبت عید سعید غدیر با ارسال یادداشت اختصاصی به تحریریه آوای ماغر با بررسی فضلیتهای غدیر، به اهمیت غدیر پرداخت.

متن یادداشت:

 با عرض  تبریک عید سعید غدیر به مسلمانان سراسر جهان، در این یادداشت با آوردن چند نمونه از فضیلتهای واقعه غدیر به تبیین جایگاه غدیر می پردازیم.

 

غدیر  یک واقعه بزرگ و یک مکتب تمام عیار دینی است که می توان در این مکتب درس فقه، فرهنگ، کلام، اخلاق و تفسیر را آموخت.

 

ابعاد شناخته شده غدیر در مقابل ابعاد ناشناخته و قابل کنکاش آن بسیارند که در بستر زمان و با دقت نظر می توان به جرعه ای از دریای معرفت غدیر دست یافت.

 

اهمیت و جایگاه غدیر به اندازه ای است که برای آن اعمالی فراتر از دیگر اعیاد اسلامی پیش بینی و توصیه شده است.

 

بیش از سی عمل مستحب برای این روز مهم به مسلمانان توصیه شده است که در دیگر روزهای مهم اسلامی مانند فطر، قربان، عرفه ، مباهله و نظیر آن این همه نیامده است.

 

غدیر سرشار از اعمال عبادی،سیاسی، فرهنگی، دینی،اقتصادی،اجتماعی و انسانی است که با این گستردگی و جامعیت غلو نیست که به این روز روز کمال دین بگویند.

 

مرحوم میرزا جواد آقا تبریزی می گوید: «فضیلتی که برای روز غدیر وارد شده نسبت به فضیلتهای ماه رمضان زیادتر است.»

 

امام صادق(ع) در پاسخ به علت تعدد و کثرت اعمال روز عید غدیر می فرماید: تا با این اعمال روز غدیر را بزرگ بداری که این خودنشان از جایگاه والای آن است.

 

در میان اعمال روز غدیر سنت حسنه افطاری دادن به مؤمنین است که امام علی(ع) ثواب افطار دادن به یک مومن روزه دار در این روز را برابر با اطعام صد هزار پیامبر(ص) و صدیق و شهید برشمردند.

 

سنت حسنه دیگر این روز بزرگ عقد برادری است که حتی برای آن خطبه عقد با کیفیتی که در کتب دینی آمده سفارش شده است.

 

برائت از مشرکین و ظالمین به اهل بیت از دیگر اعمال این روز بزرگ است که امام صادق(ع) فرمود: در روز غدیر از کسانی که به اهل بیت(ع) ستم کردند بیزاری می بجویید.

 

جشن گرفتن ، پوشیدن لباس پاکیزه و نو ، تبریک و تهینت گفتن این عید بزرگ به مسلمانان و توصیه اهل بیت در احادیث به دید و بازدید از فامیل و سادات از دیگر اعمال این روز خجسته است که نه تنها مایه شادی و نشاط در جامعه شده بلکه  منجر به ادای صله رحم هم می شود.

 

بر اساس احادیث معتبر کسی که در روز غدیر به دیدار مؤمنی برود خداوند هفتاد نور بر قبر او وارد و قبرش را وسیع می سازد  ؛هر روز هفتاد هزار فرشته قبرش را زیارت کرده، به او بشارت بهشت می دهند.

 

ثواب روزه گرفتن در عید غدیر چنان بسیار است که امام علی(ع) فرمود:"اگر بنده مخلصی در روزه این روز اخلاص داشته باشد،  همه روزهای دنیا توان برابری با آن را ندارد و در حدیثی دیگر ثواب روزه یک روز غدیر را برابر با صد حج و صد عمره مقبول اعلام فرمود.

 

نماز، دعا، زیارت، حمد و سپاس، صدقه دادن، صلوات فرستادن، انجام عمل صالح مانند  ادای دین بدهکاران ، کمک به مردم ، مهمان کردن ایتام و نیازمندان از دیگر اعمال مهم این روز است.

 

گذشت و آشتی کردن چشم پوشی از گناه برادران و برقراری ارتباط دوستانه از دیگر مستحبات روز غدیر شمرده شده است.

 

وسعت عظمت غدیر بسیار است که در این نوشتار توان پرداختن به همه ابعاد آن وجود ندارد و تبیین واقعه غدیر نیازمند سالها تلاش کارشناسان دینی و علمی است اما علاقه مندان به شناخت غدیر و محبان ولایت با همین توضیحات جزئی می توانند به جایگاه ویژه غدیر در جهان اسلام پی ببرند.

 

یادداشت از: حجت الاسلام سید ولی الله موسوی- استاد حوزه علمیه

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین