صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

28. شهريور 1395 - 2:42
کد مطلب: 70054
برنامه ششم توسعه چند ایراد اساسی دارد که نمایندگان مجلس باید مشکلات اساسی لایحه برنامه ششم را نادیده نگیرند و نسبت به رفع ایرادات آن اقدام کنند.

به گزارش سایت خبری آوای ماغر؛وقتی امام خامنه ای حکیم می فرماید" برنامه ی ششم توسعه فوق العاده مهم است،درمورد این برنامه کوتاهی،اغماض و کم گذاشتن اصلا جایز نیست، بروید برنامه را کامل، خوب و دقیق به نتیجه برسانید" اما با ابراز تاسف از لایحه پیشنهادی دولت به مجلس شورای اسلامی ،ایرادات اساسی بر این برنامه به چشم می خورد.

 

در جامعه اسلامی،گر چه همه اقشار باید به حقوق خود برسند و نظام هم باید در راستای برآوردن نیازهای همه مردم تلاش کند، امّا به لحاظ آسیب پذیریِ طبقات محروم، توجه به آن ها در اولویت قرار دارد.

 

حال بجای اینکه فرار مالیاتی اشخاص پردرآمد مورد بحث قرار بگیرد، ایجاد فشار مضاعف بر دهک های متوسط و پایین جامعه باتوجه به رشد 30درصدی سالیانه ی درآمد های مالیاتی را دراین لایحه مشاهده میکنیم ؛باید پنبه های درگوش فرو رفته ی مسئولین مربوطه را درآورد و جمله ی ناب خمینی کبیر را گوشزد کرد که فرمودند "خدا نیاوَرَد آن روزی را که سیاست ما و سیاست مسئولین کشور ما، پشت کردن به دفاع از محرومین و رو آوردن به حمایت از سرمایه دارها گردد."

 

اقتصاد محور بودن مسائل محوری برنامه ششم توسعه و بی توجهی به مسائل فرهنگی و اجتماعی در این برنامه به خوبی مشاهده میشود و لازم است بیان شود که دریکی از مواد این لایحه ذکر شده است که نهاد خانواده مورد حمایت و تقویت قرار گیرد ولی در ذیل این ماده گفته شده که از طریق عدالت جنسیتی این امر محقق شود، روشن است که این شعار مربوط به جریان فمنیست است که ویژگی اما آن ها هم ضدیت با نهاد خانواده است ؛معلوم نیست چه گونه قرار است از طریق تحقق شعارهای فمنیستی نهاد خانواده تقویت شود؟!

 

نابودی کامل الگوهای سلامت بومی به دلیل اصرار مداوم ساختار کلان وزارت کشور برگسترش الگوی سلامت مدرن و جلوگیری رسمی و غیر رسمی از الگوی سلامت طب سنتی و اسلامی، باوجود تاکید سیاست های کلی سلامت بر توسعه الگو های بومی و اسلامی درکنار طب سنتی، از دیگر ایرادات برنامه ششم توسعه می باشد.

 

با وجود اینکه در سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب، موضوع تحول در آموزش و پرورش با تأکید بر دوران کودکی و نوجوانی دانش آموزان مطرح شده اما این موضوع در برنامه ششم مورد غفلت واقع شده است.

 

همچنین در موضوع پیوست طرح های مهم فرهنگی و حفظ دستاوردهای سیاسی نظام که در منطقه جنوب غرب آسیا مطرح شده است اما تکلیف آن در برنامه ششم مشخص نیست ؛برنامه ششم در مورد سیاست های کلی جمعیت هم راهبرد منطبقی با سیاست های ابلاغی جمعیت ندارد و این ها مواردی از عدم تطابق برنامه ششم با اسناد بالا دستی محسوب می شود.

 

ایراد اساسی برنامه ششم این است که این برنامه با مفاهیم الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تعارض دارد، طبق ماده اول برنامه پنجم، دولت موظف است برنامه ششم را با نگاه به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تدوین نمایند که در شرایط کنونی دولت به این بند مهم قانونی بی اعتنا است. لذا از نمایندگان محترم مجلس انتظار می رود که مشکلات اساسی لایحه برنامه ششم را نادیده نگیرند و نسبت به رفع ایرادات آن اقدام کنند.

 

به قلم:عباس مشیری-دانشجوی کارشناسی حقوق

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین