صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

17. دى 1394 - 11:36
کد مطلب: 67248
با توجه به اینکه عده ای،یکی از نمایندگان حاضر استان کهگیلویه و بویراحمد در مجلس شورای اسلامی را به عنوان آقای خاص مطرح نموده اند و وی را حلال تمام مشکلات استان می دانند اما آمارها نشان از عکس این موضوع و تبلیغات سوء به نفع این نفر می باشد.

سایت خبری آوای ماغر/کریم افتخاری : طی روزهای اخیر برخی افراد در شهرستان های استان کهگیلویه وبویراحمد با فراموش نمودن شهرستان ومردم خود دایه دلسوزتر از مادر شدند و با  بر برگزاری نشست های  قومی و قبیله ای و با دعوت از دیگر ایلات استان، اقدام به برگزاری متینگ  های انتخاباتی می نمایند که با نگاهی به  برگزاری این نشست ها ، فی نفسه   برگزاری اینگونه نشست ها خلاف قانون و تبلیغ آنها به نفع کاندیدای خاص در ایامی که هنوز تبلیغات انتخاباتی شروع نشده است  ،جرم محسوب می شود .

 

چند روز پیش برخی سایت های حامی برخی کاندیداها که هم اکنون در مجلس حضوردارند به نقل از مرکز  آمار کشور نرخ بیکاری استان ها را اعلام نمودند. که استان کهگیلویه وبویراحمد در میان آنها به لحاظ آمار بیکاری رکورد زده است ؟!

 

سوال اینجاست که برگزاری اینگونه نشست های سیاسی چه فایده ای برای استان داشته و دارد  ؟

 

با نگاهی به ترکیب افراد حاضر در این اینگونه جلسات، متوجه می شویم که به جز سیاسی کاری و سیاست بازی  خروجی دیگری ندارند آیا رسیدن به قدرت نیاز به برگزاری این همه جلسات قومی وقبیله ای  دارد ؟!

 

طی سه و نیم سال گذشته  نمایندگی برخی  نمایندگان که در بوق و کرنای  سایت های حامی خود گوش فلک را کر کرده اند ،خودشان برای توسعه و عمران استان چه کار کردند ؟!

 

آیا دامن زدن به مسائل قومی و قبیله ای برای کسانی که خودشان را عقل کل می دانند، چیزی عاید استان خواهد کرد ؟! امروزه تعصبات قومی و قبیله ای نمی تواند راهگشای مشکلات مردم باشد .

 

هزینه برگزاری این جلسات را چه کسانی می پردازند ؟!

 

صاحبان زر و زور و تزویر هر روز با حربه ای جدید جهت رسیدن به قدرت از هیج تلاشی فروگزاری نمی کنند .

 

امروز برای اشتغال جوانان تحصل کرده استان چه کار کرده اید ؟!

 

آیا با فرستادن و سفارش 4جوان از میان هزاران جوان بیکار به برخی ادارات مشکل جوانان حل شد ؟!

 

آیا مشکل جوانان جویای کار با برگزاری نشست های سیاسی حل می شود ؟!

 

عده ای خودشان در این رابطه منافع دارند، جوانان عزیز فریب ترفند های رسانه ای سایت ها وبنگاههای خبر پراکنی آنها را نخورید .  برخی سایت ها مطالبی در خصوص افرادمختلف  می نویسند ، ترور شخصیت میکنند و یا  چنان قداستی برای افراد درست می کنند ،که با مشاهده ، بررسی و تحقیق می بینیم که حقایق برعکس آن اخبار و گزارشات است .

 

امروزه مشکل جامعه اشتغال بوده،آن هم در بعد اقتصاد مقاومتی ، نه شاخ وبرگ درست کردن برای افراد منافع طلب ،جناح باز و باند باز و قوم گرا؛ بنابراین توانمندی افراد خدمتگذار راباید در عمل دید و گرنه  از حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمی شود .

 

در ادامه جهت آگاهی مخاطبان عزیز،گزارش مرکز آمار ایران در مورد رتبه بندی بیکاری به تفکیک استانها را آوردم که می تواند نگاه به چشم انداز اشتغال در استان را برای ما متصور سازد و با توجه به برنامه ششم توسعه باید به ازای هر درصد رشد اقتصادی تعداد 100هزار شغل ایجاد شود ؛آیا با اعلام نرخ رشد اقتصادی موجود توانسته ایم هر سال حداقل 100هزار شغل برای جوانان

جویای کار مهیا کنیم؟

جدول نرخ بیکاری استان

نرخ بیکاری زنان ۱۵ تا ۲۹ ساله

نرخ بیکاری زنان ۱۵ تا ۲۴ ساله

نرخ بیکاری ۱۵ تا ۲۹ سال

نرخ بیکاری ۱۵ تا ۲۴ سال

استان

۶۰.۲

۸۵.۹

۶۰.۲

۴۸.۷

کهگیلویه و بویراحمد

 

 

 بی‌پولی بیکاری را قفل کرده و باعث شده است تا وعده دولت در حل بحران بیکاری جوانان روی زمین بماند. نرخ بیکاری جوانان زیر ۳۰سال هم اکنون به ۴۸.۷ درصد رسیده و این نرخ در مورد زنان ۸۵.۹ درصد است.


 خبرگزاری مهر در گزارشی در این خصوص به خوبی به وضعیت رشد اقتصادی،اشتغال و بیکاری اشاره نموده است؛مقامات دولتی می گویند بیکاری بزرگترین مشکل داخلی کشور است و تمام تلاش خود را برای حل این معضل انجام می دهند. علاوه بر این، یکی از مهم ترین وعده های رئیس جمهور به جوانان رفع بیکاری و ایجاد فضای اشتغال برای همه بوده است.

حالا در سومین سال از فعالیت دولت تدبیر و امید، مسئولان دولتی و برخی وزرا می گویند درآمد دولت به پایین ترین حد سال‌های اخیر رسیده و بی پولی قدرت انجام هر کاری را از دولت گرفته است. آنها می گویند تا پول نباشد نمی توانند فکری برای حل بحران بیکاری جوانان بکنند.

مسئولان وزارت کار می گویند در دوره فعالیت دولت تدبیر و امید تنها توانسته اند از ریزش و نابودی ۲۴۰ هزارشغل موجود جلوگیری کنند و علاوه بر آن، ۴۰۰ هزار شغل خالص نیز در سال ۹۳ ایجاد شده است. وزیر کار عنوان کرده شاغلان جدید به لیست‌های بیمه ای اضافه شده و قابل ردیابی است.

بیکاری جوانان ۲.۵ برابر نرخ عمومی

هرچند نرخ عمومی بیکاری کشور در تابستان امسال ۱۰.۹ درصد اعلام شده است اما وقتی می شود درباره بیکاری بررسی دقیق تری انجام داد که در آمارهای مربوط به جویندگان واقعی کار در سنین زیر ۳۰ سال دقت شود. متوسط نرخ بیکاری جوانان در نیمه اول امسال ۲۷.۸ درصد یعنی ۲.۵ برابر نرخ عمومی بیکاری کشور بوده است.

بررسی وضعیت بیکاری جوانان در استان‌های مختلف کشور، اوضاع را بحرانی تر نشان می دهد. نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در استان کهگیلویه و بویراحمد در تابستان امسال به ۴۸.۷ درصد رسیده و این نرخ در مورد جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله معادل ۴۷.۴ درصد در کرمانشاه است.

این آمارها نشان می‌دهند تقریبا از هر دو جوان جویای کار، یکی موفق به یافتن شغل دستکم در کوتاه مدت نمی شود و این موضوع باعث انباشت تقاضای کار از سوی صدها هزار جوان شده است، بنابراین نرخ‌ها می گویند دولت تدبیر و امید تاکنون در این بُعد از کارش موفق نبوده و بیکاری همچنان به عنوان یک مسئله بزرگ در کشور خودنمایی می کند.

 

اوضاع بیکاری برای زنان به مراتب نسبت به مردان بدتر است و در طول یکی دو دهه اخیر با وجود افزایش سطح تحصیلات زنان و تلاش آنها برای ورود به بازار کار، زنان با مسائل جدی تری برای اشتغال مواجه اند. آمارها نشان می‌دهد نرخ بیکاری زنان در استان کهگیلویه و بویراحمد به ۸۵.۹ درصد رسیده است.

این آمار حکایت از آن دارد که تقریبا زنان ساکن در این منطقه از کشور به وضعیت هشدار دهنده بیکاری کامل نزدیک شده اند و شرایط برای ورود قریب به اتفاق آنها به بازار کار با چالش های اساسی روبرو است. این وضعیت کم و بیش با شدت کمتری در تمامی استان های کشور وجود دارد.

نرخ‌های عجیب و غریب از بیکاری زنان

در شرایطی که زنان کهگیلویه و بویراحمدی نرخ بیکاری ۸۵.۹ درصدی را تجربه می کنند، زنان بوشهری در شرایط خوبی به سر می برند و نرخ بیکاری زنان در این استان جنوبی کشور ۱۱.۲ درصد است، همچنین وضعیت ورود به بازار کار برای زنان در استانی مانند آذربایجان شرقی با ۱۸.۷ درصد بیکاری و هرمزگان با ۱۹.۸ درصد، مناسب تر است.

متاسفانه در حال حاضر شکاف عمیقی بین بیکاری زنان در نقاط مختلف کشور وجود دارد. فاصله بیکاری زنان هم اکنون به رقم عجیب و غریب ۷۴.۷ درصد رسیده است. حال ممکن است وجود چنین شکاف عمیقی در نرخ بیکاری زنان کشور مربوط به مسائل فرهنگی، نوع نگاه به اشتغال و وضعیت حضور زنان در جامعه و همچنین شرایط و امکانات هر منطقه برای اشتغال مربوط باشد.

زنان تهرانی و پایتخت نشینان از لحاظ اشتغال به کار اوضاع بسیار مناسب تری نسبت به زنان سایر مناطق کشور البته در مقایسه با نرخ‌های بالای بیکاری استان‌های دیگر دارند. نرخ بیکاری زنان تهرانی هم اکنون ۲۹.۹ درصد است که در مقایسه با نرخ‌های ۸۵.۹ درصدی کهگیلویه و بویراحمد، ۷۲.۳ درصدی چهارمحال و بختیاری، ۶۷.۸ درصدی مازندران و ۶۰.۴ درصدی در گلستان؛ بیکاری مناسب تر و قابل قبول تری است.

 

رخ بیکاری زنان ۱۵ تا ۲۹ ساله

نرخ بیکاری زنان ۱۵ تا ۲۴ ساله

نرخ بیکاری ۱۵ تا ۲۹سال

نرخ بیکاری ۱۵ تا ۲۴ سال

استان

۲۱.۴

۱۸.۷

۲۴.۱

۲۵.۹

آذربایجا‌ن‌شرقی

۳۰.۲

۲۴

۲۷

۲۹.۴

آذربایجان غربی

۴۲.۱

۴۸.۲

۳۳.۳

۴۴.۵

اردبیل

۴۸.۱

۴۸.۷

۲۷.۴

۲۸.۱

اصفهان

۴۹.۳

۵۹.۷

۲۵

۳۰.۹

البرز

۵۷.۲

۶۲.۶

۴۰.۵

۴۰

ایلام

۲۰.۵

۱۱.۲

۱۷.۸

۱۵.۲

بوشهر

۳۲.۱

۲۹.۹

۲۱

۲۰.۶

تهران

۵۶.۷

۷۲.۳

۴۰

۴۷.۷

چهارمحال‌وبختیاری

۳۶.۷

۲۵.۶

۲۵.۵

۲۲.۸

خراسان جنوبی

۴۲.۴

۵۷.۳

۳۰.۲

۳۹.۷

خراسان رضوی

۲۸.۳

۳۶.۳

۳۱.۸

۳۰.۸

خراسان شمالی

۴۵.۹

۵۵.۴

۲۱.۵

۲۶.۸

خوزستان

۳۵.۹

۳۱.۳

۲۵.۵

۲۹

زنجان

۳۳

۳۲.۳

۱۸.۹

۱۶.۹

سمنان

۳۱.۴

۳۷.۱

۲۷.۳

۳۵.۴

سیستان‌وبلوچستان

۵۳.۲

۵۷.۳

۲۸.۵

۲۸.۴

فارس

۴۳.۴

۴۳.۷

۲۹.۱

۳۸

قزوین

۴۳.۴

۴۳.۵

۲۰.۷

۲۲.۱

قم

۵۲.۳

۵۳.۱

۲۲.۲

۲۸.۴

کردستان

۳۸.۶

۵۰.۱

۲۰.۳

۲۷.۱

کرمان

۵۰.۲

۴۲.۳

۴۷.۴

۴۵.۳

کرمانشاه

۶۰.۲

۸۵.۹

۳۶.۲

۴۸.۷

کهگیلویه و بویراحمد

۵۳.۲

۶۰.۴

۲۳.۷

۲۸.۴

گلستان

۴۴.۸

۳۹.۷

۳۲.۷

۳۶.۸

گیلان

۵۶.۹

۵۹.۵

۴۲.۴

۴۶

لرستان

۵۵.۵

۶۷.۸

۳۷.۴

۴۶.۷

مازندران

۳۳.۲

۵۸.۴

۲۲.۳

۲۹.۵

مرکزی

۲۲.۱

۱۹.۸

۲۵.۴

۳۶.۱

هرمزگان

۴۵.۹

۵۲.۱

۲۳.۳

۲۹.۳

همدان

۴۸.۱

۳۷.۲

۲۲.۵

۲۱.۳

یزد

 

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

منظور از اقای خاص گیست ؟! مربی بارسلونا یا چلسی؟
احسنت واقعا دقیق و مستند نوشتید...
فقط حاج عدل با مديريت جهاد ي مي تواند مشكلات را حل نمايد
بقول حافظ:جای آنست که خون موج زند در دل لعل/زین تغابن که خزف می شکند بازارش...آخه افتخاری تورا چه به تاجگردون؟!سطح سواد شما در حدیه که فقط صلاحیت دارید در مورد بیسوادی مانند بزرگواری اظهارنظر کنید نه یه دانشمندی مثل تاجگردون!بعدش هم نماینده ی مجلس کارش ریشه کن کردن بیکاری نیست واختیاری در این زمینه ندارد.شما بهتره یه کم مطالعه کنید بعدش بیایید حرف بزنید!
گرگ‌ها خوب بدانند، در این ایل غریب گر پدر مرد، تفنگ پدری هست هنوز گر چه مردان قبیله همگی کشته شدند توی گهواره‌ی چوبی، پسری هست هنوز آب اگر نیست نترسید که در قافله‌مان دل دریایی و چشمان تری هست هنوز سیف السادات با رویکرد اصلاح طلبی و حقوق دان و حقوق شناس.منتظر حضور گرم مردم کهگیلویه بزرگ پای صنوقهای رای هستیم که به امید خدا با همدلی و همزبانی بهش رای بالا بدهیم و روانه بهارستان بشه برای سر بلندی استان و شهرمان.پس منتظر حضور سبزتان هستیم.به امید خدا و با توکل به خدا.بیایید
تاجگردون را بتی برای استان کردند /شب و روز بر روی قبری شیون می کنند که هیچ مرده ای در آن نیست /مگر تاجگردون در دوره سازمان مدیریت چه خللی بر سر ما زده که حالا شق القمر نماید /روزی بهرام تاجگردون در روستای کت جهت فعالیت انتخاباتی سخنرانی می کرد متاسفانه عده ای برابش عشق شوق می ریختند/خجالت بکشید بهمئی ها که برادران خود را فراموش کردید به خاطر ژستکی هنوز به تاج امیدوار هستی /تاجگردون ادم مغروری است

نظرات کاربران

آخرین عناوین