صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

18. مهر 1394 - 9:12
کد مطلب: 65954
حجت الاسلام آمیر یحیی یزدانی در دوران خفقان حکومت پهلوی اول و دوم در بین ایل بهمئی به نشر معارف اسلامی پرداخت و علاوه بر آموزش مسائل شرعی و رفع اختلافات مردم،شاگردان زیادی را روانه حوزه علمیه کرد.
حجت الاسلام والمسلمین, آمیر یحیی یزدانی,سید یحیی یزدانی ,عالم ربانی,سخت ترین ,دوران طاغوت,نشر ,معارف اسلامی,ایل بزرگ, بهمئی,تبیین ,دین اسلام ,نشر معارف, ناب محمدی,میر غفور,حجت الاسلام سید عبدالحسین میری ,حجت الاسلام سید ذکریا یزدانپرست,مرحوم حجت الاسلام سید علی تقی زاده,حجت الاسلام سید شکرالله تقوایی,حجت الاسلام سید محمد حسین توفیقی,حجت الاسلام سید غلامحسین موسوی,حجت الاسلام سید عبدالعزیز تقوی

به گزارش سایت خبری آوای ماغر،خلاصه ای از زندگی پربرکت حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای آمیر یحیی یزدانی (( سید یحیی یزدانی ))، عالم ربانی که در سخت ترین دوران طاغوت به نشر معارف اسلامی در جوار ایل بزرگ بهمئی به تبیین دین اسلام و نشر معارف ناب محمدی می پرداخت.

 

حجت الاسلام سیدیحیی یزدانی در شهرستان کهگیلویه در یک خانواده مذهبی که هم پدرش سید بود وهم مادرش سیده ، متولد شد؛ اصالتا از سادات رضاتوفیقی طایفه اسماعیلی تیره میر حیدری بود .

 

با توجه به اینکه پدرش فردی بسیار مذهبی، متدین و علاقه مند به ائمه اطهار (س) بود و با وجود عائله مندی در همان سنین پایین فرزندش را به مکتب برد. نزد یکی از روحانیون آن زمان بنام مرحوم حضرت حجت الاسلام میر غفور تقوی که هم از سادات بود و چندین شاگرد داشت ، تدریس و آموزش خواندن و نوشتن فارسی را آموخت ؛در این کلاس تدریس مقدمات دروس عربی و قرآن کریم هم جزء برنامه های کلاس درسی ایشان بود .

 

مرحوم حجت الاسلام یزدانی با داشتن هوش و ذوق سرشاری که در او مشاهده می شد، به زودی هم در خواندن و نوشتن دروس فارسی و هم در یادگیری قرآن و مقدمات درس عربی پیشرفت قابل ملاحظه ای نمود که پس از دو یا سه سال به سفارش جناب حجت الاسلام مرحوم میر غفور تقوی او را راهی حوزه علمیه بهبهان که در آن موقع یکی از مراکز مهم حوزه های علمی محسوب می شد، فرستادند و در آنجا پیشرفت قابل ملاحظه ای در حفظ و قرائت قرآن کریم و دروس عربی نمودند.

 

 نزد اساتید خود از جمله حضرت آیت الله سید رضا موسوی معروف به ناظم شریعه ((شریعت)) که مجتهد ، از مراجع وقت، بسیار متدین و عالم و فقیه بود و دیگری به نام حضرت حجت الاسلام والمسلمین شیخ عبدالهادی که از نیروهای بسیار فعال ، انقلابی و مجتهد مسلم و از مخالفین سرسخت رضاخان میرپنج به شمار می رفت علم حوزوی را آغاز کرد.

 

 آقای مجتهدی ضمن کار تدریس و اداره حوزه علمیه در بعد سیاسی در بهبهان زبانزد عام و خاص   و همکار و هم کلاس مرحوم حجت الاسلام سید محمد علی مرتضوی بود که ایشان هم جزء برجستگان روحانیت و از سالکان و زاهدان راه حق به شمار می آمدند .

 

 مرحوم یزدانی چون بزودی جزء حافظان قرآن قرار گرفت و در دروس عربی هم پیشرفت قابل ملاحظه ای نمود، در بین طلاب و روحانیون مورد توجه اساتید و بزرگان علم و ادب آن موقع در شهرستان بهبهان واقع شد تا اینکه جریان حاکمیت رضاخان و رفتن شاه پیش آمد که عده ای از روحانیون بنام در تمام کشور علیه رضاخان شروع به تبلیغات کردند، مرحوم حجت الاسلام یزدانی نیز یکی از مخالفین سرسخت رضاخانی بود چون زبان گویایی داشت و در اکثر اوقات در مراسمات با اشاره اساتید خود منبر می رفت و علیه حاکمیت صحبت می کرد.

 

 البته با همکاری و هدایت حضرت حجت الاسلام و المسلمین شیخ عبدالهادی مجتهدی و در این مسیر بارها از طرف نیروهای دولتی بازداشت می شد اما بانفوذ و موقعیتی که آقای مجتهدی داشت او را نجات می داد تا اینکه جریان خلع لباس روحانیون در برنامه کار دولت وقت قرار گرفت؛ ایشان مجبور به هجرت از بهبهان به کهگیلویه شدند و شروع به تبلیغ مسائل شرعی و ارشاد مردم کردند اما دست از مبارزه و مخالفت برنداشتند .

 

وقتی که  در منطقه بود بیشترین ارتباط را به گفته خودش با مرحوم حجت الاسلام سید محمد تقی میرسالاری داشتند که به اعتقاد او از نظر علمی مجتهد و از مراجع بزرگ بود و بی نهایت به ایشان ارادت داشت. تا اینکه رضاخان از بین رفت و دولت وقت نسبت به روحانیت به ظاهر عناد و دشمنی خود را کم کرد؛ گر چه در باطن بدتر از دولت قبل بود و مجددا ایشان به بهبهان و از آنجا به اهوازکه بیشتر در محضر آیت الله سید علی موسوی بهبهانی بودند،سفر کرد.

 

مدتی را در قم نزد علما و روحانیون جهت تکمیل درس خود ماندند و همیشه ذکری از حضرت آیت الله العظمی بروجردی که رهبر معنوی و واقعی جهان تشیع و اسلام در آن زمان بود، داشتند.

 

پس از مدتی به منطقه بهمئی برگشتند و به امر ازدواج و ماندن در منطقه و تبلیغ مسائل شرعی و دینی پرداختند. بارها به نجف اشرف و کربلای معلی مشرف و در تکمیل مسائل شرعی و علمی خود قدم برداشتند، ضمن اینکه در بعضی شهرستان های ناحیه خوزستان مثل اهواز، رامهرمز، گچساران و بهبهان پیشنهاد ماندن از طرف آیت الله بهبهانی و مسئولیت حوزه علمیه و امام جماعت مساجد به او می شد.

 

 ایشان می فرمودند "خدمت و تبلیغ در جاهای محروم، خصوصا عشایر که کمتر مبلغین اسلام به آنجا می روند بیشتر موجب رضای خداست"؛ البته از نظر مردم حق شناس بهمئی و طیبی چه مناطق سردسیر و چه گرمسیر باید تشکر و قدر دانی کرد که نظرات و قضاوتهای او را در مسائل شرعی فصل الخطاب خود قرار می دادند و از آن سرپیچی نمی کردند، ضمن اینکه ایشان هم جز رضای خداوند نظر خاصی را ارائه نمی دادند .

 

او در مناطق بهمئی و طیبی ماندند و در همان اوایل با توجه به اینکه مردم اکثرا سیار بودند و ییلاق و قشلاق می کردند، به تبلیغ و ارشاد اسلامی و اصلاح ذات البین اقدام نمودند.

 

مرحوم آمیر یحیی یزدانی ضمن ارشاد و تبلیغ مسائل دینی و اصلاح ذات البین حوزه علمیه تشکیل دادند و در آن ضمن ارشاد و تبلیغ دین تعدادی شاگرد جهت اعزام به حوزه های علمیه اهواز و بهبهان تربیت نمودند که از جمله آنها : 1- حجت الاسلام سید عبدالحسین میری 2- حجت الاسلام سید ذکریا یزدانپرست 3- مرحوم حجت الاسلام سید علی تقی زاده 4- حجت الاسلام سید شکرالله تقوایی 5- حجت الاسلام سید محمد حسین توفیقی 6- حجت الاسلام سید غلامحسین موسوی 7 – حجت الاسلام سید عبدالعزیز تقوی ( فرزند ارشد خودش ) و تعدادی دیگر هم که باسواد شدند اما در حوزه ادامه نداند و در حد وسع خود به تبلیغ مبانی دینی پرداختند و خود ایشان همیشه منتظر انقلاب و دگرگونی بود.

 

میرهاشم یزدانی،یکی از فرزندان این عالم ربانی در باره اعتقاد راسخ آمیر یحیی به انقلاب، گفت:از جمله یکی از مصراع های شعری که بعضی اوقات زمزمه می کرد، مصراعی بود از شاه نعمت الله ولی به این عنوان "سیدی تاج دار می بینم".خدا را گواه می گیرم که همیشه این اعتقاد را داشت که دگرگونی باید صورت گیرد و آن هم به رهبری روحانیت، خصوصا از همان اول قیام حضرت امام (ره) او را رهبر و مقتدای خود می دانست و مقلد او بود .

 

به گواهی اکثر مردم بهمئی که او را از نزدیک مشاهده کردند فردی ظلم ستیز ومتدین بود و حق را برهمه چیز ترجیح می داد؛ از مظلوم حمایت می کرد  و مبانی اسلام را تبلیغ می نمود و تمام عمر خود را صرف تبیین و تبلیغات اسلامی مخصوصا اصلاح ذات البین نمود .

 

در سال 57 که انقلاب اسلامی پیروز شد با ارادت فوق العاده ای که نسبت به امام امت داشت چند بار حضوراَ محضر ایشان رسید و مورد عنایت آن بزرگوار و مرحوم حجت الاسلام سید احمد خمینی واقع شد و هنگامی که مقام عظمای ولایت رئیس جمهور بود به مرکز استان تشریف آوردند تنها روحانی که بیش از دیگران مورد عنایت آن بزرگوار واقع شد، مرحوم حجت الاسلام یزدانی بود که شب در کنار مقام عظمای ولایت بود .

 

 با وجود کهولت سن چندین بار به جبهه حق علیه باطل رفت تا اینکه در سال 1375 ندای حق را لبیک گفت و رهسپار جایگاه ابدی خود شد.

 

اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بهمئی به پاس خدمات ارزنده این عالم ربانی به ایل بهمئی در روزهای پایانی هفته گذشته همایش تکریمی در مسجد صاحب الزمان شهر لیکک برگزار نمود که با استقبال گسترده مردم و مسئولان شهرستان های بهمئی،لنده،کهگیلویه ، بهبهان و دیگر شهرستان های وابسته به ایل بهمئی مواجه شد.روحش شاد و راهش پررهرو باد . والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته .

 

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

سلام. به عنوان یک شهروند بهمئی ابتدا از مسئولین خدوم اداره ی تبلیغات اسلامی بابت برگزاری این همایش تشکر میکنم و خواهشمندم که در صورت امکان این گونه همایش ها بیشتر ادامه داشته باشن چرا که به وسیله ی برگزاری چنین همایش هایی هم میتوان الگویی خوب و برتر رو که از جنس خود مردم بوده به اونا معرفی کرد و هم میتوان باعث جذب هر چه بیشتر و بهتر مردم به مساجد شد و بدین وسیله به تبلیغ بهتر معارف دینی و اخلاقی پرداخت . مثلا میتوان در کنار معرفی یک شخصیت بلند مرتبه مثل ایشون در قسمتی از همایش نیز یک جلسه ی اخلاقی برگزار نمود . ضمنا از مدیر سایت آوای ماغر هم به خاطر پوشش مناسب این هماش کمال تشکر رو دارم چرا که بنده به دلیل این که در حال تحصیل در دانشگاه میباشم به خاطر فاصله ی طولانی قادر به شرکت در این همایش نبوده ام. مجددا از مسئولین برگزار کننده ی این همایش تشکر میکنم چرا که واقعا تا حالا در حق این سید بزرگوار اجحاف شده بود و صد البته بیشتر در حق نسل جوان اجحاف شده بود که چنین الگوهایی رو معرفی نکرده بودن .. روحشان شاد و یادشان گرامی

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها