صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

5. تير 1401 - 11:21
کد مطلب: 74312
یادواره شهدای عملیات پد خندق با حضور سردار واهبی زاده فرمانده گردان حضرت رسول عملیات پد خندق در شهرستان بهمئی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آوای ماغر:یادواره شهدای عملیات پد خندق با حضور سردار واهبی زاده فرمانده گردان حضرت رسول (ص) عملیات پد خندق، و مسئولان شهرستانی و رزمندگان ،جانبازان خانواده شهدا و حضور پرشور مردم در جوار شهدای گمنام شهرستان بهمئی برگزار شد.

 

سرهنگ مهدی غلامی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان بهمئی در یادواره شهدای پد خندق گفت :اگر در عاشورا شجاعت و‌جانفشانی و آزادگی وجود دارد در عملیات پد خندق نیز وجود داشت .

 

وی ادامه داد : در تیر ماه سال ۱۳۶۷ رژیم غاصب صدام به ایران اسلامی یورش برد و‌در حماسه پد خندق آن آتش سنگین را بر رزمندگان اسلام وارد کرد و‌ رزمندگان تاسرحد جان خود مقاومت کردند.

 

غلامی اظهار داشت : تیپ ۴۸ و رزمندگان شهرستان بهمئی در عملیات پد خندق دلاورانه جنگیدند و ما امروز مدیون شهدا و رزمندگان و خانواده این عزیزان هستیم.

 

غلامی فرمانده ناحیه مقاومت سپاه بهمئی در ادامه بیان کرد : به فرموده مقام معظم رهبری ،جهاد تبیین برگزاری همین یادواره های شهدا و انتقال آن به نسل های آینده به ویژه جوانان و نوجوانان است .

 

غلامی در ادامه گفت : عملیات پد خندق برگ زرینی است برای استان کهگویه و‌بویراحمد به ویژه شهرستان بهمیی است و ما امروز با برگزاری این یادواره بر مقام شامخ شهدا سلام و درود می فرستیم و باید تمام تلاش خود را برای ادامه راه شهدا و آرمانهای شهدا بکارگیریم.

 

سردار واهبی زاده از فرماندهان شجاع پد خندق و فرمانده گردان یا رسول در این یادواره گفت : روزهای جنگ روزهای بسیار سختی بود به ویژه در شبهای عملیات های بزرگ، چراکه از نظر تجهیزات نظامی بسیار ضعیف بودیم و مقابله بسیار سخت بود.

 

وی ادامه داد : در چنین روزی در عملیات پد خندق رزمندگان اسلام مورد محاصره بسیار سختی دشمن بعثی قرار گرفتند و راه برای خروج وجود نداشت.

 

وی ادامه داد : در طول ۸سال دفاع مقدس هیچ روزی به سختی عملیات پد خندق وجود نداشت چراکه هیچ آتش، نیروی نظامی و بمباران شیمیایی اینچنین اتفاق نیفتاده بود و این عملیات برای عراقی ها بسیار مهم و حیاتی بود.

 

سردار واهبی در ادامه بیان کرد : عراق و‌همپیمانان شرق و‌ غربش با تمام تجهیزات درجنگ به ویژه عملیات پد خندق شرکت کرد و به دنبال مانوری همچون عملیات فاو برای تغییر شرایط بود و با همین هدف مدتها با برنامه ریزی وارد عملیات پد خندق شد.

 

وی در خصوص عملیات و تعداد نفرات آماده عراق برای پشتیبانی و شرکت در عملیات‌های رژیم بعثی علیه ایران گفت : عراقی ها ۲۰۰هزار نیروی نظامی آموزش دیده و با تجربه و توجیه آنهم از تمام دنیا در بصره مستقر کرد تا در عملیاتها آنها را پشتیبانی کنند و یکی از این عملیات‌ها پد خندق بود.

 

وی ادامه داد : در جنگ پد خندق فاصله رزمندگان اسلام و‌دشمن عراقی تنها قریب به ۸ کیلومتر بود و تصور جنگ با این آتش سنگین آنهم با این فاصله کم بسیار سخت و‌سنگین بود و آتش بسیار سنگینی توسط نیروهای عراقی بر سر نیروهای اسلام وارد شد‌ و تعداد زیاد از رزمنگان دفاعی درهمان ساعات اولیه مجروح و شهید شدند.

واهبی زاده در ادامه گفت : در عملیات پد خندق ۹ گردان تا دندان مسلح به ۱ گردان رزمندگان ما حمله کردند و‌در همان ساعات اولیه در طلاییه پیشروی کردند و  پس از چند ساعت پل های ارتباطی و جاده اهواز را تصرف کرد .

 

 

تصاویر تکمیلی/

نظرات کاربران

آخرین عناوین