صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

25. دى 1400 - 19:12
کد مطلب: 74172
پس از اینکه روسیه واردات فلفل از ایران را ممنوع کرد، محصول گلخانه‌داران شهرستان بهمئی روی دستشان ماند و ضرر میلیاردی کردند تا بانکها و شرکت برق و گاز بزرگترین طلبکار صیفی کاران این شهرستان باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آوای ماغر :کسائی یکی از گلخانه داران مجتمع گلخانه ای (غدیر) شهر لیکک در مصاحبه با صبح زاگرس می گوید:  ممنوعیت صادرات فلفل به روسیه باعث شده تا قیمت هر کیلو فلفل از ۴۸ هزار تومان به ۴ الی ۵ هزار تومان برسد، البته که با همین قیمت هم مشتری در بازار داخلی به ندرت پیدا می شود.

 

 

وی در ادامه گفت: توقف صادرات فلفل به کشور روسیه سبب شد تا مجموعا ۱۱ گلخانه این شهرستان که به صورت فعال زیر کشت فلفل دلمه رنگی صادراتی بوده اند،  به شدت متضرر شوند و هم اکنون هیچ خریداری برای این محصول وجود نداشته باشد.

 

 

کسائی تصریح کرد: در حال حاضر  مجموع گلخانه داران شهر لیکک، فروش هفته ای ۸ تا۱۰ تن  و در مجموع ۴۰ تا۵۰ تن فلفل صادراتی را از دست داده اند و این یک ضرر هنگفت و‌کمرشکن برای هر کدام از گلخانه داران است.

 

 

این گلخانه دار در ادامه با بیان اینکه هزینه نگهداری و سایر هزینه ها باعث شده است تا در شرایط فعلی کاملا متضرر شویم گفت: متاسفانه در شرایط فعلی به شدت متضرر شده ایم و نمی دانیم که باید چه اقدامی انجام دهیم.

 

کسائی در خصوص هزینه فلفل دلمه رنگی صادراتی ابراز داشت:با توجه به اینکه در این شرایط باید هزینه کارگر، مواد مغذی، حمل و نقل و غیره را هم بپردازیم ، ذکر این نکته ضروری است که تنها قیمت بذر فلفل دلمه رنگی صادراتی تا به مرحله ثمر رسیدن این محصول حداقل ۳۰۰ میلیون هزینه دارد.

 

 

کسائی در ادامه خاطر نشان کرد :هفته گذشته محصول فلفل دلمه را با غرفه های استانی ارائه دادیم تا شاید مشتری استانی حاضر به خرید این محصول شود، اما متاسفانه هیچ کس حاضر به همکاری و خرید این محصول باکیفیت صادراتی نشده است.

 

وی در خصوص پرداخت اقساط بانکی گلخانه داران گفت :در حال حاضر هیچ نهادی مارا حمایت نمی کند و هر کدام از گلخانه داران سالیانه هزینه سنگین پرداخت اقساط به بانک را خواهند داشت، و گلخانه دارنی که سال اول کاشت خود را آغاز کرده اند با توقف صادرات این محصول ، علاوه بر متضرر شدن از توقف صادرات ،باید قسط سالیانه حدود ۶۰۰ میلیون تومان را به بانک پرداخت کنند ،و این یعنی ضرر میلیاردی و ورشکستگی در همان سال اول .

 

وی در پایان تاکید کرد: نه تنهابانکها و شرکت های خدماتی مانند شرکت توزیع نیروی برق و گاز، درد مارا متوجه نمی شون بلکه پی درپی آماده قطع کردن گاز وبرق گلخانه دارن هستند وبانک عامل هروز اولتیماتوم جدیدی به گلخانه داران مبنی بر مسدود کردن حساب ضامنین ،و اجرایی کردن وثیقه ها ارسال می کنند.

 

آیا به فرموده مقام معظم رهبری ، پشتیبانی از تولید ومانع زدائی از تولید یعنی همه ادارات حامی ، دست بدست هم برای نابودی تولید کننده بدهند ، آیا دلسوز وفریادرسی وجود ندارد.

 

لازم به ذکر است شهرک گلخانه های غدیر شهرستان بهمئی دارای ۲۰ گلخانه است و ۱۱گلخانه این شهرک به صورت فعال زیر کشت فلفل صادراتی هستند.

 

خبرنگار علی ستوده

نظرات کاربران

آخرین عناوین