صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

18. فروردين 1398 - 12:29
کد مطلب: 72940
رئیس جهاد کشاورزی بهمئی با تایید شیوع آفت زنگ زرد در مزارع گندم بهمئی،از کشاورزان خواست نسبت به انتخاب ارقام مقاوم گندم در برابر آفات دقت کنند.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر؛رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بهمئی ظهر امروز در گفتگو با آوای ماغر از شیوع آفت زنگ زرد در مزارع شهرستان خبر داد.

بیت اله بدرقه تصریح کرد: طبق بازرسی های میدانی از سطح مزارع کشاورزی شهرستان بهمئی تاکنون نزدیک به ۸۰ هکتار از مزارع کشاورزی گندم شهرستان به این آفت مبتلا شدند.

وی افزود: جهاد کشاورزی برای کنترل و جلوگیری از گسترش این آفت با تهیه سم مربوطه، دستگاه‌های سمپاش را در اختیار کشاورزان قرار داده و با حضور کارشناسان مبارزه با این بیماری را آغازکرده است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بهمئی تصریح کرد: جهاد کشاورزی در این راستا اقدام به تهیه و توزیع سموم و دستگاه های سمپاش کرده و در حال حاضر کشاورزان در حال سمپاشی و مقابله با این آفت هستند.

بدرقه علامت  ظاهری و اولیه آفت زنگ زرد را زرد شدن برگ گندم دانست که اگر به موقع کنترل نشود، منجر به کاهش شدید بهره وری می شود.

بدرقه در پایان با تاکید بر لزوم کشت ارقام مقاوم محصولات کشاورزی در برابر آفات،گفت: تحقیقات کارشناسان کشاورزی ثابت کرد که ارقام سیمره، دهدشت و کریم  در برابر آفت زنگ زرد مقام نیستند اما دو رقم آفتا و کوهدشت مقاومت بالایی در برابر زنگ زرد دارد، بنابراین کشاورزان در سال های آینده باید از ارقام پیشنهادی جهاد کشاورزی استفاده کنند تا دچار کمترین خسارت شوند.

انتهای پیام/

 

نظرات کاربران

آخرین عناوین