صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

26. بهمن 1397 - 17:28
کد مطلب: 72833
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد در همایش تجلیل از نام آوران فرهنگ و هنر انقلاب شهرستان بهمئی بر لزوم تکریم بزرگان و پیشکسوتان فرهنگ و هنر تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر؛مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد در همایش تجلیل از نام آوران فرهنگ و هنر انقلاب شهرستان بهمئی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای پاسدار حادثه تروریستی اخیر در سیستان و بلوچستان، بر لزوم تکریم بزرگان و پیشکسوتان فرهنگ و هنر تاکید کرد.

دکتر رضا دهبانی پور ابتدا با گریزی به تاریخچه و نحوه شکل گیری انقلاب اسلامی، تصریح کرد:انقلابی که در سال 57 رخ داد یکی از ویژگی های آن جنبه فرهنگی و جنبه دیگر ایدئولوژیکی بودن آن است.

وی با بیان اینکه انقلاب ما ساخته شد و یک اتفاق نیست، افزود: انقلاب ما با فرهنگ و ایدئولوژی دینی مردم سالیان سال ریشه دواند که ظهر و بروز آن در سال 57 . و دهبانی پور خاطرنشان کرد: اینگونه نیست که انقلاب ما یک انقلاب آنی باشد ؛رخدادی است که در سیرتحولی و فرآیند تاریخی شکل گرفت و به روایتی دیگر انقلاب ما انقلابی است که ساخته شده است و به این تعبیر که عواملی دست به دست هم دادند تا این انقلاب شکل بگیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: حضور مستمر مردم، شجاعت امام راحل و ماهیت فرهنگی و ایدئولوژیکی انقلاب، منجر به پیروزی آن شد.

دهبانی پور تصریح کرد: این رخداد با تحقق غالب شدن یک ایدئولوژی و یک فرهنگ به نام فرهنگ دینی اسلامی به پیروزی رسید.

وی افزود:احزاب مارکسیستی و کسانی که مشی و مرام کمونیسم داشتند که تفکر غالب آنها حزب توده بود و حتی  عده ای از مذهبی ها هم به حزب توده می رفتند که در اوایل بعضی از همین بچه انقلابی ها  را توده ای می نامیدند هم در کنار تفکر امام دنبال انقلاب بودند اما به چند علت نتوانستند ایدئولوژی خود را در کشور ما جا بیندازند.

دهبانی پور ادامه داد: علت اصلی آن ماهیت ایدئولوژیکی اسلامی غالب مردم ایران و ناسازگاری باورهای مردم با تفکرات غیر اسلامی از یک طرف و عدم رضایت مردم از حزب کمونیسم به دلیل عملکرد و نداشتن نام خوش روسها در آن زمان نزد مردم ایران بود.

وی ادامه داد:تفکر دیگر  تفکر ناسیونالیسم بود که تا ساله ای قبل هم رواج داشت که توسط جبهه ملی و آزادی ترویج داده می شد ؛البته این به معنای نفی شخصیت افراد حاضر در این جبهه ها و نفی مبارزات آنها در مسیر انقلاب نیست بلکه بیان ناسازگاری چنین ایدئولوژی هایی با باورهای مردم ایران بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: نمی توان با تفکر ناسیونالیستی بر ایرانی های اصیل حکومت کرد ؛لذا امام در همان ابتدای مبارزه در سال 42 صحبت از اسلام و سخن در راستای باورهای دینی بیان کرد که با تشکیل هسته های مختلف مردمی حکومتی اسلامی را تبیین و ترسیم می کند و سرانجام موفق به پیروزی انقلاب می شود.

دهبانی پور گفت: امام راحل در زمان رهبری انقلاب بعد از پیروزی بستری فرهنگی مبتنی بر دین اسلام در کشور فراهم نمود که در منطقه ما هم عده ای زحمت کشیدند و تلاش کردند و برای توسعه و تداوم انقلاب نقش آفرینی کردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: پیشقراولان تلاش در راستای پیشبرد اهداف انقلاب در روزهای آغازین در منطقه ما روحانیت بودند که همه ما به خوبی به نقش و جایگاه روحانیت در منطقه واقفیم.

دهبانی پور افزود: مرحوم حجت الاسلام میر یحیی یزدانی که با تمام تلاش با تبیین دین اسلام و اصلاح ذات البین در منطقه ما نقش بزرگی ایفا می کرد.

وی ادامه داد: همچنین مرحوم حجت الاسلام میر عبدالعزیز تقوی که بنده یاد دارم یک شب را برای اصلاح بین دو خانواده تا صبح بیدار بود ؛گاهی تشر می زد،گاهی نصیحت می کرد و می خواست به هر طریق ممکن سازش برقرار کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد  افزود: حجت الاسلام مرحوم سید علی تقی زاده، حجت الاسلام میر عبدالحسین میری و میرمحمد لطیف تقوی همه در توسعه فرهنگ منطقه نقش آفرینی کردند.

دهبانی پور ادامه داد: مگر می شد برنامه ای تحت عنوان تجلیل از نام آوران فرهنگ و هنر داشته باشیم اما نامی از این پیشکسوتان  فرهنگ منطقه نبریم؟

وی گفت:هر چند آوردن نام این بزرگان و گرامیداشت یاد و خاطره آنها به معنای نفی تلاشهای دیگر علما در منطقه نیست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد در ادامه افزود: شهدای ما همه شهدای قرآنی و هنرمند بودند، اگر اینگونه نبود حتما این راه را انتخاب نمی کردند.

دهبانی پور خاطرنشان کرد: چون به معارف دینی ارج می نهادند، راه سرخ شهادت را انتخاب کردند اما با توجه به محدودیت موجود ما مجبور بودیم عده ای را از بین این عزیزان انتخاب کنیم.

وی گفت: ما بعد از مشاوره با امام جمعه و فرماندار شهرستان چند نفر از این عزیزان را بعنوان شهدای قرآنی انتخاب کردیم ؛اگر از بزرگان منطقه نام این شهدا سوال شود، گواهی می دهند که این شهدا کسانی بود که درس آموزش قرآن داشتند و یا مانند مرحوم شهید جهان نژادیان شهید خانی شهید در مراسمات و جایگاه ها قرآن تلاوت می کردند.

دهبانی پور ادامه داد: برخی طلبه ها هم که  شهید بودند مانند شهید جشان زاده و شهید جانکیان انتخاب شدند.

وی گفت: شهید جهان نژادیان از همان دوران عضو انجمن خوشنویسان ما بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: دهه شصتی ها خوب یادشان هست که زمانی که بنده در جهاد سازندگی کار می کردم فیلم "خان در روستا" همه جا نمایش داده می شد.

وی افزود: هر چند این فیلم در اصل یک تئاتر بود اما استقبال خوبی از آن شد ؛خیلی حرفه ای هم نبود اما در نوع خود بی سابقه بود.

دهبانی پور گفت: کاری که آن زمان فرهنگیان ما زحمت کشیدند، به خصوص یادی کنیم از مرحوم آ.سید نصیر تقوی که از فرهنگیان آن دوران ما بود و در این فیلم بازی می کرد.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد در ادامه گفت: عزیزان دیگری هستند، کسانی که در حوزه های هنری و فرهنگی پیشکسوت و خاص بودند مانند ابول ظفر پور و فریدون مختاری که در مناسبت ها مردم را سرگرم می کردند و کار فرهنگی می کردند که نباید نامشان در جامعه به عنوان اولین ها از یاد رود.

دهبانی پور در پایان بار دیگر بر لزوم تکریم پیشکسوتان و پیشقراولان عرصه فرهنگ و هنر تاکید کرد و گفت:بر خود لازم دانستم که این همایش را برای پاسداشت و تکریم این عزیزانی در زمانی که انقلاب ما در آستانه ورود به دهه پنجم افتخار می باشد، برگزار کنم.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین