صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

8. بهمن 1397 - 1:11
کد مطلب: 72790
در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان بر لزوم صیانت از تالاب برم الوان و جلوگیری از لای روبی خندق این تالاب تاکید شد.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر؛ رئیس اداره منابع آب بهمئی در جوابیه ای به خبر آوای ماغر، گفت: در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان بر لزوم صیانت از تالاب برم الوان و جلوگیری از لای روبی خندق این تالاب تاکید شد.

در روزهای اخیر بارش شدید باران منجر به بالاآمدن سطح تالاب برم الوان بهمئی و باتلاقی شدن بخشی از زمین های کشاورزی اطراف آن شد که اهالی منطقه درخواستهای مکرری به مسئولان مبنی بر لایروبی کانال تالاب به منظور هدایت بخشی از آب سرریز شده به رودخانه قلات و کاهش آسیب به مزارع کشاورزی داشتند.

رئیس اداره منابع آب بهمئی در جوابیه ارسالی به خبر درج شده با تیتر(طغیان تالاب برم الوان، باتلاقی شدن400هکتار زمین کشاورزی و ضرورت لایروبی خندق انحرافی تالاب+تصاویر) در این پایگاه خبری، با اشاره به مخالفت شدید شورای منابع آب شهرستان با لایروبی کانال هدایت سیلاب تالاب، به جزئیات بیشتر این نشست پرداخت.

محسن افروزی گفت:ششمین جلسه شورای حفاظت از منابع آّب شهرستان بهمئی با موضوع حریم و بستر تالاب برم الوان و راهکارهای حفاظت کمی و کیفی از آن به ریاست معاون فرماندار شهرستان و با حضور مهندس ضرغامی، جانشین مدیر عامل آب منطقه ای استان در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

 دبیر جلسه با بررسی مصوبات جلسه قبل، گزارشی از آخرین مطالعات تعیین حد بستر و حریم تالاب برم الوان را در جلسه عنوان کرد و افزود: به طور کلی منابع تامین کننده آب تالاب برم الوان در درجه اول چشمه های خودجوش کف و اطراف دیواره تالاب و در درجه دوم آب سیلاب های فصلی است.

افروزی خاطرنشان کرد: بررسی گذشته نشان می دهد که بسته به میزان بارش تغییرات مرفولوژیک سطح تالاب برم الوان قابل ملاحظه بوده و وسعت آن از 12 هکتار تا 38 هکتار تغییر می کند .

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات بدست آمده بر اثر بارندگی و بالا آمدن طبیعی آب تالاب به صورت غیر اصولی و برخلاف مقررات و ملاحظات حفاظت از تالاب، در حاشيه شمالی تالاب کانالی به ابعاد 1.5تا3 متر عمق، 5/1 تا 2 متر عرض و با طول 2500 متر جهت تخلیه آب به پایین دست رودخانه سرآسیاب توسط سازمان جهاد سازندگی حفر شد.

افروزی گفت: بر اساس مطالعات جامع مذکور، حريم كيفي تالابها برای حفاظت از شرايط اكولوژيكي ويژه زيستگاه و حيات جوامع گياهي و جانوري وابسته به آنها، شعاع 150 متری از حد نهایی تالاب است و شرکت آب منطقه ای از هرگونه تبدیل اراضی تالابی به اراضی زراعی که موجب کاهش سطح تالاب و اثرات زیست‌محیطی نامطلوبی می شود ،کاملا مخالف است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان در ادامه این نشست گفت: به استناد سیاست های کلی آب و محیط زیست ماده 6 قانون حفاظت و بهبود بهسازی محیط زیست و از آنجایی که زمین‌های تالابی ده ها برابر مرغوبتر از زمین های کشاورزی است و تخریب عرصه به بهانه توسعه کشاورزی، توسعه صنعتی و مسکونی، عملکرد تالاب را خدشه دار می‌کند، لزوم حفظ عرصه تالاب در محدوده حریم  بسیار ضروری است.

بهزاد جومردیانی تصریح کرد: هرگونه تعریض و بازگشایی کانال احداثی در حاشیه شمال شرقی و یا حفرکانال جدید برای  انتقال آب تالاب به خارج از آن ممنوع و در صورت انجام توسط اشخاص حقیقی و ادارات دولتی اقدام قانونی و قضایی لازم توسط ادارت محیط زیست صورت می گیرد.

جانشین مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه این نشست گفت: تالاب ‌ها زیستگاه مهمی برای چرخه حیاتی گیاهان و جانوران هستند و نقش مهمی در تعدیل آب و هوا، کاهش ریزگردها و تغذیه سفره های آب زیرزمینی دارند.

فریبرز ضرغامی خاطرنشان کرد: تالاب برم الوان یكی از مناطق گردشگر پذیر استان هم از نظر چشم انداز زیبای طبیعی و هم راه دسترسی است.

وی هر گونه تبدیل حد بستر و حریم تالاب برم الوان را به سایر كاربری ها نظیر كشاورزی، آبزی پروری ، زهكشی و خشكاندن آن ها برای توسعه اراضی زراعی یا تحصیل زمین برای توسعه صنعت را طبق دستورالعمل ها و مقررات مربوطه ممنوع دانست.

جانشین مدیر عامل آب منطقه ای در پایان سخنان خود اشاره ای به آخرین وضعیت پروژه های آبی شهرستان بهمئی داشت و گفت:طبق پیش بینی در دهه فجر امسال پیمانکار جدید طرح آبرسانی از سد کوثر به لیکک و حومه تعیین و پروژه مجددا فعال می شود.

معاون سیاسی و امنیتی فرماندار بهمئی در این نشست با تسلیت ایام فاطمیه و گرامیداشت جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی، گفت: خوشبختانه نظام مقدس جمهوری اسلامی خدمات بسیار خوبی در سطح شهرستان بهمئی به خصوص در بخش آب به مردم ارائه کرد که جای تقدیر و تشکر دارد.

الماس عابدی افزود:البته این خدمات آنچنان که باید شایسته این مردم شریف و انقلابی نبود و به یقین هنوز جای کار بسیار وجود دارد.

 عابدی تسریع روند طرح آبرسانی از سد کوثر برای بهبود کیفیت آب شرب مصرفی مردم بهمئی را امری بسیار حیاتی و لازم الجرا دانست و از مسئولان شرکت آب منطقه ای خواست تا سرحد امکان پیگیر موضوع باشند.

وی گفت: با توجه به اعتراض کشاورزان ساکن در حاشیه تالاب برم الوان مبنی بر پیشروی آب تالاب در اراضی کشاورزی، کارشناسانی از فرمانداری و ادارات جهاد کشاورزی، محیط زیست، منابع طبیعی، اداره منابع آب، میراث فرهنگی از محل بازدید کنند و در صورتی که قانون اجازه دهد، طرح بازنگری در حریم تعیین شده را در قالب یک گزارش توجیهی به شرکت آب منطقه ای و دبیر خانه شورای حفاظت منابع آب استان ارسال کنند.

در پایان ممنوع بودن تعریض و بازگشایی کانال احداثی در حاشیه شمال شرقی و یا حفرکانال جدید برای انتقال آب تالاب برم الوان به خارج از آن، عملیات نشانه گذاری حد بستر و حریم تالاب برم الوان، نصب تابلوی هشدار دهنده در حاشیه دریاچه برم الوان  به عنوان مصوبات ششمین نشست شورای منابع آب شهرستان به تصویب اعضا رسید.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها