صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

7. بهمن 1397 - 22:01
کد مطلب: 72789
رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان بهمئی از تلاش برای ثبت ملی آواز لری " یاریار بهمئی" در فهرست آثار معنوی کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر؛ رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان بهمئی از تلاش برای ثبت ملی آواز لری " یاریار بهمئی" در فهرست آثار معنوی کشور خبر داد.

مجتبی صلاحی نژاد تصریح کرد:یاریار بهمئی از آوازهای کهن قوم لر است که از فطرت پاک نیاکان ما سرچشمه گرفته و بخشی از هویت فرهنگی ایل بهمئی را تشکیل می دهد.

وی با تاکید بر لزوم احیا و تقویت فرهنگ اصیل بومی بهمئی، گفت: جامعه ای که هویت و اصالت فرهنگی خود را از دست دهد، جامعه ای مرده و آسیب پذیر است اما جامعه ای که هویت خود را حفظ کند در برابر آسیبهای فرهنگی - اجتماعی مصون می ماند.

صلاحی نژاد با بیان اینکه هیچ جامعه ای بدون هویت و اصالت فرهنگی - اجتماعی خود رشد نمی کند، افزود: مفهوم  بنده از بازگشت به هویت فرهنگ ایلی- عشایری به معنای بازگشت کامل به نوع زندگی کوچ نشینی  مردم نیست بلکه اصالت دادن به روح زندگی عشیره ای با احیای آداب و سنت آنهاست.

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری بهمئی خاطرنشان کرد: صداقت، اخلاص، پاکی، غیرت، مردانگی و دین مداری از دیرباز در زندگی عشایری ایل بهمئی موج می زد و وظیفه ماست که مصداق های عینی این ویژگی های مثبت اجتماعی را ترویج و تبلیغ کنیم.

صلاحی نژاد با بیان اینکه موسیقی بخش جدایی ناپذیری از فرهنگ اصیل بومی ایل بهمئی است که از دیرباز در قالب سردادن نواهای شادی و غم به صورت فردی و انفرادی منجر به آرامش روحی افراد می شد.

وی تصریح کرد:یاریار بهمئی بخشی از این نواهاست که فردی عشایری با حضور در دامان طبیعت به شکل آواز بلند و به شیوه ای خاص و ماهرانه سر می دهد تا طنین آن در محیط اطراف منجر به ایجاد آرامش روحی برای فرد سراینده و شنونده شود.

صلاحی نژاد این  موسیقی بومی - محلی را یک موسیقی متعهدانه خواند و افزود: این موسیقی ضد ارزش نیست بلکه احیای آن می تواند جایگزین مناسبی برای موسیقی های بی محتوا یا با محتوای مبتذل و مستهجن غربی باشد و طنین آن در تمام لحظات آرامبخش روح های خسته از مشکلات و آسیب های کنونی جامعه مدرن ما باشد.

وی در پایان گفت:این موسیقی اصیل همچنان در نقاط مختلف ایل بهمئی نواخته می شود که طرفداران زیادی در همه اقشار و سنین جامعه عشایری لر دارد.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها