صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

21. آذر 1397 - 18:37
کد مطلب: 72744
رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان بهمئی از آغاز مرمت آثار باستانی تنگ سولک بهمئی توسط کارشناسان کشوری و فراهم سازی مقدمات ثبت جهانی این آثار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر؛رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان بهمئی در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری از آغاز مرمت آثار باستانی تنگ سولک بهمئی توسط کارشناسان کشوری خبر داد.

مجتبی صلاحی نژاد تصریح کرد: محوطه و یادمان عظیم تنگ سولک به جا مانده از حکومت‌های نیمه مستقل جنوب غرب ایران است که در شمال شرقی شهر لیکک و در مسیر جاده تنگه ماغر واقع شده و پنج نقش برجسته به جا مانده از دوران اشکانی و اِلیمائی در این محوطه تاریخی وجود دارد.

وی با بیان اینکه نقوش برجسته تنگ سولک از آثار مورد توجه استان و پژوهشگران حوزه میراث فرهنگی است، گفت: عملیات انسجام‌بخشی و مرمت این آثار تاریخی با حضور تیمی از کارشناسان و پژوهشگران تاریخی کشور اعزامی از تهران آغاز شده است.

صلاحی با تقدیر از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد به دلیل توجه به امر احیای این آثار تاریخی، گفت: برای اجرای فاز نخست مرمت این آثار تاریخی500 میلیون ریال اختصاص داده شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان بهمئی خاطرنشان کرد: مدیر کل میراث فرهنگی استان در سفیر اخیر خود به شهرستان قول داد که به زودی این آثار باستای تعیین عرصه و حریم شود تا مقدمات ثبت جهانی آن فراهم شود.

صلاحی در پایان گفت: با توجه به اینکه نقوش برجسته تنگ سولک بهمئی ارزش تاریخی بالایی دارند، از همه دوست‌داران میراث فرهنگی درخواست می‌کنیم از هرگونه حکاکی بر روی این آثار تاریخی خودداری کنند زیرا آثار تاریخی هویت و شناسنامه هر جامعه محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها