صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

20. آذر 1397 - 19:21
کد مطلب: 72743
کارشناس مسائل اجتماعی بهمئی با بیان اینکه فرهنگ مطالبه گری در کشور ضعیف و به مراتب در شهر ما ضعیف تر است گفت: نخبگان، تحصیلکردگان و دستگاه های فرهنگی باید پیشتاز تقویت فرهنگ مطالبه گری باشند تا به راحتی به بقیه بدنه جامعه منتقل شود.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر؛ فعال فرهنگی و کارشناس مسائل اجتماعی شهرستان بهمئی با تاکید بر لزوم تقویت فرهنگ مطالبه گری از مسئولان،به نقش این حرکت در توسعه شهرستان اشاره کرد.

طیاری با اشاره به نقش ویژه مطالبه گری در پیشبرد اهداف اجتماعی، تصریح کرد:پیروزی انقلاب اسلامی نتیجه مطالبه گری و روشنگری بزرگان انقلاب، در راس آنها امام خمینی (ره) بود.

وی گفت:اگر همین الگوی مطالبه گری در شهرستان  دنبال شود و نسبت به مشکلات و حقوق شهرندی بتوان به خوبی مطالبه گری کرد، می توان آثار مثبت آن را در توسعه شهرستان و در زمان بسیار کم مشاهده کرد.

این کارشناس مسائل اجتماعی خاطرنشان کرد: مطالبه گری در مفاهیم اسلامی یک خیرخواهی و نصیحت در حق مسئولان و حرکتی در راستای تحقق اهداف و وظایف مسئولان است.

طیاری با تاسی از حدیث امام هادی(ع)، افزود: مردم باید به صورت پنهان و آشکار مسئولان را نصیحت کرده و  از آنها مطالبه گری کنند.

وی گفت:مطالبه گری باید به شکل صحیح باشد، اگر این فرهنگ بین مردم و مسئولان رواج یافت، شاهد برکات آن خواهیم بود.

این فعال فرهنگی شهرستان در ادامه افزود:مطالبه گری مردم از مسئولان باید با نیت خیر خواهی و در راستای حل مشکلات باشد تا تاثیر واقعی خود را در جامعه بگذارد.

وی گفت:باید به مطالبه گری به عنوان یک باور بنگریم و مسئولان هم استقبال کنند و دستگاه های فرهنگی پیگیر باشند.

طیاری تصریح کرد: اگر روحیه پرسشگری و مطالبه گری در یک جامعه وجود باشد و به مرحله عمل برسد، مسئولان سعی در پاسخگویی به مطالبات مردمی،تحقق مطالبات و تحرک و تلاش بیشتر هستند.

وی با تاکید بر لزوم تقویت فرهنگ مطالبه گری در جامعه، گفت:جامعه ای که مطالبه گری و پرسشگری در آن باشد، جامعه ای بی روح و مرده است .

طیاری افزود:مطالبه می تواند یک شهر را از انزوا بیرون آورد ؛اگر مردم تعارفات را کنار بگذارند و مطالبه گری کنند، جامعه پویا و با نشاط شده و تصمیم گیری مسئولان در راستای تحقق خواست عمومی خواهد بود.

این فعال فرهنگی زنده نگهداشتن آرمان ها و اهداف انقلاب،تقویت نیروهای صالح و ارتقای فهم عمومی و سطح فکری، ناکام گذاشتن عناصر خائن و بیدار شدن عناصر غافل را از آثار مثبت فرهنگ مطالبه گری در جامعه عنوان کرد.

طیاری با بیان اینکه فرهنگ مطالبه گری در کشور ضعیف و به مراتب در شهر ما ضعیف تر است، گفت: عدم شناخت از حقوق شهروندی و  فرهنگ و گفتمان مطالبه گری که با شناخت کافی و رفع موانع میسر می شود، از مهم ترین عوامل ضعیف فرهنگ مطالبه گری هستند.

وی گفت: نخبگان، تحصیلکردگان و دستگاه های فرهنگی باید پیشتاز تقویت فرهنگ مطالبه گری باشند تا به راحتی به بقیه بدنه جامعه منتقل شود.

طیاری لازمه مطالبه گری صحیح را شناخت جامعه  و چگونگی مطرح کردن مطالبه عنوان کرد و افزود:در صورت رعایت این مشخصه هاست که فرد مطالبه گر به اهداف اصلی خود می رسد، در غیر اینصورت به مطالبه گری نادرست تبدیل می شود که نمونه آن را در همین اتفاقات اخیر در رابطه با مشکلات اقتصادی کشور مشاهده کردیم.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین