صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

11. مهر 1397 - 17:05
کد مطلب: 72629
یک تحلیلگر و کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه نوسانات اخیر بازار ارز منشاء داخلی داشت، گفت:مسئولان هم در شکل گیری وضعیت موجود نقش داشتند که این موضوع از ذهن مردم به راحتی پاک نمی شود.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر؛یک تحلیلگر و کارشناس مسائل اقتصادی عصر امروز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار این پایگاه خبری با بیان اینکه نوسانات اخیر بازار ارز منشاء داخلی داشت، گفت:مسئولان هم در شکل گیری وضعیت موجود نقش داشتند که این موضوع از ذهن مردم به راحتی پاک نمی شود.

محمد مهدی مددپور با بیان اینکه نوسانات اخیربازار ارز در کشور ما ارتباط چندان زیادی با خارج از کشور نداشت بلکه بخش زیادی از این تب و تاب به داخل برمی گردد.

مددپور  تصریح کرد:با توجه به فشار اقتصادی امسال بر دوش مردم که اوج آن به هفته اخیر بر می گردد ما شاهدهجوم عده ای دلال برای تبدیل تمامی دار و ندار خود به دلار بودیم تا جایی که در خبرها هم شنیدیم تعدادی از این افراد حتی منزل و سرپناه زن و فرزند خود را برای رسیدن به پول کلان فروختند.

وی افزود:بازار ارز در برهه ای از زمان به سود دلالان است اما همیشه اینطور نیست ؛همه ما شاهد بودیم در کمتر از 24 ساعت قیمت طلا و ارز بیشترین افت فیمت و نوسان را داشته و این نوسان به حدی بود که ده ها سرمایه دار و دلال این بازار سکته کردند.

این کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد:با این وجود اگر بگوییم دلالی سکه و ارز نوعی قمار است که احتمال موفقیت بلند مدت در آن وجود ندارد، گزاف نگفتیم.

مددپور افزود: نمونه بارز سخنان بنده این است که اگر به فیلم و آرشیوهای نابسامانی بازار ارز دقت کافی داشته باشیم، متوجه می شویم که همان هایی که در صف خریداران ارز بودند امروز در صف فروشندگان هستند تا بیش از این ضرر نکنند.

وی گفت:با افزایش تب و تاب بازار ارز ما شاهد افزایش چشمگیر بیشتر کالاهای اساسی در کشور بودیم به گونه ای که حتی عده ای سودجو بدون در نظر گرفتن جیب خالی مردم و مصالح نظام، از طرفی قیمت ها را نجومی کرده و عده ای دیگر با پرکردن انبارهای خود اقدام به احتکار کردند.

این تحلیلگر و کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: از نظر کارشناسان اقتصادی افزایش چشمگیر قیمت سکه و ارز با شرایط کنونی بازار ایران هیچ سخنیتی نداشت به همین خاطر افراد صاحب اندیشه در این حوزه احتمال دخالت دولت برای جبران کسری بودجه و پرداخت بدهی ها را میدهند که این احتمال هم خیلی دور از واقعیت نیست.

مددپور ادامه داد: دولت دلار را با قیمتی پایین تر از نرخ حبابی به بازار عرضه کرد تا به اهداف اولیه برسد و بعد از چند روز آرام آرام این قیمت ها را پایین آورد تا مردم نه تنها گلایه مند از وضع موجود نباشند بلکه قدردان دولمتردان هم باشند.

وی گفت:در چنین شرایط سخت اقتصادی ما شاهد تبلیغ عده ای بودیم که تنها راه برون رفت از مشکلات را مذاکره دانسته و عامل تشدید شرایط اقتصادی کشور را تاثیر مستقیم تحریم ها عنوان می کردند در صورتی که فرضیه این افراد با حداقل دخالت بانک مرکزی و قوه قضائیه و پایین آمدن آسانسوری قیمت ارز در یک روز، رد شد.

مددپور خاطرنشان کرد:هرچند عده ای از مردم با هجوم به فروشگاه ها و خرید و انبار کالاهای اساسی در افسارگسیختگی بازار ایران نقش داشتند اما به طور کلی مردم هوشیار هستند و بازی با زندگی و معیشت خود توسط مسئولان را در هیچ برهه ای از زمان فراموش نمی کنند.

وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه تا 10 روز آینده شاهد برقراری یک ثبات نسبی در بازار سکه و ارز و به تبع آن کاهش قیمت کالاها هستیم، گفت: روی دیگر سکه نوسانات بازار ارز ایران در روزهای اخیر، درس عبرتی بود که به دلالان داده شد تا بار دیگر برای رسیدن به اهداف شوم خود، با سرنوشت یک ملت بازی نکنند.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها