صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

23. مرداد 1397 - 15:25
کد مطلب: 72507
وابستگی صرف یا حداکثری مصارف مختلف به آب زیرزمینی، لزوم اجرای بی چون و چرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی را در شهرستان دو چندان کرده است.

به گزارش پايگاه خبري آواي ماغر؛سومین نشست شورای حفاظت از منابع آب بهمئی به ریاست فرماندار شهرستان در محل سالن جلسات فرمانداری شهرستان برگزار شد.

رئیس اداره منابع آب شهرستان و دبیر جلسه، ضمن بررسی مصوبات نشست قبل گزارشی از وضعیت تعداد چاه های مجاز و غیر مجاز و اقدامات انجام شده اداره متبوع خود براي اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب زیرزمینی شهرستان ارائه داد.

محسن افروزی تصريح كرد: وابستگی صرف یا حداکثری مصارف مختلف به آب زیرزمینی، لزوم اجرای بی چون و چرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی را در شهرستان دو چندان کرده است.

 وی گفت: از ابتدای شروع اين طرح در شهرستان یک گروه سه نفره گشت و بازرسی در اداره مستقر و تاکنون 110 حلقه چاه غیرمجاز پر  و از برداشت غیر مجاز حدود2.2 میلیون مترمکعب منابع سفره‌های زیرزمینی ممانعت شد.

افروزي افزود: با اجرای طرح های تغذیه مصنوعی، سد های کوچک در حال اجرا، سیستم های آبیاری نوین، نصب کنتور هوشمند حجمی روی چاه های مجاز و طرح آبرسانی از سد کوثر به شهرستان این روند تکمیل تر خواهد شد و می توان به تعادل نسبی منابع و مصارف آب شهرستان امیداورانه تر نگاه کرد.

 رئیس اداره منابع آب شهرستان در ادامه نصب کنتور هوشمند آب روی چاه ها را گام مهمی در مدیریت متمرکز منابع آب زیرزمینی شهرستان دانست.

 فروزي در پایان سخنان خود هدف از نصب کنتورها را به دست آوردن حجم آب مصرفی بهره بردار دانست و گفت: طبق قانون از چاه های کشاورزی هیچ گونه آب بها اخذ نمی شود.

گودرز خردمند محکم، مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان اشاره به اقدامات انجام شده اداره آبفاي روستايي(آبفار) برای رفع مشکلات آب شرب بخش های سرآسیاب، ممبی و دهستان کفش کنان ، عملکرد اداره خود را در قطع انشعابات و کاربری های غیر مجاز در سطح روستاهای شهرستان را تشریح كرد.

بهرام مختاری، مدیر آبفای شهری لیکک با اشاره به کاهش محسوس سطح آب چاه های تحت مالکیت اداره خود، گزارش اقدامات انجام شده اداره آبفاي شهري را از جمله شروع عملیات اتصال مخزن 15 هزار متر مکعبی به شبکه آبرسانی شهری و اتمام عملیات چاه شماره 6 و اتصال آن به شبکه را ارائه كرد.

مدیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تعدادی از باغات به علت کاهش محسوس بارندگی و تقلیل آبدهی چاه ها با تنش آبی مواجه شده‌اند، از تهیه و اجاره تانکر آب برای رفع این مشکل در فصل گرما خبر داد.

 بیت الله بدرقه راهکار اساسی برای حل مشکل آب شهرستان را مهار روان آبهای سطحی با احداث سدهای کوچک دانست.

وي در ادامه گزارشی از آخرین وضعیت سد ایلی آباد ارائه و اظهار اميداوري كرد كه با تامین اعتبار لازم تا قبل از شروع فصل بارندگی شاهد بهره برداری از این طرح مهم و حیاتی در دشت حاصلخیز ممبی باشیم.

مهدی نصیری، رئیس اداره منابع طبیعی گزارشی از وضعیت عملیات اجرایی طرح پخش سیلاب و تغذیه مصنوعی قلات – پشت تاوه ارائه كرد و مهمترین هدف اجرای طرح را جلوگیری از سیر قهقرایی سطح آب زیرزمینی در دشت مذکور عنوان نمود.

اين نشست با اظهار نظرها و پیشنهادات اجرایی هیبت الله جوانمرد، بخشدار، کوثری مدیر، شرکت توزیع نیروی برق و سروان صالحی، نماینده نیروی انتظامی شهرستان ادامه یافت.

فرماندار و رئیس شورای حفاظت منابع آب شهرستان در اين نشست گفت: هدف از برگزاری این نشست ها این است که آب موجود را به‌گونه‌ای مدیریت کنیم تا مردم کمترین دغدغه را در مصرف آب در بحث کشاورزی، شرب و صنعت داشته باشند.

حکمت الله سنایی تصريح كرد: مردم باید کمبود آب را جدی بگیرند و با توجه به شرایط منابع آبی شهرستان ضرورت دارد همه در مصرف آب صرفه جویی کنند.

سنايي به برخورد با متخلفان برداشت غیر مجاز از آب اشاره و ابراز امیدواری کرد که ادارات آب و فاضلاب شهری و روستایی روند جمع آوری انشعابات و تغییر کاربری های غیر مجاز را با هدف تامین آب پایدار شرب ادامه دهند.

 وی از شرکت آب منطقه ای و آبفای شهری و روستایی خواست که سیر مراحل بهره برداری و اتصال مخازن آب احداث شده در لیکک و شهرک ولیعصر را سرعت بخشند. سنايي با اشاره به گزارش مدیریت جهاد کشاورزی براي اجرای روشهای آبیاری نوین در سطح باغات شهرستان و به تبع آن افزایش بهره وری آب، اجرای عملیاتی برنامه الگو و پهنه بندی کشت در مزارع کشاورزی توسط مدیریت جهاد کشاورزی و اداره منابع آب براي جلوگیری از هدر رفت آب در مزارع کشاورزی شهرستان را یک ضرورت دانست.

انتهاي پيام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها