صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

18. آذر 1396 - 9:11
کد مطلب: 72008
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر لزوم پرهیز از افراط و تفریط در کار هنری، گفت:همین افراطی گری ها باعث شد تا دور پاسارگاد سیم خاردار بکشند

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر ؛مدیر کل ارشاد اسلامی کهکیلویه و بویراحمد عصر امروز در نشستی با اهالی فرهنگ، هنر،رسانه، اساتید دانشگاه و معتمدین شهرستان بهمئی دیدار و گفت و گو کرد.

رضا دهبانی پور با تبریک میلاد پیامبر(ص)، گفت: اگر به عنوان یک دغدغه مند در حوزه فرهنگ متخلق به اخلاق باشیم، آنگاه هنر ما در خدمت به جامعه موثر است.

وی با بیان اینکه دیار ما فرهنگ دیرینه دارد، افزود: باید برخی مسائل را  که در فرهنگ ما مذموم هستند کنار بزنیم و خرده فرهنگ های مثبت را تقویت کنیم.

دهبانی پور گفت: از این منظر که پیشینیان بنده افتخار آفرین بودند، افتخار می کنم هر جا باشم به خود ببالم و به افتخار اعلام کنم که زاده بهمئی هستم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه در همه مناطق استان چنین نشست های هم اندیشی داریم، گفت: این نشست ها برای تبیین برنامه های فرهنگی و ارائه راهکارهای اجرای بهتر برنامه ها در راستای توسعه فرهنگی منطقه می باشد.

دهبانی پور با اشاره به اینکه تنها یک هفتم از بودجه فرهنگی کشور عاید وزارت ارشاد می شود، گفت: این مبلغ کم است اما بنده از زمان ورود همین مبلغ ناچیز را بین مناطق مختلف استان تقسیم کردم تا همه از این سرانه فرهنگی بهره مند شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد در ادامه گفت:ما باید پیشکسوتان در همه حوزه های فرهنگی را احترام کنیم و در کنار آنها افراد جوان هنرمند پرروش دهیم.

دهبانی پور تصریح کرد: اگر بستری فراهم شود تا استعدادهای جوانان ما در عرصه های مختلف فرهنگی- هنری شکوفا شود در کنار ادای احترام به پیشکسوتان رسمی پسندیده و قابل قبول است.

وی افزود:دلم می خواهد بدون اینکه فریاد بکشید و از فریاد شما حاشیه ایجاد شود، به شما کمک شود اما باید حمایت ها در چارچوب قانون باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: شاهنامه هم به این دلیل که محتوای آن فنی است باید دیده شود، بنده با کمال افتخار زمینه را برای تاسیس انجمن شاهنامه خوانی در بهمئی ایجاد کردم اما این انجمن نباید خود را جدا از اداره فرهنگ و ارشاد ببیند.

دهبانی پور گفت:مملکت ما دینی است و دغدغه دین و مذهب دارند ؛حاشیه سازی نکنید و  شاهنامه را آنگونه که هست معرفی کنید، نه مقابل دین و مبانی دینی مردم.

 وی با بیان اینکه بنده شخصی افراطی نیستم، افزود: یک وقت خون سیاوش را مقابل خون امام حسین(ع) قرار ندهید، افراط نکنید.

دهبانی پور با اشاره به پیامدهای بد افراطی گری در کم رنگ شدن بخشی از فرهنگ در جامعه، گفت: اگر اتفاقاتی که در پاسارگاد نمی افتد، امروز سیم خاردار دور آن نمی کشیدند ؛عده ای در پاسارگاد زانو زدند و به نوعی بت پرستی کردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: سیستم فرهنگ و ارشاد سیستم آموزش محور است.

دهبانی پور افزود: در هر جایی که بتوانم برای شکوفایی استعدادهای هنری فرزندان بهمئی کوتاهی نکردم اما در ایجاد شغل در سیستم  ارشاد با محدودیت هایی مواجه هستیم.

وی گفت: در گذشته استخدام ها به صورت شرکتی و از طریق شرکت های پیمانکار وجود داشت اما در سالهای پایانی دولت دهم نیروهای شرکتی به قراردادی تبدیل شدند و با شرایط جدید، بکارگیری نیرو امکان پذیر نیست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: نیروهای که به صورت قراردادی وارد سیستم ارشاد شدند، نیرویی نیستند که بتوانند بار فرهنگ را به دوش بکشند و این را هم میدانم که افراد فعال حوزه های فرهنگی و هنری حق استخدام شدن در ارشاد را دارند اما با وضعیت فعلی نمی توان کاری برای آنها کرد.

دهبانی پور در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: برای بهره مندی مناطق محروم استان از نمایش فیلم های روز کشور، به زودی دو سالن سینما برای شهرستانهای بهمئی و دنا تاسیس می کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد در پایان با بیان اینکه باید انجمن های فرهنگی- هنری قانونی باشند، افزود: من موجودیت شما را در هیچ انجمنی انکار نمی کنم اما اگر یک انجمن در سامانه ثبت اسناد کشور ثبت شد، منِ ارشاد وظیفه دارم حمایت مالی کنم، بنابراین به سمت ثبت انجمن ها بروید.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها