صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه وبویراحمد:
کسب بدون کار معطوف به رباست/جامعه معطوف به ترویج اموال پایانش رکود است
26. شهريور 1396 - 1:18
کد مطلب: 71887
نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه وبویراحم با نکوهش کسب بدون کار و خطرپذیری، وضع چنین کاسبی را خروج از توحید عنوان کرد و جامعه ای را که چنین وضعیتی در آن رایج باشد، معطوف به ربا دانست.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر، نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه وبویراحمد در دهمین نشست هم اندیشی فرهیختگان و دانشجویان کهگیلویه و بویراحمد در شهر یاسوج با نکوهش کسب بدون کار و خطرپذیری، وضع چنین کاسبی را خروج از توحید عنوان کرد و جامعه ای  را که چنین وضعیتی در آن رایج باشد، معطوف به ربا دانست.

آیت سید شرف الدین ملک حسینی تصریح کرد:  انسان مومن عقل خود و جهت وجود خود را به دست یک حقیقت برتر می سپارد و علی بن ابیطالب علیه السلام که به عنوان این حقیقت معرفی شده است، جهت وجودی انسان مومن را معین می کند و اگر چنین اتفاقی نیفتد مال جایگزین (عقل)می شود، ذهن به سمت پول معطوف می شود، مال دایره ای وسیع تر از پول دارد. کلمه اموال، آیا منظور پول است؟ خیر.

ایشان ادامه داد: مال شامل هرآنچه که تعلق به انسان دارد، اگر جهت وجودی را تعیین کرد، چنین انسانی منافق است. البته منافق به معنای سیاسی امروزی و نه به مصداق های امروزی.

نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری گفت:هر انسانی که از فطرت رها شود وگرایش به سمت توحید و یا انسان کامل پیدا نکند و لایق گزینی نداشته باشد، او پست گزینی می کند و این گرایش، گرایش به آن چیزی است که متعلق به اوست، یعنی مال.

 

آیت الله ملک حسینی خاطرنشان کرد: بحث کسب وکار که جهت وجودی را مال و دارائی ها تعیین می کند نه جهت وجودی را خدا و فطرت، چنین انسانی که مایل به ترویج اموال هست، مایل به این هست که مال بر مال بیندازد. مایل به این هست که مال های تعیین شده ای برای او بیاید ؛چنین انسانی مایل هست که همیشه اموالش در حال تکاثر باشد و چنین انسانی انسانیت را فدای تکاثر خودش می کند.

ایشان در ادامه گفت: بسیاری از اتفاقات اقتصادی دقیقا بر مبنای این روحیه است و خدای بزرگ به عنوان یک مصداق عرض می کنم، اگر فرمود"در حیطه کثر خداوند تبارک و تعالی محو و نابود می کند "ربا" را و اما صدقه یک گرایش انسانی است، یک امر از عاطفه انسانی به انسان دیگر است و یک مسیر کمالی به سوی خداست.

آیت الله ملک حسینی تصریح کرد: "بِر" به معنای نیکی، خروج سبزه و گندم از درون خاک است، یعنی صعود و ارتقای انسانی است؛ اتفاق نمی افتد مگر اینکه انسان از آنچه که دوست می دارد، بدهد. ولیکن اگر قرار است "ربا" اتفاق بیفتد، توضیح می دهم تا یک کلمه عرض کنم در "ربا" اتفاقی که  می افتد.

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه وبویراحمد  گفت:پول ومال، مال می آفریند، بخشی که الان شما داریدو به شکلی روی آن کار می کنید، کسب وکار است، اما سود تقسیمی، همان که دین با آن مبارزه کرده بود، یعنی پول، پول بیاورد. این همان ترویج اموال و تکاثر است. فکر انسان، اندیشه انسان و کار انسان و خطر پذیری انسان کنار می رود.

ایشان افزود: چیزی که انسان در مسیر حیات مادی خویش باید با آنها زندگی کند، وقتی این ها کنار گذاشته شود، مال جهت وجودی انسان را تعریف می کند، نه کار معطوف به رشد، نه خطرپذیری معطوف به رشد و نه مفاهیم دیگر.

آیت الله ملک حسینی تصریح کرد: اگر مال بخواهد برای من مال بیاورد، این همان ترویج اموال است. جامعه ای که کسب را بدون کار ببندد، جامعه ای که کسب را بدون خطرپذیری ببندد، این جامعه معطوف به رباست، یعنی مال بر مال.

ایشان اضافه نمود: چنین انسانی از مسیر توحید خارج است. جامعه معطوف به ترویج اموال وتکاثر، پایانش بیکاری، زیاده خواهی و رکود است.

نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر بدون کار مال بخواهی، پایانش ورشکستگی است ؛ اینها در نظام توحیدی، درفقه ما،  در اطلاق ما و در اندیشه های ائمه ما تحلیل شده است و اینجاست که انسان می فهمد در حدیثی که یک انسان پاک تجسم همه زیبایی هاست، به مثابه یعسوب وملکه کندوی مومنین از او یاد می شودو در مقابل او انسان دیگری قراداده نمی شود.

آیت الله ملک حسینی در پایان گفت: انشاء الله که خداوند ما را مومن قرار دهد و از نفاق حفظ نماید و شما بزرگواران را توفیق دهد.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها