صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

4. مرداد 1396 - 22:24
کد مطلب: 71790
عضو انجمن روزنامه نگاران مسلمان ایران با اشاره به بی سابقه بودن تحریم های جدید علیه ایران،این تحریم ها را علیه کلیه ارکان نظام دانست و خواهان اقدام جدی و موثر ایران علیه این حرکت آمریکا شد.

به گزراش پایگاه خبری آوای ماغر، عضو انجمن روزنامه نگاران مسلمان ایران و استاد حوزه و دانشگاه در مصاحبه اختصاصی با آوای ماغر به تشریح وضعیت اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران و لزوم واکنش جدی به آن پرداخت.

آوای ماغر: چرا به این تحریم های جدید، مادر تحریم ها می گویند؟

کریم افتخاری:خود مسئولان ارشد آمریکایی تحریم های جدید را پیچیده‌ترین و بزرگترین بسته تحریمی علیه ایران در طول تاریخ تحریم ها اعلام کردند که شامل انواع تحریم در زمینه های مختلف و به قولی تحریمی جامع و همه جانبه است.

موضوع مهم دیگر که بر عکس تحریم های گذشته، بر جامعیت و قاطعیت تحریم های جدید می افزاید بحث اتفاق نظر ارکان حکومتی آمریکا به خصوص رئیس جمهور، مجلس سنا و کنگره در اعمال آن است، در صورتی که در گذشته چنین اتفاق نظری مشاهده نشده است و با چنین استحکامی برداشتن این تحریم ها کاری دشوار است  .

آوای ماغر:به نظر شما چه دلیلی وجود دارد که آمریکایی ها چنین تصمیم خطرناکی گرفتند؟

افتخاری: ابتدا باید عرض کنم که این تصمیم در کنار خطرناکی، تصمیمی سیاسی است که ایران را وادار به واکنش جدی و سریع کند که یکی از دلایل آن به شکست طرح خاورمیانه بزرگ توسط آمریکایی ها و شکستهای اخیر حامیان آنها در جبهه های مقاومت، زمین گیر شدن گروه های تکفیری داعش و النصره بر می گردد و  چاره ای جز  استفاده از اهرم تحریم ندارند .

آوای ماغر:تاثیر عمقی این تحریم ها بر روی کشور ما به چه میزان است؟

افتخاری: موضوع بعدی در جزئیات این تحریم ها، وابستگی سلسله وار کلیه ارکان و نهادهای تصمیم گیر و تصمیم ساز نظام ماست که هدف این تحریم هستند به گونه ای که به عنوان نمونه با تحریم سپاه پاسداران، در صورتی که یک نهاد دیگر کشور مانند دولت با این نهاد انقلابی کشور همکاری داشته باشد،مورد تحریم قرار می گیرد که این دست تحریم ها باز هم بی سابقه است و با این اوصاف این بار کلیه قوای ما تحریم می شوند.

آوای ماغر:با توجه به نقض آشکار برجام توسط آمریکا در دو سال اخیر آیا نشان دهنده این نیست که ما نیز می بایست اقدام متقابل داشته باشیم؟

افتخاری: هر چند تاکنون در این زمینه سلایق مختلف، دیدگاه های مختلفی برای اقدام متقابل و میزان شدت این اقدام داشتند اما با وضع چنین تحریم هایی همه باید با اتفاق نظر اقدامی متقابل و از موضع اقتدار داشته باشند.

آوای ماغر:با این حال که برجام بر اساس "اطمینان متقابل" به امضا رسید، چرا همچنان تحریم های سنگین علیه ایران وضع می شود؟

افتخاری: ما در برجام سندی را امضا کردیم که تحریم های علیه ایران در زمان امضای طرفین به صورت تدریجی و در یک بازه زمانی 8 ساله لغو شوند اما با این سیاست و اعمال قوانین تحریم جدید، بیشتر تحریم ها با گذشت زمان به قوت خود باقی می مانند.

آوای ماغر:این اقدام آمریکا چه تاثیری بر ادامه روند اجرای برجام دارد؟

افتخاری: با وجود اعمال چنین تحریم هایی نقض آشکار برجام و به نوعی پشت پا زدن به آن است و همانگونه که اشاره کردم،باید هم دولتمردان و هم نمایندگان مجلس با جدیت پاسخی متقابل بدهند.

آوای ماغر:به طور کلی اعمال تحریم علیه ایران چه تاثیری بر روند زندگی مردم دارد؟

افتخاری:هر چند کسی منکر عواقب اعمال تحریم علیه یک ملت نمی شود اما ما از ابتدای انقلاب تحریم بودیم و تنها در دورانی شدت آن کم و زیاد می شد ؛ما مسلمانیم و از تحریم هراسی نداریم و معتقدیم با تحریم های بیشتر توجه به توان داخلی ما بیشتر می شود و اقتدار نظام با شکوفایی توان داخلی دوچندان می شود.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین