صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

25. تير 1396 - 14:08
کد مطلب: 71770
قرار داد توتال و دیگر قرار دادهای محرمانه نوع نگاه دولت و به خصوص وزیر نفت را نسبت به توان و تخصص داخلی نشان می دهد.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر، یک کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری بازگشت مجدد شرکت توتال به ایران را ناشی از نگاه ضعیف دولت به توان نیروهای بومی دانست.

ساسان جشان تصریح کرد: بحث و نقدهای زیادی از طرف موافقین و مخالفین بازگشت شرکت نفتی توتال فرانسه به ایران وجود دارد اما بنده میخواهم از زوایه دیگر به قرارداد توتال و دیگر قرارداد های خارجی شرکت نفت بپردازم چرا که اعتقاد دارم بحث تخصصی و کارشناسی نفتی را باید به اهل فن سپرد.

وی گفت: نوع نگاه دولت یازدهم و بخصوص وزیر نفت نسبت به توان داخلی این است که  نمی شود و به تنهایی نمی توانیم .

وی افزود:آقای زنگنه سابقه قرار داد کرسنت و همچین شاهد بد عهدی شرکت توتال فرانسوی در قرارداد دیگربود اما بخاطر داشتن همین دیدگاه ما به تنهایی نمی توانیم، دست نیاز به سوی شرکت بد سابقه فرانسوی دراز کرد.

 جشان گفت:نگاه دیگر دولت یازدهم این است که باید قرار دادهای نفتی به صورت محرمانه بسته شود، البته این محرمانگی تنها مربوط به قراردادهای نفتی نیست، ما شاهدیم سند برجام و سند2030 هم به صورت محرمانه منعقد شدند.

وی ادامه داد: چرا باید بعد از بستن قرارداد های مهم کشور بحث کارشناسی آنها به میان بیاید؟ قرارداده هایی که سرنوشت 20یا 30سال کشور ما را تعیین می کنند و حتی ممکن است  امنیت  ملی ما را با خطر جدی مواجه کند؟

 جشان افزود:نگاه سوم دولت یازدهم این است که قرارداده ها بصورت بسیار خوشبینانه با دولت های بیگانه به خصوصی بسته می شود.

وی گفت: حال جای بسی سوال است که چرا با اینکه بارها شاهد بد عهدی طرف مقابل بودیم باز هم دولت ما اصرار با بستن قرارداده های مهمی به حالت خوشبینانه با طرف مقابل را دارد.

 این کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: همه ما می دانیم و شکی نیست که به تخصص و فناوری دیگر کشورها نیاز داریم اما بارها شاهد توانایی نیروهای متخصص و نخبه داخلی بودیم و بارها با پروژه های بزرگ توانایی خود را ثابت کردند و بارها دولتمردان ما با زبان خود اعتراف کردند که توانایی متخصصین داخلی بی نظیر و قابل ستایش است اما چرا هیچوقت به این نیروها اهمیت داده نشد و حمایت ها در حد حرف بود؟

جشان گفت: شاید مردم فکر کنند ما در صنعت نفت صاحب تخصص و توانایی نیستم، اگر نبودیم چگونه بعد از بدعهدی همین شرکت توتال،  ما روی پای خود ایستادیم و بچه های ما قراردادهایی که توتال زیر آنها زده بود تکمیل کردند.

وی افزود: یک سوال دیگر از دولتمردان این است که در بخش های غیر نفتی چقدر به توان نیروهای داخلی بها دادید؟ نگاه شما کاملا مشخص است نگاه دولت یازدهم  ما نمی توانیم است و به صورت اساسی توان نیروهای داخلی را  دست کم  می گیرد.

جشان گفت: برخورد دولت یازدهم قبل از بستن قرارداد با طرف مقابل با منتقدین داخلی بسیار جالب است ؛هر وقت به نتیجه درست حرف منتقدین می رسند خود لب به اعتراف و ما  اشتباه  کردیم باز میکنند چرا قبل از بستن قرار دادها به حرف منتقدین گوش نمی کنید؟ اعتراف شما بعد ازبدعهدی طرف مقابل چه سودی دارد؟

 این کارشناس مسائل سیاسی در پایان گفت: دولت یازدهم قبل از بستن قرارداها با حاشیه سازی و ایجاد جنگ روانی، افکار عمومی را به سمت حواشی برده و با این کار در یک حاشیه امنیت روانی قرارداد محرمانه امضا می کند و  به میزانی که برای مدیریت حواشی دقت می شود، به بندها و تبصره های قردادهای محرمانه و حیاتی کشور دقت نمی شود.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

لطفا تحلیل مسخره نزارید تحلیل سیاسی اساس و بنیه قبل و بعد از هر عملی را می خواهد سایت دید عمومی داره آبروی شهر را کم و زیاد نکنید.

نظرات کاربران

آخرین عناوین