صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

14. خرداد 1396 - 13:41
کد مطلب: 71684
یک روحانی و فعال فرهنگی با تبیین شخصیت امام راحل(ره)، به رازهای موفقیت ایشان در شیوه تشکیل و تداوم حکومت داری اسلامی پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر، یک روحانی و فعال فرهنگی بهمئی به مناسبت بيست و هشتمين سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)به تبیین شخصیت امام راحل(ره) پرداخت.

حجت الاسلام صابر دهقان با تسلیت بمناسبت سالگرد رحلت امام خمینی(ره)، گفت: امام یک شخصیت بی نظیر در تاریخ معاصر بود که رویای تشکیل حکومت اسلامی را در بدترین شرایط ممکن تحقق بخشید.

وی گفت:امام راحل در تمامی سطوح حکومتداری اسلامی خود، جايگاه و نقش مردم را ویژه می دانست و در عمل هم این تفکر را اثبات کرد.

دهقان افزود:امام خمینی(ره) بارها بر نقش مردم به خصوص محرومان و مستضعفان در حمایت از انقلاب تاکید می فرمود و به مسئولان توصیه اکید داشت که از نقش و توانمندی مردم در تداوم نظام غافل نشوند.

این فعال فرهنگی تصریح کرد:شخصیت امام راحل(ره) یک شخصیت برجسته الهی و مردمی بود و همیشه تعاملی صادقانه و صمیمی با توده مردم داشت.                  

 وی گفت:امام خمینی(ره) با صداقت و اخلاص و صمیمیت بین خود و مردم حکومتی اسلامی شبیه حکومت عصر پیامبر اکرم(ص) بنا کرد که بیشتر از همه برای محرومان و مستضعفان امید بخش بود و اینگونه بود که قلب آحاد مردم سرشار از عشق به ایشان بود.

دهقان خاطرنشان کرد: امام با روحیه استکبار و طاغوت ستیزی با حمایت محرومان جامعه و از دل آنها به مبارزه برخاست و با توکل به خدا، رنج و سختی های بسیاری را در طول مبارزه چنیدن ساله کشید تا انقلابی نو با تفکر ناب محمدی در دنیا بنا کند.

وی افزود:پیوند قلبی و صمیمی امام و امت به عنوان بزرگترین رمز موفقیت ایشان بود و هرگاه مسئولی یا گروهی در انقلاب نتوانست در خدمتگذاری مردم موفق باشد، باید در رابطه خود با مردم بازبینی کند و ببیند چه عواملی باعث فاصله گرفتن آنها از مردم شده است.

این فعال فرهنگی تصریح کرد: بر خلاف طاغوت و استکبار که از مردم تنها بهره کشی می کردند، استراتژى امام راحل در شکل گیری و تداوم انقلاب اسلامى، تکیه بر دو عنصر اسلامیت و جمهوریت بود و هنر بزرگ ایشان اتصال بین مردم به عنوان نماد جمهوریت و رهبری به عنوان نماد اسلامیت بود.

دهقان ادامه داد: امام صاحبان اصلى نظام و انقلاب را مردم دانسته و تداوم حيات نظام اسلامى را مرهون حضور مردم در همه صحنه‏ها می دانست.

وی گفت:راز دیگر موفقیت امام راحل در حکومت داری روحیه استکبار ستیزی مقتدرانه ایشان بود که مواضع مختلف ایشان در برخورد با استکبار و طاغوت، قبل و بعد از انقلاب به خوبی روشن و صریح بود.

دهقان خاطرنشان کرد: پيروزى نهضت مردمی امام خمینی(ره) در سال ۵۷، يك شوك غافلگيركننده براى دو بلوك شرق و غرب و به‏ويژه دنياى غرب بود به طوری که در آن زمان هيچ تحليلگرى تصور نمى‏كرد کسی که از حمايت‏هاى‏ همه‏جانبه آمريكا برخوردار است، به يكباره اسير تندباد ملتى شود كه مى‏خواست استقلال، آزادى و حاكميت نظام اسلامى را به مرحله عمل برساند.

وی افزود:امام خمینی (ره) با توکل به خدا و تكيه بر عنايات غیبی و قدرت مردم بود كه استراتژيك تهاجم به اردوگاه غرب و شرق و نواختن سيلى بر چهره قدرتمندان قلدر را در پيش گرفت.

دهقان خاطرنشان کرد:بزرگترین حرکت و هنر امام این بود که کشوری که امید غرب برای به زانو در آوردن کشورهای منطقه بود، یکباره به کشوری علیه استکبار و با سیاسیت های هویتی و گفتمانی مقابل آنها تبدیل کرد و آمریکا و استکبار جهانی با مشاهده چنین حرکت عظیمی همچنان از درد به خود می پیچند.

وی در پایان گفت: راز ماندگاری انقلاب امام را بايد در ماهيت آرمان و انديشه‏هاى آنحضرت‏ جستجو كرد، اندیشه هایی که اکنون با تدابیر مقام معظم رهبری تبدیل به خیزش بیداری اسلامی شده است و در حال ریشه کن کردن نهاد استکبار و ظلم در جهان است.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین