صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

21. ارديبهشت 1396 - 13:38
کد مطلب: 71614
نویسنده کتاب احزاب و تشکل های سیاسی ایرانِ امروز گفت:جریان هایی که بیشترین فرصت را داشتند، با شعار آزادی پیروز شدند اما بعد از ناتوانی در تحقق وعده ها، به نیروهای امنیتی و انقلابی تهمت می زنند.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر،نویسنده دو کتاب "احزاب و تشکل های سیاسی ایرانِ امروز" و "کارگزاران سازندگی از فراز تا فرود" در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار آوای ماغر از اتهام برخی جریان های سیاسی به نهادهای انقلابی و امنیتی برای سرپوش گذاشتن بر کم کاری های خود انتقاد کرد.

کریم افتخاری تصریح کرد: جریان های سیاسی در کشور ایران به نوعی شخص محور هستند و احزاب به صورت عملی به گفتمان خود پایبند نیستند.

وی افزود: تجربه ثابت کرد هر گاه جریان های سیاسی در کشور ما با روش انقلابی و هدفمند عمل کردند، توانستند رضایت مردم را جلب کنند ؛نمونه آن 3 سال اول انقلاب و 5 سال اول دولت نهم و دهم است که مردم تا حدودی طعم خدمت و مدیریت جهادی را چشیدند.

این کارشناس ارشد علوم سیاسی ادامه داد: در بحث طرح هدفمند سازی یارانه ها در صورتی که هیچ دولتی قبل از دولت نهم شجاعت اجرای آن را نداشتند و با وجود اینکه این عمل می توانست پایگاه اجتماعی آنها را به خطر بیندازد اما آن را عملی کردند که حاشیه نشین ها و مناطق محروم کشور از این طرح بهره مند شدند.

افتخاری خاطرنشان کرد: مورد دیگر این حرکت انقلابی در بحث بهینه سازی مصرف سوخت کشور بود که در دولت نهم شکل گرفت.

این فعال سیاسی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: هرگاه جریان های سیاسی با نگاه به بیرون و تکیه به غرب حاکم شدند، مردم دچار رنج و محنت شدند.

افتخاری با بیان اینکه ریشه تمامی فسادها در کشور بیکاری است، گفت: امروز جوانان ما اشتغال می خواهند، مسکن می خواهند و ازدواج آسان می خواهند.

وی افزود: بر خلاف شعارها و برداشت های غلط بعضی از جریان های سیاسی، جوانِ امروز آزاد است، همانگونه که دولتمردان ما هم در بیشتر امور اختیار تام دارند اما متاسفانه از این ظرفیت استفاده نمی شود.

این محقق و پژوهشگر ادامه داد: جوانان ما همانهایی بودند که با شجاعت مثال زدنی از دشمن جنگ را مدیریت کردند و با سلاح های سبک توانستند مقابل 44 کشور قدرتمند استکبار در دفاع مقدس بایستند.

افتخاری گفت: برخی از جریان های سیاسی از آزادی جهت ماندن در قدرت استفاده ابزاری می کنند و با سیاه نمایی و تکرار واژه نمی گذارند، این دیدگاه را به مردم القا می کنند که عده ای در کشور اجازه نمی دهند مسئولان دولتی از اختیارات قانونی خود در راستای خدمت به جامعه استفاده کنند.

وی افزود: باید در کشور ما جریانی شکل بگیرد که  از جریان های کنونی عبور کند و منافع ملی را بر منافع جریانی ترجیح دهد ؛امروز کشور در قالب وحدت اقوام و جریانات سیاسی نیاز به آرامش و توسعه اقتصادی دارد.

افتخاری خاطرنشان کرد: جریان های سیاسی جامعه ما زمانی آرامش می یابند که از ظرفیت علمی و پژوهشی فرهیختگان استفاده شود.

وی گفت: با شعار درمانی و گفتار درمانی مشکل اقتصادی مملکت حل نمی شود، این شعار ها دیگر جوانان ما را قانع نمی کنند.

این کارشناس علوم سیاسی ادامه داد: کسانی خودشان این شعار آزادی را  سر می دادند اما اعتقادی به آزادی همه اقوام و جریان های سیاسی نداشتند، جوانی که 8 سال شعار پوپولیستی آزادای را تجربه کرده است دیگر  بازیچه این حربه ها نمی شود.

افتخاری گفت:جریان های سیاسی که نزدیک به سه دهه فرصت خدمتگزاری به مردم را در کشور داشتند، بعد از ناتوانی در اداره امور و ناتوانی در تحقق شعارهای انتخاباتی خود، از واژه های نمی گذارند و اجازه نمی دهند، استفاده می کنند.

وی گفت:مگر دوره های 4 ساله، 8 ساله و 16 ساله های فرصت برای خدمت گذاری کم بود؟ مگر 28 سال فرصت دادن به جریان های وابسته به شما فرصت کمی است که با فرار روبه جلو، نهادهای امنیتی و انقلابی را متهم به کارشکنی و سنگ اندازی می کنید؟

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: کشور ژاپن بعد از جنگ جهانی در یک دوره کمتر از ده ساله، از راه تکنولوژی و اعتماد به جوانان خود بازارهای جهانی را فتح کرد اما کسانی که 28 سال فرصت مدیریت کشور به آنها سپرده شد، چه کردند؟

وی گفت: بنده معتقدم که 4 سال ماندن در قدرت ارزش این همه به خطر انداختن منافع بلند مدت کشور را ندارد ؛نمونه دیگر این حرکت در مجلس رخ داد که دولت برای همسو کردن مجلس از بیشتر نماینده ها خواست که ما حمایت می کنیم و شما هم به برجام رای دهید و نمایندگان هم در یک اقدام شتاب زده برجام را در 20 دقیقه تایید کردند .

افتخاری در پایان گفت: دود این اقدامات شتاب زده و منفت طلبانه به چشم آیندگان می رود و نباید کاری کنند که نسل آینده همانند عهدنامه های ننگین ترکمانچای و گلستان بر آنها نفرین کنند.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین