صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت و درمان بهمئی خبر داد؛
انجام تست سریع و رایگان تشخیص بیماری ایدز در شهرستان بهمئی
16. آذر 1395 - 14:31
کد مطلب: 70954
کارشناس مسئول پیشگیری و مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت و درمان بهمئی از انجام تست تشخیصی سریع ایدز در سطح شهرستان به صورت رایگان خبر داد.

به گزارش سایت خبری آوای ماغر،کارشناس مسئول پیشگیری و مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت و درمان بهمئی از انجام تست تشخیصی سریع ایدز در پایگاههای بهداشتی،مراکز بهداشتی درمانی روستایی و مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری در سطح شهرستان به صورت رایگان خبر داد.

 

سید عابد توفیقان در گفت و گو با خبرنگار آوای ماغر تصریح کرد:عامل بیماری ایدز نوعی ویروس بنام HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی) می باشد،ارگان هدف این ویروس سیستم ایمنی انسان یا (WBC) می باشد.

 

وی افزود : طبق آخرین آمار اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت، تا خرداد سال ۹۵، تعداد ۳۲ هزار و ۶۷۰ نفر در کشور مبتلا به ایدز بوده اند که سهم مردان ۸۴ درصد و زنان ۱۶ درصد است.

توفیقان در ادامه اظهار داشت : بر اساس اعلام وزارت بهداشت، ۶۸.۲ درصد مبتلایان به ایدز از طریق اعتیاد تزریقی، ۱۸.۵ درصد از طریق روابط جنسی و ۱.۵ درصد از مادر به فرزند مبتلا شده اند. این در حالی است که این آمار و ارقام در یک سال گذشته تغییر کرده و سهم اعتیاد تزریقی به ۳۹ درصد و انتقال از طریق روابط جنسی به ۴۱ درصد رسیده است.

کارشناس مسئول پیشگیری و مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت و درمان بهمئی  با بیان اینکه آمارها نشان می دهد که ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی در یک سال گذشته افزایش یافته است عنوان داشت : موضوع اساسی در ارتباط با کنترل ایدز از طریق رفتارهای پرخطر جنسی، بالا بردن سطح آگاهی مردم است که اگر اطلاعات جامعه در مورد این بیماری و راه های انتقال آن به خصوص انتقال از طریق روابط جنسی بالا برود، کمک فراوانی به کاهش آمارها می کند.

 

سید عابد توفیقیان در پایان مهمترین راههاي پيشگيري از انتقال ويروس اچ‌اي وي به بدن را پاي بندي به اصول اخلاقي و خانوادگي، استفاده از كاندوم ، عدم استفاده از وسايل تيز و برنده مثل تيغ اصلاح، سوزن خالكوبي و وسايل تزريق ونظیر اینها به صورت مشترك و پرهيز از مصرف مواد مخدر يا محرك مثل هروئين ، الكل و ... كه قدرت تصميم گيري فرد را براي انتخاب روابط جنسي سالم مختل مي كند.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها