صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد:
راه مقابله با آسیب های اجتماعی بسیج اجتماعی است
8. آبان 1395 - 12:41
کد مطلب: 70366
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهمئی گفت:باید برای مقابله با آسیب های اجتماعی جامعه بسیج شوند.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهمئی گفت: باید صورت مسئله آسیب های اجتماعی مشخص باشند ؛ مبارزه با آسیب های اجتماعی سخت است، گروه ها و افراد جامعه متعدد  است ؛بخش عظیمی درگیر این آسیب هستند وعوامل متعدد و پیچیده دارد و باید بدانیم که کلاف آسیب های اجتماعی پیچیده است .

 

دکتر صدراله چمن افزود: در مقابله با آسیب های اجتماعی بسیج اجتماعی نیاز است ؛خانواده، جامعه ، مدرسه و یک دستگاه را نمی توان متولی امر قرار داد و لازم است استمرار و تداوم برنامه ها ی پیشگیری از آسیب های اجتماعی تا حذف و ریشه کنی در دستور کار قرارگیرد.

 

وی گفت: باید پروپزال و کارمیدانی انجام شود،  بازه زمانی یک ساله یا 10ساله تعریف شود، علل و عوامل در کشور و استان مشخص شوند و لازم است  آگاهی، نگرش و عملکرد مردم جامعه را دید.

 

 

دکتر علی خرامین، روانشانس و رئیس اسبق دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویراحمد در این نشست گفت: باید در هرمنطقه شاخص آسیبهای اجتماعی را شناسائی کرد که با تحقیقات به عمل آمده هیچ شباهتی در بین این آسیبها در شهرستان های مختلف وجود ندارد.

 

 

خرامین خاطرنشان کرد: نسل آینده قابل شکستن هستند ؛مقصر هم خود ما والدین هستیم که اکثر امکانات در اختیار آنها قرار می دهیم و با کوچکترین مشکل می شکنند و این یکی از مشکلات خانواده امروزی است.

 

وی تصریح کرد: بروز آسیبهای اجتماعی به خصوص خودکشی از دل خانواده های تعارض دار بیرون می آید، شناسایی افراد تعارض دار ، افسرده و تعیین جاهای امن که اینها به آنجا پناه ببرند از جمله اوژانس اجتماعی بهزیستی و حوزه های علمیه در شهرستان نیاز است.

 

خرامین در پایان گفت:آسیب های اجتماعی نیازمند به عمل پیشگرانه دارد در غیر اینصورت آینده این شهرستان و استان بحرانی است.

مدیرکل اموراجتماعی استانداری در این نشست تصریح کرد:باتوجه به دستور مقام معظم رهبری و ابلاغ سیاستهای کلی اجتماعی کشور در خصوص آسیبهای اجتماعی، اقداماتی در حال انجام است و آسیبهایی از قبیل طلاق،اعتیاد به موادمخدر،حاشیه نشینی،خودکشی در اولویت کاری است.

حجت الاسلام میرمحمدی افزود:هدف ما ارائه خدمات به بخش غیردولتی و تشکلها است که در مقوله آسیبهای اجتماعی تخصص دارند و با تشکلها توافق کردیم که در سطح استان کارگاهها و دوره های آموزشی تخصصی برای مردم شریف برگزار کنیم.

 

رئیس اداره ورزش و جوانان  در ادامه این نشست گفت: ابتدا باید پایه ای کار را شروع کرد و آموزش مهارت های اولیه را  از پیش دبستانی کار  کرد .

 

رحمان اکبری افزود: باید برای مبارزه با آسیبهای اجتماعی برنامه ها ی میان مدت یا سالانه برگزار شوند، نشست های پرسش و پاسخ گذاشته شود و گاه نامه فرهنگی- ورزشی در سطح شهر را در دستور کار قرار دهیم که در این راستا اداره ورزش و جوانان یک روز را به عنوان مشاوره رایگان ویژه ورزشکاران و جوانان در اداره اختصاص داد.

 

حجت الاسلام سید محمد یوسف افروغی، امام جمعه ورئیس جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهمئی در نشست این شورا با تاسی از احادیث، گفت:اگر کسی بتواند یک انسان را نجات دهد مانند آن است که کل بشر را نجات داده است.

 

وی گفت : در آسیب های اجتماعی عدم شناخت به همدیگر یکی از عوامل طلاق است و مسائل جنسی ، نا امیدی و سطح مادیات از دیگر مواردیست که با خودکشی ارتباط مستقیم دارد.

 

افروغی خاطرنشان کرد:امروزه آرمان ها و اعتقادات دارند عوض میشوند و تخلیات در بین جامعه جایگزین واقعیات شد ؛بنظر می رسد سواد زندگی ماها ناچیز است و پیشنهاد می شود در همین راستا یک موسسه به نام سوادزندگی تاسیس گردد .

 

وی گفت: آسیب های اجتماعی به خصوص خودکشی استانی دیده شود و مدیریت واحد تشکیل و کنترل پروژه واحد صورت گیرد تا افرادی که می خواهند در این زمینه ورود کنند آموزش های لازم را ببینند تا بتوانند اطلاعات را خوب دریافت نمایند.

 

افروغی در پایان گفت: در کنار مدیریت واحد می توان سایر فعالیت های پیشگیرانه مانند برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه والدین ، دانش آموزان و استفاده از ظرفیت حلقه های صالحین و نشست های تخصصی برگزار شده و با تداوم تا حصول نتیجه ادامه یابد.

انتهای پیام/

 

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها