صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

16. مهر 1395 - 18:39
کد مطلب: 70276
امام جمعه شهر لیکک با تبیین قیام امام حسین(ع)، گفت:یکی از دلایل شهادت امام حسین(ع) ترویج روحیه اشرافی گری و حقوق های نجومی زمان معاون بود.

به گزارش سایت خبری آوای ماغر،امام جمعه شهر لیکک در خطبه های این هفته از نماز جمعه به تبیین عاشورا و قیام امام حسین(ع) پرداخت.

حجت الاسلام سید محمد یوسف افروغی با تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری محرم گفت:در سوره مبارک فجر خداوند چندین بار برای بندگان خود قسم یاد میکند که نشان از دادن خبر مهمی است.

 

افروغی تصریح کرد: این سوره ابتدا نشانه انسانهای طاغی و سرکش را اعلام می کند، بعد از آن عذاب قومهای سرکش در گذشته همچون عاد و ثمود را بیان می کند و در مواردی دیگر مصادیق فساد را اعلام می نماید.

 

وی گفت:خداوند در آیاتی دیگر از این سوره از نفس مطمئنه یاد می کند و با توجه به اینکه امام حسین(ع) مصداق نفس مطمئنه و انسان کامل است، بنا به تعابیری منظور از نفس مطمئنه در این سوره، امام حسین است.

 

امام جمعه شهر لیکک با برشمردن تعابیر دیگر در مورد سوره فجر، گفت: شبهای دهگانه ای که خداوند در این سوره به آنها قسم می خورد، دوران امام حسن(ع) امام دوم تا دوران امام حسن عسکری(ع) است که چنان ظلم و خفقان بر جامعه مسلمین حاکم بود که اجازه استفاده مردم از نور این ده امام وجود نداشت و این دوره به شبهای دهگانه یاد شده است.

 

افروغی افزود:ما در شرایط کنونی نه در دوران خفقان هستیم و نه در دوران ظهور بلکه در بین الطلوعین و صبحدم قبل از ظهور هستیم و این تلاش ماست که می تواند ظهور امام عصر(عج) را نزدیک کند یا به تاخیر بیندازد.

 

خطیب نماز جمعه شهر لیکک با تاکید بر لزوم استفاده از فرصت های ماه محرم، گفت: امام حسین(ع) در ماه محرم و روز عاشورا قیامی علیه ظلم برپا کرد که از همه نظر کامل و بی عیب و نقص بود.

 

افزوغی ادامه داد: تمامی یاران امام حسین(ع) از مرد و زن و پیر و جوان هر کدام نقش خود را در این قیام به خوبی ایفا کردند و با توجه به اینکه این قیام به رهبری یک امام معصوم شکل گرفت، چنان نقشی در تاریخ خلق کرد که برای همیشه این نقش ماندگار شد.

 

وی گفت: قیام امام حسین(ع) برای تمامی دوران تازه است و هیچگاه رنگ کهنگی به خود نمی گیرد.

 

افروغی تصریح کرد:یکی از مهم ترین دلایل شهادت امام حسین(ع)، حقوقهای نجومی زمان خلیفه دوم و سوم و ترویج روحیه اشرافی گری معاویه بود که منجر به شهادت امام حسین(ع) شد.

 

وی افزود:دغدغه کنونی مقام معظم رهبری برای مقابله با فیشهای نجومی و ترویج روحیه اشرافی گری همچنان بر زمین مانده است و انتظار داریم همانطور که رئیس جمهور در سخنرانی سازمان ملل خودانقلابی عمل کرد، در برخورد با نجومی بگیران هم اقدامی انقلابی کند.

 

افزوغی با اشاره به آمارهای متناقض ارائه شده توسط مسئولان نظام از تعداد نجومی بگیران در کشور، گفت: موضوع حقوق‏هاي نجومي در واقع هجوم به ارزش‏هاست و هنگامي كه در جامعه، اشرافي‏گري، اسراف و تجمل ترويج مي‏شود، نتيجه آن بروز پديده‏هاي زشتي همچون دريافتهاي نامشروع است.

 

وی گفت:درواقع رهبر معظم انقلاب در برخورد با دريافت‏كنندگان حقوق‏هاي غيرقانوني، خواستار ۳ نوع تصميم شده‏اند: ۱. عزل و بركنار كردن مقامات و مديران متخلف‏؛ ۲. برگرداندن آنچه از بيت‏المال به‏صورت نامشروع دريافت كرده‏اند و ۳. مجازات آنان.

 

امام جمعه شهر لیکک در فرازی دیگر از خطبه های امروز به فرمایشات مقام معظم رهبری در روزهای اخیر پرداخت و با تاسی از فرمایشات ایشان بر لزوم وجود امنیت و اقتدار نیروی نظامی و انتظامی کشور تاکید کرد.

 

افزوغی با اشاره به برگزاری کنگره ملی شهدای استان به عنوان مهمترین اتفاق فرهنگی این استان، خاطر نشان کرد: اکثر ادارات و نهادهای دولتی و غیر دولتی در خلق این کنگره ملی نقش آفرینی کردند که از همه آنها تقدیر و تشکر می شود.

 

وی  گفت: برگزاری کنگره شهدا و تفحص در سیره آنها می تواند روحیه ایثار و مقاومت  را در جامعه زنده کند همان طور که با خواننده یک رمان سعی می کند با قهرمانان آن انس گرفته و از آن الگو بگیرد ؛مردم با مرور رشادتهای رزمندگان و شهدا با قهرمانان واقعی جامعه انس می گیرند و این شخصیتهای حقیقی را در زندگی خود الگو قرار می دهند.

 

افروغی در فرازی دیگر از خطبه های امروز به توهین یکی از سایت های استان به مردم بهمئی و تحریف تاریخ اشاره کرد و گفت: سایتها باید اخلاق را رعایت کنند، مردم بهمئی نقش بی بدیلی در تاریخ 7هزار ساله این منطقه دارند.

 

وی افزود:مردم بهمئی در سه دوره در جنگ با طاغوت در تاریخ شاهکار کردند ؛در سال 1303و1316مقابل رژیم ستمشاهی ایستادند و در دوران دفاع مقدس بیشترین رزمنده و شهید را تقدیم انقلاب کردند.

 

افروغی خاطرنشان کرد:به گواهی تاریخ مردم بهمئی نسبت به دیگر مردم منطقه بیشترین درگیری را با حکومت طاغوتی پهلوی داشتند و اهانت به این مردم مانند پاشیدن خاک بر چهره خورشید است که چنین عملی ذره ای از پاکی خورشید را خدشه دار نمی کند.

 

امام جمعه شهر لیکک در پایان گفت:رسانه ها شیطنت نکنند و اخلاق را رعایت کنند.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین