صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

تحلیل گر سیاسی در گفت و گو با آوای ماغر عنوان کرد:
بررسی علل وقوع جنگ تحمیلی و لزوم عبرت گرفتن از دفاع مقدس
4. مهر 1395 - 1:46
کد مطلب: 70153
یک تحلیل گر سیاسی به بررسی علل وقوع جنگ تحمیلی رژیم بعث علیه ایران،سهم کشورهای دیگر در آتش افروزی و لزوم عبرت گرفتن از دفاع مقدس 8 ساله ایران پرداخت.

به گزارش سایت خبری آوای ماغر،یک تحلیل گر سیاسی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار آوای ماغر با تبريك  هفته دفاع مقدس و تاکید بر لزوم تحلیل و بررسی عوامل وقوع جنگ و تبین این وقایع برای نسل جدید، به بررسي علل وعوامل وقوع جنگ بين دوكشور همسايه و سهم كشورهاي ديگر در راه اندازي و ادامه آن پرداخت.

 

حجت الاسلام سید ولی الله موسوی گفت: ياد و خاطره شهدای جنگ تحمیلی،امام شهدا وشهدای مدافع حرمِ آلِ الله كه جهت دفاع ازدين ومرزهاي اعتقادي جان شيرين خود را با بصيرت عاشقانه فدا كردند و بار دیگر به ما درس دوباره دادند، گرامی میداریم.

 

موسوی تصریح کرد: شهريور سال ١٣٥٩ با هجوم ارتش بعث عراق به مرزهاي غرب و جنوب و حمله هوايي  به فرودگاه مهرآباد تهران و فرودگاه  اهواز،  تحميلي ٨ ساله توسط صدام حسين شروع شد.

 

وی خاطرنشان کرد: اين واقعه درحالي اتفاق افتاد كه تنها ١٩ماه ازپيروزي انقلاب اسلامي مي گذشت.

 

موسوی افزود:صدام حسين، رئيس جمهوري وقت عراق چندروز قبل  از اين اقدام  پيمان١٩٧٥الجزايررا در برابر دوربين هاي تلويزيون بغداد پاره كرد و درنطقي با تأكيد برمالكيت مطلق كشورش براروندرودكه آن را شط العرب ناميدوباطرح اين ادعاكه جزايرسه گانه ايران به اعراب تعلق دارند، همزمان جنگ زميني، هوايي ودريايي عليه ايران را شروع كرد.

 

 

این تحلیل گر سیاسی می گوید: بنا به نظرصاحب نظران، جنگ ايران وعراق درواقع تيرماه سال١٣٥٩ آغازشد، پيش بيني چنين بود كه دراين جنگ عراق پيروز، نظام جمهوري اسلامي ايران متزلزل  و عناصر طرفدار غرب درمصادر امورقرار مي گيرند .

 

وی افزود: درپي حمله گسترده ازسه جبهه زمين، هوا و دريا به ايران، ابرمردتاريخ امام خميني(ره) درپيامي ضمن محكوم كردن اين حمله  نسبت به ادامه تجاوزات رژيم  صدام ،هشدارداد.

 

موسوی خاطرنشان کرد: پیام هشدار آمیز امام راحل(ره) به اين مضمون بود كه اگر عراق  حد خودش را نداند، دستورمي دهيم ملت بسيج شوند و به تحركات  صدام جواب ميدهيم، فكرنكندكه دولت وارتش ايران عاجزاست جواب اينها را بدهد و به صدام حسين و امثال آن ثابت مي كنم كه اين  اذناب آمريكا قابل ذكر نسيتند .

 

وی گفت:می توان به طور کلی علل وعوامل وقوع جنگ  ميان ايران وعراق رادرسه سطح بررسي کرد؛سطح فردی، سطح اجتماعی و سطح بین المللی .

 

موسوی گفت: در وهله اول باید گفت که انگيزه صدام جبران تحقيري بود كه در امضاي قرارد١٩٧٥الجزاير شخصامتحمل شد ؛به دنبال مشكلاتي كه جنگ با كردها براي دولت عراق فراهم آورد، صدام حسين تحت فشارهاي بين المللي تن به امضاي اين قرارداد داد و همواره دنبال فرصتي بود تا آن را باطل اعلام كند.

 

وی افزود:سرانجام درسپتامبر١٩٨٠با پاره کردن قطعنامه مقابل رسانه های وقت اين كار را كرد.

 

موسوی تصریح کرد: در سطح بالاتر می توان گفت که تمايل  صدام براي كسب مقام رهبري، حمله به ایران به او و دولت حاكم  بر عراق قدرتي مي داد كه باعث افزايش فرا ملي او مي شد.

 

وی گفت: دولت انقلابي ما هنوز دوران نا آرامي را پشت سرمي گذاشت، تضادها و اختلافات شديد دوران حاكميت سياسي بعد ازانقلاب امكان تمركز درتصميم گيري راكه لازمه شرايط بحراني جنگ بود، نمي داد.

 

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: نيروهاي مسلح به دلايل متعدد انسجام و آمادگي لازم براي مقابله با يك جنگ خارجي تمام عياررا نداشتند و بحران زايي گروه هاي سياسي  مخالف و نزاع هاي قومي ومحلي درمناطق مختلف كشور در این دوران به حد اعلای خود رسیده بود.

 

موسوی با بیان اینکه صدام به دنبال آرام کردن اوضاع داخلی عراق با حمله به ایران بود، گفت:  اتفاقات ايران براي سرنوشت سياسي كشور عراق مهم بود. به طورمثال تظاهرات شيعيان درمحرم  ٥٧ كه خواستار اصلاحات اجتماعي و استقرار يك حكومت اسلامي بودند، صدام را بر آن داشت تا با آغاز جنگ علیه ایران و  شكست انقلاب، از تأثيرپذیری و الگو گیری کشور خود از ایران جلوگیری کند.

 

وی افزود: درسطح بين المللي شرايط حاكم برنظام بين المللي این گونه بود که منافع كشورهاي منطقه بر امنیت منطقه اولویت داشت.

 

این تحلیلگر سیاسی گفت: آمريكا در اثر پيروزي انقلاب اسلامي و به دنبال آن، جريان گروگانگيري و شكست درعمليات طبس به شدت ازسوي ايرانيان تحقير و منافعش  درخطربود و نه تنها از هرحركتي كه متضمن ضربه زدن به ايران و كنترل  آن كشور بود استقبال مي كرد، بلكه خود نيز درصدد انتقام جويي مستقیم از ايران بود.

 

موسوی با بیان تاثیر انقلاب در روابط ایران با روسها، گفت: انقلاب اسلامي براي روس ها از اين نظركه موجب قطع نفوذ آمريكا درمرزهاي جنوبي شده بود،مفيدبود اما ماهيت ايدئولوژيك انقلاب اسلامي چندان خوشايند روس ها نبود ؛انقلاب جدید در ایران به موازات برخورد بانفوذ آمريكا در ايران مانع نفوذ روسيه  در ايران شد.

 

وی افزود: بعد از انقلاب ايران گاز به روسيه قطع شد و بندهاي ٥و٦قرارداد١٩٢١ازطرف ايران ملغي اعلام و تجاوز روسيه به افغانستان به شدت محكوم شد که هیچکدام از اینها به مذاق روسها خوش نمی آمد.

 

 

موسوی با بیان علل دخالت اورپایی ها در آتش افروزی علیه ایران، تصریح کرد: آنها كه انقلاب ايران رامانعي براي ادامه جريان  نفت ارزان به كشورشان مي دانستند و آن را مانعي  در برابر منافع غرب درمنطقه مي دانستند از هر حركتي عليه جمهوري اسلامي  ايران استقبال مي كردند.

 

وی گفت: كشورهاي بلوك شرق هم  عمدتا در پيروي از سياست هاي شوروي، حالت بي طرفي اتخاذ كردند و با توجه به مناسبت هاي ديرينه خود بارژيم عراق مخالفتي با برتري جويي آنها در منطقه نداشتند.

 

موسوی با اشاره به مواضع کشورهای عربی منطقه نسبت به جنگ تحمیلی، گفت: اصولا در بين دولت هاي منطقه، همه دولتهاي عربي به استثناي سوريه،  ليبي و الجزاير نه تنها به نفع عراق موضع نداشتند بلكه از هر نوع مساعدت ممكن به عراق خودداري نمیكردند ؛كشورهاي نفت خيزعرب به خصوص عربستان سعودي وكويت به عنوان تأمين كننده نیازمندی های مالی و هزینه جنگ عراق بودند.

 

وی افزود: این کشورها در طول جنگ بیش از۸۰ میلیارد دلار به عنوان کمک به عراق پرداخت کردند ؛دولت مصر تامین کننده نیازمندی های تسلیحاتی ساخت روسیه برای عراق بود و دولت اردن با در اختیار گذاشتن بندر و راههای مواصلاتی عراق،  برای آنها تدارکات لازم را تامین میکرد.

 

این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: اغلب کشورهای عربی از قبیل سودان نیروهای داوطلب نظامی دراختیارعراق قراردادند، دراین میان تنها کشورهای سوریه و لیبی بودند که با این اقدام عراق مخالفت و از ایران حمایت کردند.

 

موسوی گفت:کشورهای غیرعرب ازجنگ میان این دو کشور ناخشنود نبودند زیرا با اعلام بی طرفی و حفظ رابطه، بیشترین بهره اقتصادی رابه نفع خودمی بردندالبته از همراهی ترکیه علیه ایران باغرب ازقبل ازانقلاب تاالان نبایدغافل ماند  .

 

این استاد حوزه و  دانشگاه در پایان با تاکید بر لزوم عبرت گرفتن از اتفاقات جنگ تحمیلی، گفت: یکی از مهمترین پیامها و درسهای هفته دفاع مقدس این است که  نیروهای نظامی مابایدتقویت شوند و نسبت به حرفهای بی اساسی که باعث که تضعیف نیروهای نظامی  می شود باید موضع گیری صریح کرد .

 

دولتمردان هم باید در رفتار بین المللی خود دقت کنند تا مبادا با امضای یک قرارداد علیه کشور، ننگی تاریخی درکارنامه آنها ثبت شود .

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها