صبح زاگرس
بیمه پاسارگاد
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

7. شهريور 1395 - 0:14
کد مطلب: 69582
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به مشکل بیکاری به عنوان مهم ترین مشکل استان، گفت:باید با شرایط فراهم شده به سمت کارهای غیردولتی برویم.

به گزارش سایت خبری آوای ماغر؛معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در جمع مردم شهرستان بهمئی گفت:روحانی دولت را در حالی تحویل گرفت که کشور بر اثر فشارهای بین المللی و تحریم های ظالمانه از نظر اقتصادی در وضعیت بسیار نامناسبی قرار داشت.

 

مجید محنایی تصریح کرد: نرخ تورم 41 درصد بود که امروز خوشبختانه دولت توانسته با هدایت مقام معظم رهبری و برنامه هایی که دولت در سیاست خارجی و داخلی دارد، این نرخ را به زیر 10 درصد برساند .

 

وی گفت:شاید برداشت کنید که هرگاه تورم پایین بیاید باید قیمتها هم پایین بیایند، نه قیمتها پایین نمی آید کاهش تورم به منزله این است که اگر در سال 92 یک میلیون تومان داشتیم می توانستیم 600هزار تومان خرید کنیم اما الان با یک میلیون تومان می توانیم 900هزار تومان خرید کنیم.

 

 محنایی با بیان اینکه اگر قیمت پایین بیاید رشد اقتصادی معنا ندارد، گفت: رشد اقتصادی ما منفی بود، این به معنای این نیست و نمی خواهیم تلقین کنیم که دولتهای قبل کار نکردند ؛به نظر من هر کس در هر جایی قرار می گرفت تلاش میکرد که بهترین کارها را انجام دهد اما نوع برنامه ها و راهکارها ممکن است متفاوت باشد.

 

وی گفت:رشد اقتصادی ما هم -6.8درصد بود امروز در حوزه صنعت رشدمان به 8 درصد رسیده است که با هر یک درصد رشد اقتصادی می توان 140هزار شغل ایجاد کرد که از این بابت هم دولت توانست گامهای بلندی بردارد.

 

محنایی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور به استان گفت:مهم ترین مشکل استان ما در حال حاضر مشکل اشتغال است .

 

وی افزود: قبل از این اگر سرمایه گذاری قصد داشت در شهرستانهای استان ما سرمایه گذاری کند، با مشکل نقدینگی مواجه بود، طرح های راکد نیاز به سرمایه در گردش داشت و تسهیلات بانکی وجود نداشت اما با پیگیری های صورت گرفته محدودیت معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت:منابع بانکی برای پرداخت تسهیلات برای استان کهگیلویه و بویراحمد برداشته شد.

 

محنایی خاطرنشان کرد: با هماهنگی رئیس بانک مرکزی، یک جلسه در تهران و یک جلسه هم در استان در این زمینه برگزار شد.

 

وی افزود: شاید شما هم بپرسید چرا آقای رئیس جمهوری دیر به استان ما آمد اما من می گویم اگر دیر آمد اما با تجربه سفر به چندین استان دیگر کشور به استان ما آمد.

 

محنایی گفت:خوشبختانه استان ما در حوزه اقتصادی کشور فرزندان بسیار فعالی از همه جریان های سیاسی دارد ؛در تهران تیمی هستند که مسائل و مشکلات استان را آنجا جمع بندی می کنند و متناسب با سیاست های کلان برایشان تصمیم میگیرند .

 

وی ادامه داد: از سیاستهای جدید دولت، واگذاری کارها به بخش خصوصی است و در این بین دولت ناظر است ؛با این وضع بحث اشتغالزایی دست خود ماست و ما باید تشکیل شرکت تعاونی دهیم و در بخش های مختلف ارزیابی کنیم و ببینیم در چه بخشی ظرفیت سرمایه گذاری داریم.

 

محنایی گفت:به عنوان مثال در بخش ممبی توسعه باغات می تواند ظرفیت خوبی برای سرمایه گذاری باشد ؛ما نباید الان دنبال طرح های در سطح کلان باشیم، این طرح ها برای شهرهای بزرگ مشکلات زیست محیطی زیادی ایجاد کردند و ما باید دنبال مشاغل خرد باشیم.

 

وی افزود: صندوق توسعه استان در آستانه تاسیس است، این دفتر سرمایه گذاری در بخش اقتصادی را حمایت می کند.

 

 معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت:با تحرکاتی که رئیس جمهور ایجاد کرد، اعتبارات عمرانی ما سه برابر شده است تا توسعه استان ما سه سال به جلو افتد .

 

محنایی تصریح کرد:این نتیجه استقبال خوب مردم استان از رئیس جمهور و هیئت دولت بود که بلوغ سیاسی خود را با وحدت و همدلی و پرهیز از سیاسی بازی ها که قبلا مرسوم بود،همدیگر را تخریب می کردند که  در سفر رئیس جمهور های قبل اتفاقاتی پیش می آمد،که در این سفر نبود و من احساس کردم که باید به این جمع بندی برسیم که وقت کار سیاسی وقت خاصی است و نباید تبلیغات زود هنگام را آغاز کنیم که مقام معظم رهبری هم در این مورد تاکید دارند.

 

وی گفت:اینکه بخواهیم بگوییم دولت کار ایجاد کند، این طور نیست. دولت طبق قانون موظف است به ازای هر سه نفری که بازنشسته می شود یه نفر جایگزین کند و باید با این روش دو سوم نیروهای دولت کاهش یابد ؛باید فکر کارهای دولتی را از سر خود بیرون کنیم و به سمت کارهای صنعتی و غیر دولتی برویم .

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت:همانگونه که شورای اشتغال کشور یک بار در مرکز استان برگزار می شود و برای استان تصمیم میگیرد با پیگیری های لازم یک کارگروه اشتغال استان در شهرستان بهمئی جهت رفع مشکل بیکاری در بهمئی تشکیل میشود تا مشکل بیکاری این شهرستان در حد مقدورات حل شود.

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین