بیمه پاسارگاد
صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

3. شهريور 1395 - 20:10
کد مطلب: 69575
رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: خوشحالم از این بابت که توانستیم حدود 230 هزار شغل را بدون اینکه هزینه‌ای برای دولت داشته باشد، احیا و ایجاد کنیم.

به گزارش  خبرنگار سایت خبری آوای ماغر؛به نقل از زیتون، سردار نقدی در مجمع عالی بسیج استان آذربایجان‌شرقی، بیان داشت: بسیج از آغازین روزهایی که بحث اقتصاد مقاومتی مطرح شد، به‌دنبال راهکارهای عملیاتی شدن این مهم بود.

وی اضافه کرد: علمی کردن کشاورزی یکی از اقدامات مهم بسیج مردمی بود که آثار آن در برداشت بهینه‌ی محصولات نمایان خواهد شد. در بحث پرورش قارچ، ظرف سه سال افزایش 42 درصدی تولید را ثبت کرده‌ایم و همچنین در بحث مزارع انگور و تاکستان‌ها نیز رشد 37 درصدی تولید را شاهد می‌باشیم.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین به راه‌اندازی گروه‌های جهادی عرصه‌ی صنعت اشاره کرد و گفت: با راه‌اندازی این گروه‌ها، مهندسان جهادی به سمت عیب‌یابی صنایع حرکت می کنند. خوشحالم از این بابت که توانستیم حدود 230 هزار شغل را بدون اینکه هزینه‌ای برای دولت داشته باشد، احیا و ایجاد نماییم. آمار تولید در رشته‌هایی که بسیج از سال 1392 به آن ورود پیدا کرده است، بسیار مناسب و دلگرم کننده است.

نقدی با بیان اینکه محصولات اشباع شده ظرفیت تبدیل به ثروت را دارند، تصریح کرد: یکی از دلایل تشدید ضایعات این است که بخش بیشتر محصولات در مرحله عرضه به بازار، اشباع می شود و موجب تنزل قیمت ها می‌شود که در نهایت به تلنبار شدن محصولات می‌انجامد. 

وی متذکر شد: متأسفانه ما به دلایل مختلف کیفی و فنی نتوانستیم از فرصت بازار روسیه که در نتیجه‌ی بهم خوردن روابطش با ترکیه به دست آمده بود، استفاده کنیم و بازار روسیه از دست رفت. 

رئیس سازمان بسیج مستضعفین به مهم بودن صنعت تبدیلی برای کشور اشاره کرد و ادامه داد: کاهش شدید قیمت تمام شده و رسیدن سود به تولید کننده، حاصل تقویت صنایع تبدیلی است؛ این صنایه باید در روستاها گسترش یابد. نمونه‌های زیادی از صنایع تبدیلی موفق برای اقتصاد پایدار در جامعه‌ی ما وجود دارد، برای مثال صد کارگاه تولید نخودچی در ممقان مشغول فعالیت هستند که هفتصد میلیارد تومان گردش مالی سالانه ایجاد کرده‌اند. سوهان قم، گز اصفهان، گلاب کاشان، تابلو فزش سردرود نمونه‌های دیگری از صنایع تبدیلی کوچک خانگی هستند.  با گسترش این صنایع، واحدهای تولیدی می‌توانند نقدینگی خود را از بازار تامین کنند و در این زمینه نیازی به بانک‌ها ندارند. 

سردار نقدی اظهار داشت: با تجمیع این صنایع در یک شهر، چند اتفاق مهم می افتد. ایجاد بازار و بازاریاب، نهادینه سازی فناوری آن صنعت، حمایت واحدها از یکدیگر از جمله ی نتایج تقویت صنایع تبدیلی کوچک است. 

وی در پایان صحبت‌هایش قطب بندی شهرها براساس محصولات دامی و کشاورزی مربوطه را یکی از تاکتیک های بسیج در امر اقتصاد مقاومتی برشمرد.

انتهای پیام/م

 

نظرات کاربران

آخرین عناوین