صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

11. تير 1395 - 0:30
کد مطلب: 68831
بنگاه داران شهرستان بهمئی از راکد بودن بازار خرید و فروش مسکن و زمین و تعطیلی و تغییر کاربری برخی بنگاه داران خبر دادند.

به گزارش سایت خبری آوای ماغر؛مسئول بنگاه املاک خرم با مدرک لیسانس برق در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد : شغل بنگاه املاک آزاد محسوب میشود و ما  شغل دیگری نداریم و در آمد بنگاه های املاک به ساخت و ساز املاک وابسته است که در حال حاضر با توجه به رکود اقتصادی در بخش مسکن، بازار ما هم راکد است .

قباد خرم  گفت: قرار شد در دولت قبل بنگاه های املاک ساماندهی شود اما تا الان و در دولت جید هیچ گونه خبری مبنی بر ساماندهی بنگاه های املاک نشدو قرار شد لایحه ای مصوب شود که بیشتر معاملات خرید در بنگاه ها صورت گیرد که متاسفانه عملی نشد.

 

وی افزود:با توجه به رکود اقتصادی و اینکه عده ای زیادی از بنگاه داران سواد کافی و آشنایی با مسائل حقوقی و حقیقی ندارند، این مسئله باعث ترافیک پرونده های قضایی و نیز بی نظمی در بازار املاک شدهاست.

 

خرم ادامه داد: این مشکل به امور صنفی بر می گردد ک ه در اعطای پروانه کسب و کار دقت لازم را انجام نمی دهند و هر متقاضی را مجوز املاک می دهند .

 

وی گفت از زمانی که اتحادیه املاک شهرستان تشکیل شد تا الان از سوی ادارات امور صنفی و صنعت و معدن هیچ گونه جلسه در خصوص مشکلات بنگاه های املاک نداشتیم .

 

خرم تصریح کرد:بیشتر مردم شهرستان بهمئی افراد کم درآمدی هستند که توان خرید ملک یا مسکن ندارند و اکثریت مستاجرند و عده ای که از نظر مالی در سطح خوبی هستند به شهرستانهای همجوار مهاجرت میکنند و این مهاجرت به نبود سطح فرهنگی و رفاهی در شهرستان بهمئی برمی گردد.

 

وی دلیل اصلی مهاجرتهای زیاد همشهریان به شهرستانهای همجوار را نبود فضاهای رفاهی ،گردشگری ، آموزشی و اقتصادی دانست .

 

خرم نقش دولت جدید را نسبت به دولت قبل در حوزه مسکن و املاک بهتر ارزیابی کرد و گفت: در دولت قبل نقدینگی در بازار زیاد شده بود و افراد جهت خرید زمین و مسکن هجوم آوردند که عده ای سود جو در این میان نرخ املاک را بالا بردند که همین مسئله باعث شد افراد کم درآمد توان خریدشان پایین بیاید.

 

وی گفت:یکی از مشکلات بنگاه های املاک در حال حاضر قیمتهاست که قیمت زمین و مسکن در مرکز شهر لیکک با نقاط دور افتاده شهر و زمینهای زراعی برابری میکند.

 

خرم افزود:ما پرونده هایی در دادگستری داریم که کم نیستند و چندین مورد مشاهده میشود مشتری بخاطر عدم شناخت کافی و مشاوره اشتباه بنگاه دار، یک قطعه زمین به چند نفر فروخته که این عمل باعث هرج و مرج در بازار املاک و نیز بی اعتمادی مشتریان به دیگر بنگاه های املاک شده است.

 

وی گفت در کلان شهر ها از کسانی که قصد تاسیس بنگاه معاملاتی و املاک دارند آزمون گرفته می شود و در این آزمون شیوه های بنگاه داری و مشتری مداری آموخته می شود و اگر نمره قبولی کسب نکنند مجوزی برایشان صادر نمیشود  اما در شهرستان بهمئی هیچ گونه نظارتی در این خصوص صورت نگرفته است.

 

رکود در بازار مسکن بی سابقه است

محمد علی جوخ پور ،مدیر بنگاه املاک حامد و دارای 9 سال سابقه در بازار املاک با بیان اینکه خدمات دولت قبل در بازار مسکن و املاک قابل قبول است،به خبرنگار ما گفت:در دولت قبل با اعطای وام  مسکن کسانی خانه دار شده اند که هرگز توان خرید زمین هم نداشتنه اند اما در دولت جدید رشد ساخت و ساز مسکن به صفر رسیده که این کار و تورم و نبود وامهای با سود کم با عث شد کسانی که از روستا به شهر مهاجرت کردند به خاطر عدم توان خرید زمین یا مسکن به روستا برگردند که این یک  فاجعه هست.

 

وی گفت: با سابقه ای که در بازار املاک هستم هیچ وقت تا این حد رکود مسکن نداشته ایم و این نگران کننده است .

جوخ پور افزود: خیلی از زمین و مسکن ها در شهرستان بهمئی دارای مشکل سند هستند که این کار باعث شده ما نتوانیم خرید و فروش املاک انجام دهیم ؛یا منابع ملی هستند یا سند ندارند که امیدوارم منابع طبیعی و اداره بنیاد مسکن این مشکل را حل کنند.

 

وی نبود اداره ثبت اسناد و املاک در شهرستان بهمئی را معضل بعدی بازار مسکن شهرستان دانست.

جوخ پور هم نبود امکانات رفاهی ، آموزشی و نبود شرکت یا کارخانه در شهرستان را علت اصلی مهاجرت از شهر لیکک به شهرستانهای همجوار دانست و گفت:جلوگیری از این روند خدمت به مردم و  همت مسئولین را می طلبد.

 

وی با بیان اینکه چند نفراز بنگاه داران شهرستان بخاطر رکود اقتصادی مسکن تغییر کاربری دادند، افزود: بعضی دیگر از بنگاه داران پروانه خود را باطل کردند و بصورت سیارمعامله املاک میکنند که این کار باعث هرج ومرج در بازار املاک شده و این کار در شان یک بنگاه دار املاک نیست .

 

 جوخ پور خرید زمین را در شهرستان بهمئی به پایین ترین حد دانست وگفت: شهروندان مسکن تکمیل شده خریداری میکنند که علت این کار به خاطر نبود وقت کافی و نیز گران بودن مصالح ساختمانی است.

 

مردم باید قدر دان نظام و دولت قبل باشند

هوشنگ دهبانی نژادیان،مدیر بنگاه املاک صداقت و رئیس بازرسی صنف املاک شهرستان و لیسانس حسابداری با  9 سال سابقه کار در بازار املاک در این رابطه به خبرنگار آوای ماغر گفت: مردم باید قدر دان دولت قبل باشند چرا که افردای بودند که هرگز در ذهنشان نمی گنجید که روزی داری ملک شخصی باشند اما با وجود نقدینگی و نیز دادن وام با بهره کم این رویا برایشان امکان پذیر شد و باید قدر دان این نظام و دولت قبل باشند .

دهبانی نژادیان افزود:ما در حال حاضر هیچ گونه معامله ای در حوزه زمین و مسکن در شهرستان نداریم و بازار راکد هست .

 

وی نیز نبود درآمد کافی ،فضای رفاهی و نیز تربیت فرزندان از نظر فرهنگی را علت اصلی مهاجرت همشهریان به دیگر شهر ها دانست.

 

دهبانی نژادیان با اشاره به اینکه قیمت املاک دارای نوسان می باشد و عده ای بازار خرید و فروش را دچار نابسامانی کردند، گفت:بعضی ازهمکاران بخاطر نبود بازار و تورم در خرید و فروش مسکن مجبور به تغییر کاربری ویا تعطیل شدن بنگاه خود شدند که این جای نگرانی دارد.

 

وی تصریح کرد: امور صنفی و اداره صنعت و معدن هیچ گونه نظارتی بر بنگاه های املاک ندارند و از زمان تاسیس اتحادیه تا الان  هیچ گونه جلسه ای نسبت به رفع مشکلات املاک نداشتیم.

 

این بنگاه دار معتقد است که اگر دولت جدید بخواهد خودش را به دولت قبل برساند و محبوبیتی در بین اقشار مردم داشته باشد باید جهت خرید مسکن تورم مسکن را پایین آورده و تسهیلات با بهره کم به مردم اعطا کند.

 

به گزارش خبرنگار آوای ماغر چند مورد از بنگاه های املاک شهرستان بخاطر رکود اقتصادی و نبود مشتری تعطیل یا تغییر کاربری دادند و عده ای هم بخاطر مشغله کاری مصاحبه انجام ندادند.

 

انتهای پیام/فرهاد معصومی

 

نظرات کاربران

آخرین عناوین