صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

26. ارديبهشت 1395 - 8:26
کد مطلب: 68492
مسئول امور عشایر شهرستان بهمئی با اعلام آغاز زمان کوچ عشایر ،از بازگشایی 180 کیلومتر از راه های عشایری شهرستان خبر داد.

به گزارش سایت خبری آوای ماغر؛مسئول امور عشایر شهرستان بهمئیصبح امروز  در گفت و گو با خبرنگار آوای ماغر از  آغاز زمان کوچ عشایر و بازگشایی 180 کیلومتر از راه های عشایری شهرستان خبر داد.

 

محمد علی جاوریان گفت : بارش باران های سیل آسا، رانش کوه و برخی عوامل طبیعی دیگر موجب تخریب راههای عشایری کهگیلویه و بویراحمد و به تبع آن شهرستان بهمئی شد که به همت اداره امور عشایر شهرستان 180کیلومتر از راه های های مسدود شده ،بازگشایی شد.

 

 جاوریان با اشاره به اینکه سازمان امور عشایر امروز را به عنوان زمان کوچ عشایر تعیین کرده است، افزود: عشایر این شهرستان برای کوچ به مناطق قشلاقی خود دیگر با مشکل مواجه نیستند و می توانند به راحتی کوچ کنند .

 

وی افزود: 220 عدد تانکر تاشونده و چرخدار برای تامین آب شرب عشایر تهیه شده است، همچنین 5 منبع ذخیره آب احداث و 10 چشمه آب عشایری نیز بهسازی شده است .

 

جاوریان با بیان اینکه 700 کیسه آرد بین عشایر این شهرستان توزیع شده است،گفت: 4 هزار متر لوله پلی اتیلن و 10 تن خوراک برای دامهای عشایر نیز تامین و در اختیار این قشر قرار گرفت .

 

این مسئول خاطرنشان کرد: عشایر شهرستان بهمئی سالانه بیش از 20 درصد از انواع محصولات کشاورزی و باغی استان ،6 تن گوشت قرمز و لبنیات، حدود هزار متر مربع انواع صنایع دستی  مانند قالی، قالیچه، گبه، گلیم و جاجیم تولید می کنند.

 

جاوریان افزود:یک هزار خانوار عشایر بهمئی با جمعیتی بالغ بر 6 هزار نفر در مناطق کوه سیاه ، چَهتون، چَه چُول، آب رَزگَه و رود تلخِ مُمبی سکونت دارند .

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین