صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

2. ارديبهشت 1395 - 13:00
کد مطلب: 68310
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهمئی بر لزوم پیشگیری از دیابت تاکید کرد و گفت:با پیشگیری و کنترل به موقع قند خون می توان هم هزینه های درمان را کاهش داد و هم از عوارض ناشی از دیابت در امان ماند.

به گزارش سایت خبری آوای ماغر؛رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهمئی ظهر امروز در گفت و گو با خبرنگار آوای ماغر با تبریک آغاز هفته سلامت،با بیان اینکه شعار امسال هفته سلامت "غلبه بر دیابت" می باشد، نسبت به بیماری دیابت و لزوم پیشگیری و کنترل آن هشدار داد.

 

لطف الله افروشته تصریح کرد:دیابت یک بیماری است که  بیمار مبتلا به آن توانایی تولید انسولین در بدن خود را از دست می دهد و یا بدن بیمار در برابر انسولین مقاوم می شود و انسولین تولید نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد.

 

وی گفت: انسولین نقش مهمی در پایین آوردن قند خون انسان دارد و فرد مبتلا به دیابت کنترل طبیعی میزان قند خون خود را از دست می دهد.

 

 افروشته خاطرنشان کرد: در ابتلا به دیابت عواملی مهمی دخیل هستند که عوامل ژنتیکی، چاقی و کم‌تحرکی نسبت به بقیه تاثیر بیشتری دارند.

 

این کارشناس حوزه بهداشت و سلامت افزود: دیابت با افزایش ریسک بیماری‌های قلبی - عروقی ارتباط مستقیمی دارد و باید تشخیص زودرس این بیماری در افراد با ریسک بالا، در پیشگیری از این عوارض جلوگیری شود .

 

افروشته تاکید کرد: بیماری دیابت بر خلاف بسیاری از بیماری ها در مراحل اولیه علائم خاصی ندارد و به همین خاطر لازم است افرادی که در معرض ابتلا به این بیماری هستند با تشخیص به موقع آن که تنها از طریق انجام آزمایش قند خون امکان پذیر است، اقدام کنند.

 

وی افزود:در شهرستان بهمئی تاکنون 723 نفر مبتلا به دیابت شناسایی شدند که در مراکز بهداشتی ما پرونده دارند اما پیشبینی ما این است که آمار افراد دیابتی شهرستان ما نزدیک به 1650نفر می باشد که این میزان یا پرونده ندارند یا خود از ابتلا به این بیماری نا آگاهند.

 

افروشته با اشاره به اینکه در استان ما 12هزار و 212نفر بیمار مبتلا به دیابت شناسایی شده است،گفت:در کشور سالانه نزدیک به 4 هزار میلیارد تومان هزینه افراد دیابتی شناخته شده می شود که با پیشگیری و کنترل به موقع آن می توان این هزینه ها را کاهش داد.

 

وی گفت: علائم بیماری دیابت در بیماران مبتلا در مراحل بعد پر نوشی،پرخوری و پر اداری است ؛این بیماری برخلاف بیشتر بیماری ها درمان قطعی ندارد و  اشخاصی که به این بیماری مبتلا شوند تنها می توانند با توصیه های پزشکی،تجویز دارو و ورزش منظم میزان قند خون خود را کنترل کنند.

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهمئی در پایان سخنان خود، بيماري های قلبي- عروقي، آسيب ديدگي عضلات،بیماری های اعصاب، بيماريهای كليوی، عوارض چشمی و قطع عضو را از عوارض ناشی از دیابت عنوان کرد و گفت:لازم است کلیه افراد در معرض بیماری دیابت به خصوص افراد سنین 25 سال به بالا حداقل سالانه یکبار نسبت به آزمایش قند خون اقدام کنند تا با پیشگیری و تشخیص به موقع از عوارض ناشی از آن در امان باشند.

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین