صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

29. اسفند 1394 - 3:15
کد مطلب: 67812
امام جمعه شهر لیکک گفت:یکی از مشکلات اساسی آن زمان بحث اعتماد به آمریکایی ها بود؛ الان هم در کشور به مناسبت همین روزها اشتباهاتی می کنند،غلطهایی می کنند و حرفهایی می زنند و می گویند ما میراث دار مصدق هستیم.

به گزارش سایت خبری آوای ماغر؛امام جمعه شهر لیکک در خطبه های نماز جمعه این شهر ابتدا به مناسبت سالروز ملی شدن صنعت نفت گفت: هدف ملی شدن صنعت نفت این بود که کشور ایران از سیطره استعمار انگلستان خارج شود .

 

حجت الاسلام سید محمد یوسف افروغی تصریح کرد:کاشانی، مصدق ،نواب صفوی و دیگر شخصیتهای رده های پایین تر کشور در شکل گیری این نهضت نقش داشتند؛ انگلستان در تمامی ارکان تصمیم گیری ما نفوذ کرده بود  و یکی از عواملی که باعث شد تا مصدق به سمت آمریکایی ها برود نفوذ انگلیس بود که همین عامل باعث شکست او هم شد.

 

وی افزود:بین مصدق و نیروهای مذهبی اختلاف  وجود داشت و عاملی که باعث شد توده های مردم پشت سر دولت مصدق بیایند به برکت فعالیتهای آیت الله کاشانی و نواب صفوی بود.

 

افروغی با اشاره به جایگاه ویژه آیت الله کاشانی در بین مردم گفت: کاشانی با وجود اینکه در ایران نبود نامزد نمایندگی مجلش شد ،با رای بالایی قبول و رئیس مجلس شد اما مصدق به این موضوع توجه نکرد و عامل دیگری که باعث شکست مصدق شد، همین جدا شدن از روحانیت بود .

 

وی افزود: مصدق به خاطری که به انگلستان بفهماند اگر دست از سر ما بر ندارند با شوروی درگیر خواهد شد؛ فعالیتهای توده ای ها را در کشور باز کرد که این هم اشتباه دیگر او بود.

 

امام جمعه شهر لیکک گفت: مصدق به خاطر مشکلات اقتصادی آن زمان و از روی خوشبینی بیش از حد به آمریکایی ها اعتماد  کرد ؛قرار شد آمریکا وام 120 میلیون دلاری تحویل ایران دهد ،برای این کار 25 روز مذاکرات طول کشید و در اواسط مذاکره این مبلغ را به23 میلیوین دلار کاهش دادند و سرانجام هم مذاکره بی نتیجه ماند و هیچ پولی به ایران ندادند .

 

افروغی با تاکید بر اینکه اگر پیوند بین روحانیت و ملی ها اتفاق می افتاد سرانجام نهضت ملی شدن صنعت نفت به اینجا نمی کشید،گفت:یکی از مشکلات اساسی آن زمان بحث اعتماد به آمریکایی ها بود؛ الان هم در کشور به مناسبت همین روزها اشتباهاتی می کنند ،غلطهایی می کنند و حرفهایی می زنند و می گویند ما میراث دار مصدق هستیم و اشتباهات مصدق را تکرار می کنند.

 

وی افزود:مصدق که کشور را به گند کشاند، کجا میراث دار مصدق هستید؟ ؛آیت الله کاشانی بود که این مبارزات را شروع کرد .چرا تاریخ را مطالعه نمی کنید؟

 

افروغی تصریح کرد: کسانی که این حرف را می زنند هدفشان مشخص است، می خواهند نقش روحانیت در نهضت مشخص نباشد. با روحانیت مشکل دارند و به نظر من طرفدار  مصدق هم نیستند اگر مصدق این فعالیتها را می کرد و جنسش از جنس روحانیت بود باز هم با او مخالف بودند.

 

خطیب نمازجمعه بهمئی خاطر نشان کرد:ما میراث دار آیت الله کاشانی هستیم،میراث دار شهید مطهری هستیم،میراث دار امام راحل  هستیم،میراث دار شهید چمران هستیم ،ما میراث دار شهید باکری هستیم، ما میراث دار اینهاییم.

 

وی  باتاسی از فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه علمیه قم،گفت:مقام معظم رهبری در بحث حرکت حضرت امام فرمود" اگر روحانیون انقلابی نبودند و پیامهای ایشان را به اقصی نقاط کشور نمی بردند امام نمی توانستند این توفیقات را حاصل کند.

 

افروغی افزود: مقام معظم رهبری در این دیدار به این موضوع اشاره داشتند که انگیزه هایی برای انقلاب زدایی در حوزه های علمیه نه تنها انگیزه بلکه طرح هایی در این زمینه وجود دارد که ما طلاب باید مواظب باشیم؛باید انگیزه و افکار امام راحل و مقام معظم رهبری وارد حوزه علمیه شود و اینکه وصیت نامه امام به عنوان واحد درسی در حوزه گنجانده شود کفایت نمی کند .

وی بر این فرمایش رهبری تاکید داشت که اگر بخواهیم نظام اسلامی همچنان انقلابی بماند باید حوزه علمیه انقلابی بماند؛ چرا که در غیر اینصورت نظام ما در خطر نابودی قرار می گیرد.

 

امام جمعه شهر لیکک در فرازی دیگر از خطبه های نماز جمعه گفت: مقام معظم رهبری در دیدار با خبرگان رهبری فرمودند "ما باید با همه کشورهای دنیا به جز آمریکا و رژیم صهیونیستی ارتباطی داشته باشیم" ؛ نباید بعضی از مسئولان ارشد ما بگویند آمریکا استثنا نیست و این حرف غلط است که بگوییم وقت آن رسیده است در همه زمینه ها با آمریکا مذاکره شود.

 

افروغی تصریح کرد: مقام معظم رهبری به این نکته تاکید داشتند که انقلابی ماندن،انقلابی فکر کردن و انقلابی عمل کردن از وظایف مجلس خبرگان است.

 

وی گفت: رهبری بااشاره به انتخابات امسال، فرمود "انتخابات امسال بار دیگر نادرستی فتنه88 را بر ملا کرد"، کدام عقل سلیم است که نتیجه نگیرد انتخابات امسال ثابت کرد که فتنه 88 واقعا یک فتنه و یک خیانت بزرگ در حق ملت بود.

 

افروغی گفت:در آستانه تحویل سال نو هستیم و طبق سیستم اسلامی که باید به بالاترین مقام همیشه مشورت و راهکار داد و از سر دلسوزی و نقادی به معنای واقعی کلمه نه از سر تعارض ودشمنی انتقاد کرد؛ ما هم به عنوان تریبون عمومی مردم درخواست هایی به مقامات ارشد کشوری به خصوص دولت داریم.

 

وی افزود: مسئولان ما می دانید که هر جا از ولایت فقیه زاویه گرفیتد ضرر کردید که نمونه آن در نهضت ملی شدن صنعت نفت قابل استنباط است و هر کجا هم از فرامین و دستورات ولایت فقیه تبعیت شد، موفق بودید.چرا بعضی حرفهایی می زنید که همه تشخیص می دهند با فرمایشات ولایت فقیه تعارض دارد؟

 

افروغی خطاب به مسئولان ارشد قانون گریز گفت: اگر دیگران می نویسند و به تو می دهند لا اقل نگاه کن و قبل از اعلام تصحیح کن؛ اگر تفکر و عقل شما این است، چرا وارد این سیستم شدید؟این سیستم سیستمی ولایی است.

 

وی با تاکید بر اصل قانون پذیری مسئولان گفت: چرا کسانی که خود از فیلتر شورای نگهبان عبور می کنند بعدازآن به شورای نگهبان حمله می کنند؟

 

افروغی با انتقاد از این افراد خطاب به آنها گفت:در مورد خودت هم حمله کن که چرا خودتان را تایید کردند؛امام راحل صراحتا فرمود حمله کننده به شورای نگهبان مفسد فی الارض است، مقام معظم رهبری هم بارهافرمودند که تضعیف شورای نگهبان تضعیف انقلاب و مبارزه با دین است.

 

خطیب نماز جمعه شهر لیکک درادامه سخنان خود از دخالت مسئولان ارشد کشور در کار قوه قضائیه گفت:می بینیم عده ای در کار قوه قضائیه که قوه ای مستقل است دخالت می کنند و رفع حصر سران فتنه88 را پیش می کشند؛ این قوه به عنوان قوه مستقل تشخیص داد که افرادی در زندان باشند  و حتی نسبت به مجازات آنها رافت اسلامی در پیش گرفت،زندانی هر کس می خواهد باشد، هیچکس حق ندارد در کار قوه قضائیه دخالت کند .

 

وی گفت: نکته بعد آزادی بیان است؛ چرا یک دوره گفت و گو در مورد برجام ممنوع شده و منتقدین بی سواد  خطاب می شدند؟ اعتدل به معنای وادادگی با غرب نیست و اگر بخواهیم به قرآن استناد کنیم، به معنای مروت با دوستان و سخت گیری نسبت به دشمنان است و لازم است در مقابل استکبار شاخ و شونه بکشیم.

 

افروغی از عدم تطبیق نگاه اقتصادی دولت با اقتصاد مقاومتی انتقاد کرد و گفت: بنده به عنوان کسی که کارشناس هم نیستم و در حد عمومی مطالعاتی دارم می بینم که این نوع اقتصاد هیچ تطبیقی با اقتصاد مقاومتی ندارد واین  نوع نگاه به اقتصاد، اشتباه است.

 

امام جمعه شهر لیکک از تحقق نیافتن وعده های دولت به مردم انتقاد کرد و گفت: چرا در بحث اشتغال به مردم آمار غلط می دهید؟در خواست ما این است که وعده های دولت محقق شود ؛بسته 100 روزه هیچ، بسته چند ساله هم محقق نشد. باید برای همه دعا کنیم حتی شخص رئیس جمهور؛ تدبیر این است که وعده هایی به مردم بدهیم که در زمان تحقق تغییر در زندگی مردم شکل بگیرد .

 

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

دردود بر آقای افروغی، بصیرت واقعی یعنی این احسنت احسنت احسنت

نظرات کاربران

آخرین عناوین