صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی؛
اين همه شايعه و تخریب؟هدف چیست ؟
23. دى 1394 - 3:01
کد مطلب: 67270
عده ای از رقبای انتخاباتی با شایعه سازی به دنبال ترور شخصیت های مقبول نزد مردم هستند تا به هر طریق ممکن اجازه انتخاب این اشخاص را از مردم بگیرند.

سایت خبری آوای ماغر/کریم افتخاری:شايعه پيامي است كه به طرز غير رسمي (معمولاً دهان به دهان)منتقل مي‌شود و به موضوعي مربوط مي شود كه تحقيق در صحت و سقم آن مشكل است.

 

یکی از آسیب های اجتماعی در جامعه بخصوص ایرانی، بازار داغ شایعه است . بطوریکه شایعه پراکنی خوراک بسیاری از افراد شده است تا از این طریق بتوانند به اهداف خود برسند.
 

شایعه می تواند جنبه فردی و یا جمعی داشته باشد .هر دو برای رشد و تکامل هر جامعه ای خطر ناک و جزو رذایل اخلاقی محسوب می شوند؛افراد شایعه پراکن در فضاهای مختلف اقدام به صید طمعه خود می نمایند.

 

  امروزه مهمترین بستر جهت رونق شایعه فضای مجازی می باشد . افراد شایعه پراکن دارای ابزارهای تبلیغاتی وسیع هستند .معمولا شایعه کردن راحت است اما مبارزه با شایعه پراکنی دشوار است .دروغ ، تهمت ،بزرگنمایی مسائل جزیی، وارد شدن در حریم خصوصی افراد و شخصیتها مهمترین اهداف شایعه پراکن ها می باشد .
 

 

متاسفانه تولید شایعه و بازنشر بی‌هدف و کورکورانه آن به ویژه در این  روزها که به ایام انتخابات نزدیک می شویم به یک معضل در جامعه تبدیل شده است.  در فضای مجازی اکثر پایگاهها و سایت و ودر نهایت بنگاهای تولید ی خبر بدون توجه به پیامد خبری شایعات اقدام به بانشر وسیع آن در جامعه می نمایند که نوع خبر می تواند پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد.

شایعه می تواند دارای ابعاد سیاسی – اقتصادی – فرهنگی و اجتماعی باشد ومخاطب خاص خود را داشته باشد .پذیرش آن بستگی به نوع مخاطب دارد .مثلا در خصوص شرایط اقتصادی، تورم وگرانی ، رکود و اشتغال مهم هستند مثلا جوانی که تحصیل کرده است مستعد پذیرش شایعه در خصوص اوضاع اقتصادی و اشتغال است.

انتخابات و شایعه پراکنی پیش از آن

متاسفانه بازار شایعات در فضای انتخا بات زیاد است، ممکن است فردی از فردی دیگر متنفر باشد و افکار وی با آن فرد در تناقض باشد؛در اولین اقدام تنفر خود را به انحاء مختلف نسبت به وی بیان می نماید .بدون هیچ منطق و دلیلی در خصوص وی هر چه بگویند، می پذیرد؛ اینگونه شایعات جنبه انتقام دارد .چون تصور وی در خصوص آن فرد منفی است، بنابراین زمینه لازم در خصوص هر گونه شایعه را دارد.

در فضای امروزی از شایعه در خصوص رد صلاحیت افراد تا تایید صلاحیت آنها وجود دارد .همین چندی پیش شایعه ای ودروغی بزرگ جهت ترور شخصیت فردی به جهت مدرک تحصیلی یکی از نامزدهای انتخاباتی که دارای اقبال عمومی فراوانی در افکار جامعه می باشد، توسط برخی از رقیبان دهان به دهان شد تا با این ابزار بتوانند جلوی موج مردمی حامی وی را بگیرند.

 

بنابرین افراد مغرض جهت ترور شخصیت وی به هر ترفند و حیله ای دست می زنند ؛البته وقتی اقبال عمومی نسبت به فردی زیاد باشد، رقیبان جهت تاثیر برافکار عمومی با زیر پا گذاشتن تمام مسائل اخلاقی اقدام به ترور شخصیت وی می نمایند .

 

متاسفانه برخی افراد ناآگاه به قوانین در خصوص انتخابات هم تحت تاثیر قرار می گیرند  و افراد قلیلی باور می کنند .همانطوریکه اشاره شد  دروغ ،تهمت و افترا، ابزارهای لازم برای ترور شخصیت افراد هستند .

 

هنوز مجاری قانونی از جمله شورای نگهبان و هیئت های نظارت و اجرایی نتیجه بررسی صلاحیت افراد را اعلام ننموده اند که بازار شایعات توجه مردم را به خود جلب کرده است . البته کسانی که دارای اقبال عمومی در جامعه هستند بیشتر ترور شخصیت می شوند . هر گروهی جهت اینکه از قافله و در نهایت از رقیب عقب ننماند، بازار را برای خود داغتر کرده و حتی صدها مورد به شایعه اضافه می نمایند .حتی اگر نقل قول اولی با نقل قول آخری را باهم مقایسه کنیم، بسیار تفاوت دارد.بطوری که اگر آخرین نسخه منتشر شده از شایعه را به اولین شایعه پراکن کن بگویند، دچار شگفتی می گردد.

توصیه میشود جهت صحت وسقم یک شایعه باید اول منابع خبری را به لحاظ رسمی و غیر رسمی شناخت و اگر از منابع رسمی مطمئن باشد می توان به اصل خبر تکیه نمود .

 

متاسفانه امروزه فضای مجازی چنان گسترده است که مردم در خصوص صحت و سقم اخبار بارها به اشتباه فاحش می افتند .پس نمی توان در خصوص صحت اخبار به همه نوع منابع فضای مجازی تکیه نمود.

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین