صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

کارشناس مدیریت امنیت دفاعی:
مهم ترین دستاوردهای داخلی 8 سال دفاع مقدس
5. مهر 1394 - 3:17
کد مطلب: 65890
فرمانده حوزه مقاومت بسیج ثارالله بهمئی به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس به بیان مهم ترین دستاوردهای داخلی 8 سال جنگ تحمیلی ایران پرداخت.

به گزارش آوای ماغر،فرمانده حوزه مقاومت بسیج ثارالله بهمئی و کارشناس مدیریت امنیت دفاعی در مصاحبه تفصیلی با خبرنگار سایت خبری آوای ماغر ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس،گفت: دوره دفاع مقدس یکی از دوره های فراموش نشدنی و بی نظیر تاریخ ایران بوده وخود یک مقطع تاریخی بسیار مهم است.

 

جهانگیرآشنا افزود: مردم ایران در شرایطی که تازه با نهضت اسلامی خود توانسته بودند  حکومتی جدید را درکشور شکل دهند و هنوز ساختار های  سیاسی و نظامی جدی کشور را آرایش نداده بودند و تحت فشار های تبلیغاتی و اقتصادی قدرت های بزرگ بودند و آشوب های داخلی در بعضی از نقاط کشور در جریان بود،با تهاجم نظامی ارتش بعث عراق مواجه شدند. وی گفت:در حین جنگ هم کشور با ترور شخصیت های بزرگ توسط منافقین و اختلافات سیلسی در سطح مقامات بالا از جمله  ریاست جمهوری مواجه بود.

 

آشنا گفت:از آن طرف ،کشور عراق از همه امکانات لازم برای شروع یک جنگ برخوردار بود ؛مشکل مالی نداشت و حمایت تسلیحاتی هم میشد و تبلیغات جهانی هم به نفع وی بود.

 

وی افزود: در چنین وضعیتی ایران توانست به مقابله با قوای متجاوز عراق بپردازد وهمیه سرزمین های اشغالی خودرا با انجام عملیات نظامی باز پس بگیرد وبرای اولین بار یک وجب از خاک کشور هم در تصرف ارتش متجاوز باقی نماند.

 

این کارشناس مدیریت امنیت دفاعی تصریح کرد: با هدایت و رهبری مدبرانه حضرت امام خمینی (ره) و ایستادگی مردم و مجاهدت رزمندگان اسلام ،جمهوری اسیلامی ایران در پایان جنگ ، نتایج و دستاورد های بزرگی را برای ملت به ارمغان آورد که در ادامه  به چند مورد اشاره می شود.

 

آشنا گفت: جنگ دستاورهای بزرگی از جنبه داخلی به خصوص در عرصه سیاسی و امنیتی

 

 برای ما داشت که یکی از تجربه های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران،مبارزه  فعال با ضد انقلاب داخلی توام با نبرد گسترده علیه تجاوز خارج بود.

 

وی افزود: همچنین احزاب مسلح دموکرات و کومله نیز سلاح خود را زمین گذاشته و تا حد زیادی نفوذ سیاسی  خود را در کشور  از  دست  دادند.

 

فرمانده حوزه مقاومت بسیج ثارالله بهمئی گفت:مهم ترین معضل ناامنی در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ،همکاری و همراهی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) با رژیم بعثی عراق بود که بعد از سقوط صدام حسین و از بین رفتن حزب بعث در عراق ، قدرت نظامی منافقین نیز تا حدودی زیادی منهدم شد.

 

آشنا با بیان اینکه دفاع مقدس در عرصه اجتماعی و فرهنگی نیز دستاوردهایی بزرگ برای ما برجا گذاشت،گفت:از برکات مهم دفاع مقدس ،تقویت اعتماد به نفس و خود باوری بوده است .ملت ایران در دوران دفاع مقدس به این نتیجه رسید که باید خود را باور کند و با تکیه بر توانمندی های خود به ویژه جوانان،کشور را اداره نماید.تاثیر این خود باوری،بعد از جنگ در عرصه های مختلف اجتماعی ،اقتصادی و فناوری  های نوین دفاعی با پیشرفتهای چشمگیر کشور ما مشهود است.

 

وی تصریح کرد:ایجاد روحیه قناعت و صرفه جویی ،ابتکار عمل در ساخت قطعات،وسایل و تجهیزات مورد نیاز ،خود کفایی در کالا ها و تجهیزات اساسی در مقابل تحریم های اقتصادی  ،رشد باور های دینی و معنوی،تولد تفکر بسیجی به عنوان یک ایدئولوژِی کارآمد دفاع مقدس ،رشد فضایل اخلاقی و معنوی همه و همه از برکات دفاع مقدس است.

 

فرمانده حوزه مقاومت بسیج ثارالله بهمئی یکی دیگر از مهم ترین تجارب فرهنگی در دوران دفاع مقدس را رواج  فرهنگ ساده زیستی به جای فرهنگ رفاه طلبی و سرمایه داری عنوان کرد .

 

آشنا گفت:تحریم اقتصادی جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب آغاز و در اوایل سال 1359به صورت رسمی از سوی کشور امریکا اعلام شد و بخش قابل توجهی از نیازی های گسترده مردم و نیروهای مسلح را با مشکل جدی مواجه کرد .

 

وی افزود:ملت ایران در دوران  دفاع مقدس با روحیه قناعت و صرفه جویی مقاومت کرد و در تولید و ساخت، نیاز های مختلف عمومی و تخصصی تا مرز خود کفایی بخش قابل توجهی از نیاز های ضروری پیش رفت .

 

وی گفت: از طرفی بودجه هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران ،برابر با بودجه یک سال کل کشور بودکه  این موضوع بیانگر اوج صرفه جویی در مسائل اقتصادی در جنگ بوده است.

 

آشنا اظهار کرد: البته با تمام مشکلاتی که جنگ برای اقتصاد ایران به بار آورد ،میتوان گفت ایران علی رغم آنکه در دوران جنگ  در شرایط تحریم تسلیحاتی و اقتصادی به سر میبرد اما کشور دچار قحطی یا بیماری های ناشی  از کمبود تغذیه نشد. 

 

این کارشناس امنیت دفاعی با بیان دستاوردهای دفاع مقدس در عرصه علمی و فناوری و تحول درحوزه صنایع دفاعی، گفت: ساخت انواع موشک ها ،پیشرفت در امور هوا - فضا، افزایش توان پدافند هوایی ،ساخت انواع هواپیما،بالگرد و کشتی،ساخت انواع جدیدی هواپیماهای سبک شناسایی (پهباد) این باور  را در مراکز دانشگاهی و علمی -پژوهشی کشور به وجود آورد که خواستن ،توانستن است.

 

آشنا گفت:مقابله با اتکای به بیگانه در امر فناوری  های جدید و درک فرایند رشد فناوری توسط متخصصان و نخبگان داخلی ،فرهنگ خود باوری بود که در اندیشه رزمندگان کشور ایران در دوران دفاع مقدس تجلی یافت.

 

وی تاکید کرد:از انصاف به دور است اگر دستیابی به سلول های بنیادین و دانش هسته ای توسط پژوهشگران و اندیشمندان ایرانی را متأثر از فرهنگ  فرهنگ خود باوری و خلاقیت دوران دفاع مقدس ندانیم ، چنان که بار ها رهبر معظم انقلاب اسلامی به این حقیقت اشره فرموده اند.

 

فرمانده حوزه مقاومت بسیج ثارالله بهمئی گفت: در عرصه نظامی نیز با توجه به اینکه جنگ تحمیلی ، فشار و مشکلات زیادی را برای ملت و دولت ایران به وجود آورد و این فشارها ، به خصوص تحریم تسلیحاتی از سوی بسیاری از کشورهای بلوک غرب،شرق و حمایت مالی  و انسانی تعدادی از کشورهای عربی منطقه باعث شد که نیرو های داوطلب مردمی در سازمان رزم سپاه پاسداران از انقلاب اسلامی به کار گرفته شوندو با گسترش توانایی های ایران،به عنوان قدرت بازدارنده پیشروی های ارتش رژیم بعث عراق ،مطرح شوند ؛همچنین ارتش جمهوری  اسلامی از وابستگی نظامی کشورهای بیگانه به خصوص آمریکا بیرون آید و قابلیت ها و توانمندی های خود را به نمایش بگذارد .

 

آشنا تصریح کرد:اندیشه های  دفاعی امام خمینی (ره) در دفاع مقدس تبیین شد و مردم با فرهنگ جهاد و شهادت آشنا شدند به طوری که با تقویت این فرهنگ باعث شد تا ابتکار عمل به غیر از سال اول جنگ در اختیار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی قرار گیرد.

 

وی گفت:شکست ارتش پولادین رژیم بعثی عراق با حمایت های گسترده کشورهای دنیا باعث شد که تهدیدات نظامی منطقه ای و حتی بین المللی از کشور ایران دور شود.

 

آشنا افزود: خلاقیت های فنی و مهندسی نظامی و طراحی نیاز های ویژه دوران دفاع مقدس  از  دستاورد های بی نظیر در آن دوران است که رزمندگان اسلام موفق شدند با استفاده از این توانمندی در حفظ نیروی انسانی ،امکانات و نیز تسهیل در دفاع نابرابر به موفقیت های چشم گیری برسند.

 

این کارشناس امنیت دفاعی در پایان سخنان خود گفت:تجربه جدید و منحصر به فرد جمهوری اسلامی ایران در نحوه شناسایی و محدودیت های زمانی انسانی داوطلب،آموزش و به کار گیری در حین نبرد (با توجه به محدودیت های زمانی و کمبود نیروی انسانی آموزش دیده)،یکی از دستاوردهای موفق نظامی در دوران دفاع مقدس بود.

 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین