صبح زاگرس
بیمه پاسارگاد
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

در اعتراض به حساسیت انتصاب مدیران مدارس صورت گرفت:
نامه سرگشاده جنبش عدالتخواه فرهنگیان بهمئی به مدیر آموزش وپرورش این شهرستان
29. مرداد 1394 - 10:30
کد مطلب: 65488
جنبش عدالتخواه فرهنگیان بهمئی نامه ای سرگشاده به مدیر آموزش وپرورش این شهرستان نوشت و خواهان بازبینی در انتصاب مدیران در حوزه آموزش و پرورش بهمئی شد.
نامه سرگشاده به آموزش و پرورش بهمئی

به گزارش سایت خبری آوای ماغر،جنبش عدالتخواه فرهنگیان بهمئی با تاکید بر حساسیت موضوع انتصاب مدیران در حوزه آموزش و پرورش به جهت اینکه سرنوشت آینده سازان مملکت در دست آنهاست، نامه ای سرگشاده  به مدیر آموزش وپرورش این شهرستان نوشت و خواهان بازبینی در انتصاب مدیران در حوزه آموزش و پرورش بهمئی شد.

متن نامه به شرح ذیل در اختیار این سایت خبری قرار گرفت:

 

بنام خدا

 

مدیریت محترم آموزش وپرورش شهرستا ن بهمئی

 

سلام علیکم

 

«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامينَ بِالْقِسْطِ شُهَداءَ لِلَّهِ وَ لَوْ عَلى‏ أَنْفُسِكُمْ أَوِ الْوالِدَيْنِ وَ الْأَقْرَبينَ إِنْ يَكُنْ غَنِيًّا أَوْ فَقيراً فَاللَّهُ أَوْلى‏ بِهِما... ً»[13]

 

«اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! كاملًا قيام به عدالت كنيد! براى خدا شهادت دهيد، اگر چه (اين گواهى) به زيان خود شما، يا پدر و مادر و نزديكان شما بوده باشد! (چرا كه) اگر آنها غنىّ يا فقير باشند، خداوند سزاوارتر است كه از آنان حمايت كند»:

 

مدرسه مکان انسان سازی و سالم سازی انسان هاست و هر جامعه ای از مدارس خود انتظار دارد که افراد با شخصیت، متعادل، سازگار، با عاطفه، اجتماعی، با اعتماد به نفس، مسئولیت پذیر، منطقی و عادل بار بیاورد؛ که همه اینها منوط به وجود روابط، شرایط و محیط سازمان یافته و مناسب از طریق اِعمال مدیریت و رهبری درست در مدرسه می باشد.

 

در دین مقدس اسلام نیز با تاکید بر شایسته سالاری از مسلمانان خواسته شده افرادی را بر سر کار بیاورند تا به کار خدا و سنت پیامبر(ص) آشناتر باشند، به طوری که در حدیثی از پیامبر اکرم(ص) آمده است:

 

(هر کس از بین مسلمانان عاملی بر سر کار بیاورد و بداند که در بین مسلمانان فردی وجود دارد که او برای این کار سزاوارتر و به کار خدا و سنت پیامبر (ص) آشناتر است ، آن کس به خداوند و رسول و جمیع امت اسلامی خیانت کرده است)

 

همچنین رهبر معظم انقلاب نیز درخصوص شایسته سالاری و استفاده از افراد شایسته و کارآمد در کارهای کشور بیانات و نصایح متعددی به کارگزاران نظام فرموده اند و از آنان خواستند در اداره امور کشور از نخبگان و افراد شایسته و کسانی که دل در گرو نظام و انقلاب و پیشرفت کشور دارند، استفاده کنند به طوری که معظم له فرمودند:

(اگر استعداد کسی را مورد توجه قرار دادیم و او را در همان جایی که استعداد و میل او هست به کار گماشتیم، امروز هم پیدا شدن ابوعلی سیناها و محمد بن زکریای رازی‌ها و امثال این‌ها بعید نیست»(بیانات رهبر معظم انقلاب سال 1374).

 

متاسفانه برخی در بدنه دولت و حتی بعضی نمایندگان در استان از افرادی در اطراف خود استفاده می کنند که با نگاهی بر سوابق آنان می توان مشاهده کرد نه تنها هیچ تجربه ای از کار محول شده به آن ها را ندارند بلکه از مقبولیت مردمی نیز برخوردار نیستند.

 

این که مدیر دولتی یا نماینده ای که در سایه ایثارگری و فداکاری های هزاران شهید و جانباز و ایثارگر به قله های مدیریتی یا نمایندگی مردم دست یافته و بخواهد خون شهدا را نادیده بگیرد و هر طوری که خود صلاح بداند عزل و نصب نماید و به هیچ یک از معیارهای شایسته سالاری، توانمندی، اخلاق گرایی و ده ها مورد دیگر پایبند نباشد، با معیارهای جامعه اسلامی ما سازگاری ندارد.

 

در حقیقت باید گفت انتصابات درکشور ما اگرچه برعهده مدیران دولتی و یا نمایندگان مردم(در حوزه کاری خودشان) است اما نباید این نکته مهم را از نظر دور داشت که در انتخاب افراد باید بسیاری از معیارها از جمله شایسته سالاری، کارآمدی، توانایی، وجهه مردمی و بسیاری فاکتورهای دیگر مدنظر قرار گیرد تا زمینه بی اعتمادی، سوء استفاده و دلسردی جامعه از نظام و کشور اسلامی مان فراهم نشود.

 

واما می دانیم

بزرگترین درد آموزش و پرورش دخالت مستقیم سیاسیون بر انتخاب مدیران این ارگان است، وقتی ملتی با هزاران آرزو و امید نماینده ای را به مجلس می فرستد تا در برنامه ریزی کلان مملکت شریک باشدواز حقوق موکلانش دفاع کند، اما بر خلاف وعده آموزش و پرورش بزرگترین جولانگاه وی می شود. تابرخی افراد ذی نفوذ را که متأسفانه ازحداقل شرایط برای مدیریت برخوردارند، مدیر و یا معاون بکند و آنها بزرگترین ضربه را به تعلیم و تربیت فرزندان این سرزمین بزننددیگر امیدی برای شایستگان ورغبتی برای تعلیم وتربیت نمی ماند .

 

گلایه ی ما امروزی ونماینده خاصی مورد نظر نیست در سالیان گذشته وادوار مختلف شاهد چنین فضایی بودیم اما نمود آن در فضای امروزآموزش وپرورش شهرستان ما به خوبی نمایان است.

 

بعد از سی پنج سال از انقلاب متاسفانه مابه بلوغ فکری در انتصابات نرسیدیم، آموزش و پرورش که یک دستگاه انسان ساز است بحران مدیریت دارد ،دولت تدبیر و امید آمد اما همچنان در مواردی به شیوه های منسوخ عمل می شود .

 

مدیریت محترم :

در آموزش و پرورش شهرمان بزرگانی بامدارک وتجارب علمی بالا کار می کنند و بخاطر شرافت شغلی سراغ راه های غیر شرعی ایجاد ارتباط برای تصدی مدیریت نمی ایند و برعکس عده ای فرصت طلب با ایجاد رابطه و سفارش این مقام و آن مقام پست های مدیریتی را تصاحب می کنند و تربیت هزاران انسان را بدست می گیرند.

 

آقای مدیر! آیا می دانید بیشتر معضلات وآسیب های اجتماعی ،بزهکاری و........رابطه ی مستقیم باتعلیم و تربیت مادرمدرسه دارد؟

 

آیا بررسی فرمودید حداقل دردهه ی گذشته شهرستان ما درتمامی رشته های علمی باوجود استعدادهای فراوان حائز کدام رتبه علمی شده است؟ کدام مدیر محترم کارنامه قابل قبولی در رسیدن به اهداف آموزش وپرورش داشته است ؟آیا می دانید از نظر آموزشی در میان 13حوزه آموزش وپرورش استان در رده آخر یا درسنواتی در سه رده آخر قرار داشتیم ؟آیا خودکشی های بی شماردر سالهای گذشته به نحوه تربیت خانواده وبرنامه های مدیران ومعاونان محترم پرورشی ومشاورین مدرسه مرتبط نیست؟ ایا آمار بی حساب طلاق در شهرستانی که تادهه ی قبل صفر یانزدیک به صفربود، به تعلیم و  تربیت معلمان و انگیزه وتوان مدیران سیاسی و معلمین بی رغبت با بی عدالتی انتصابات سیاسی مرتبط نیست ؟ وهزارا ن چرای دیگر ؟؟؟؟؟؟آیا تنها آن افراد خاص مدیرند وباهمان شیوه های منسوخ می توانند دردنیای پرشتاب علمی امروز جوابگوی نسل جدید باشند ؟برایت باید از کدام درد بگوییم؟ از مدیریت خانوادگی یا ........؟ چه کسی باید تدبیر نماید؟ آیا نسیم امید بر این کویر وحشت خواهد وزید؟ آیا باکلید تدبیر موفق خواهی شد قفلهای زنگار گرفته را باز کنید؟ مگر در انتخابات 24 خرداد خواست خود را باصدای بلند به گوش همه نرساندیم؟ پس چرا اقلیت .... پر مدعا صدای ما را نمیشنود؟ ؟آقای مدیر در دولت مهرورز کدام مدیر اصلاح طلب در پست خود ابقا شد که امروزه طیف مقابل  ادعای ریاست بر تمام مدیریتهارا دارند؟حداقل انصاف داشته باشیدوشایستگان دو طیف را دریابید؟ با چه زبانی بگوییم؟چرا جرأت استفاده ازشایستگان همفکرتان راندارید آیا وامدار کس یاکسانی هستید که چنین خوش خدمتی می کنید ؟

 

آقای مدیر!آیا می دانید؟

آقایان اداری و مدیران که همسرانشان نیز در پست مدیر یا معاون حضور دارند اضافه حقوق این زوجین در سال 93 بین 1000000 تومان تا 1500000 تومان بوده در حالی که اضافه حقوق یک معلم بی کس بین 200 تا 300 هزار تومان بود؟دوستان تمامیت خواه آیا شما فقط مخارج زندگی دارید؟ آیا باید اداره تمام و کمال در خدمت شما باشد ؟آیا از گرفتاری دیگر همکاران که پستی ندارند با خبرید؟ اگر چنین است چرا به دیگران مجال عرض اندام نمیدهید؟ آیا میدانید خانواده های همکارانتان چه مشقت هایی می کشند؟ چرا همه چیز برای شما حلال است و برای دیگران حرام؟چرا تا کسی لب به اعتراض میگشایدآن را منافق ضد نظام و.... به حساب می آورید ؟

 

مدیریت محترم!

کدام یک از معاونین فناوری مدارس ، از زمان ایجاد این پست تاکنون که ابلاغ دریافت کرده اند ، دارای مدرک مرتبط بوده اند؟مربیان ورزش وبهداشت و پست های دیگه چی؟

 

آیا از تبعیض درآموزش ضمن خدمت فرهنگیان مطلعید ؟معلمانی که با رانت تمام دوره های آموزشی رادیده اند و در خوابگاه ها و...مشغولند وکار نمی کنند ومعلمانی که باوجود نیاز مبرم به آموزش ،هیچ دوره ای راندیده ومجبورند مباحث دوره ندیده را تدریس کنند ،آیا این خیانت به فرزندان این سرزمین نیست؟

 

برادرعزیز ،دلسوزوهمفکرم!

آقای مدیر، این شیوه مدیریت اعتدالی نیست. وظیفه ی شما سنگین تراست! پس کی شما می خواهید براساس صلاحیت های حرفه ای مدیران را انتخاب بکنید ؟ واگذاری تربیت کودکان به مدیران رابطه ای که سواد لازم را هم ندارند با کدام اصل و حجت شرعی سازگاری دارد؟

 

استاد گرامی خانه تکانی درآموزش وپرورش ضروری است. با حضور افرادی که بالاتر از 35 سال مدیریت کردند مگر امیدی برای بقیه باقی می ماند اینها تا کی می خواهند مدیریت بکنند؟ مدیریت های خانوادگی تاکی باید خاتمه یابد؟

 

برادر فهمیم وارزشمندم به برخی از دوستان وهمفکرانمان برچسب عکس زدید ،باورکنید.ما نوکر بادنجان وحزب بادی نیستیم که به اقتضای زمان ومکان تغییر کنیم واز هر طرف که باد مساعدی بوزد واز هرجهت که بوی کباب استشمام شود به همان جهت گرایش پیداکنیم وطرفدار حاکم منصوب باشیم وباحاکم معزول بیگانه ما معتقدات خویش رابه هیچ مقام ومنزلتی نمی فروشیم اما ازحقوقمان تاپای جان دفاع خواهیم کرد.

 

مدیریت محترم !

این را باید بدانید که فرهنگیان اقشاری تحصیل کرده و فهیمند و همه واقعیتها را میدانند امابعضی معذوریت ها به علت نسبت فامیلی و دوستی در شهرمان سبب شده از بیان آنها خوداری کنند.

 

به برکت نظام اسلامی و قرآنی امروزه جوانان مومن و متعهد به نظام با قلم تیز خود هر گونه تخلف و سو استفاده را رسانه ای خواهند کردو اجازه نخواهند داد که بیت المال در خدمت اقلیت کوچکی باشد.

 

بنابراین به مدیرمحترم آموزش وپرورش اعلام می داریم به عنوان نماینده ای از افکار عمومی وفرهنگیان عدالتخواه تمامی رفتار و حرکات مدیران ومعاونین محترم رابا تدبیرتجزیه وتحلیل وپس از آنالیزکامل، پست ها ومدیریت های انتصابی را زیرنظر داشته و در زمان مقتضی ،درصورت انجام انتصاباتی که تناسبی با شایسته سالاری و کارآمدی نداشته و فقط بر پایه رابطه گرایی و قوم گرایی صورت گرفته اند را به مردم ومقامات ارشدمعرفی کرده تا جامعه خود داوری و تصمیم گیری کنند.

 

امیدواریم فرهنگیان خسته از نابرابری و محرومیت را دربهمئی دریابید.

 

گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من    آنچه البته به جائی نرسد فریاد است

 

سید کاظم مطلوبی میرسالاری / به نمایندگی از جمعی از فرهنگیان عدالت خواه شهرستان بهمئی

 

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

برادر بزرگوار مگر بقیه فرهنگیان هم حقی ندارند که عده ای ده سال مدیر ناتوان بودند کنار گذاشته شوند. چرا ما در کنکور ضعیف بودیم ؟عملکرد همین ناتوانهاست که مدارس ما از نظر آموزشی آخر هستند.انصاف باشد کارشان درست بوده.مدیرانی که در مدارسشان یک نفر تجدید نمی شود و به صورت گروهی امتحان برگزار میکردندباید کنار بروند .مگر خودشان یک روز هم نیامدند جای دیگران.هر آمدنی باشد رفتنی دارد .اگر دلسوز هستید بروید کار آموزشی کنید.ای عدالت خواهان!؟
برادرعزیز حرف من همین است باید شایستگان جایگزین شوند وامتحان پس داده ها رادوباره نیازماییم
شایسته سالاری. از ریئس آموزش و پرورش تا آبدارچی مدرسه
باسلام.خوبه پست به همه نرسه تاهمه عدالتخواه بشیم .وگذشته رو فراموش کنیم
شایسته سالاری را قبول دارم ولی آقای مطلوبی و امثالهم چرا شما حال سرتون را از زیر برف درآموردید ؟ تا حال کجا بودید ؟ آیا این سوء استفاده از آیات قرآن نیست که برای منافع شخصی ازش استفاده کنید و عدالت را رعایت نکنید ؟ هر چند که من و جامعه با شایسته سالاری موافق هستیم ، همانطور که در دولت قبل به دلیل عدم شایسته سالاری خشم عموم را شاهد بودیم و اکون با درد ضرر و زیان آن مدیرت ضعیف دست و پنجه نرم میکنیم
نوشته خودکشی و بزهکاری بین دانش آموزان مشاوره و... یکی بره اداره مشاور ببینه بعد نظر بده
نکات قابل توجه هست ولی یکطرفه به نظر من موضوع و مطلب بهم نمیخوره چون مدیران قبلی از این بدتر بودن انتصاب مدیران مدارس عادی هست و تغییر همیشه هست به نظر من باید مینویسی که کادر اداری را باید کامل عوض میکرد وگرنه تحول همون قبلی و پس رفت هست مثلا چه خبره حسابدار اداره همه دوره ها هست یعنی از دو هزار معلم دیگه کسی رایانه بلد نیست یا حوزه پرروشی کارشناس پرورشی و مشاوره را باید یکی خودشون.......... تازه مدیر جدید دو سه تغییر داشت که خیلی خوب بودن ولی باید تغییر کلی باشه حوزه پرورشی با این ناآرامی کامل تغییر پیدا کنه مالی همیشه هوای یه گروه خاصی داره آموزد اداری هم اطلاعات کم وکم بداخلاق. شما گیر دادین به دو مدیر مگه بقیه نبود مدیر بشن تا قبل مهر امسال چقدر بزهکاری کمتر بود یعنی آگه مدیران برندارم بهتر میشه
به نظر من کادر اداری کامل باید عوض می شد
دوست عزیزبفرماییدکدامیک ازمدیرانی که کناررفتندشایسته بودند؟این چندنفری که برکنارشدنددارای ضعیفترین عملکردآموزشی بودند.تازه امسال درامتحانات نهایی پیشرفت خوبی حاصل شد.9سال گذشته به آموزش دربهمئی ضربه واردشد وبه این زودی جبران پذیرنیست.
باسلام وتشکر خدمت کلیه همکاران عزیزم من یک اصلاح طلبم واقعی واقعی ابایی از کسی ندارم /اولا تاکنون سرمان زیر برف نبود اما فضای نقد اینچنین باز نبود وما اصلا ح طلبان به دلیل اقدامات عده ای افراطی منتسب به اصلاحات زیرتیغ انتقاد بودیم وهرگاه می خواستیم انتقاد کنیم برچسب می خوردیم /در ضمن دوستان عزیز مطالب رابه دقت بخوانند نوک پیکان انتقادات ما نماینده محترم بود وبعد مدیریت محترم اموزش وپرورش عزل ونصب ها حق مدیره نه دیکته کردن به مدیر که کی کجا باشه وکی نباشه / در جواب دوستی که گفتندپست گیرش نیومد عدالتخواه شد باید گفت درطول 22سال خدمت هیچگاه دنبال پست نبودم ولی از دست رفتار دوستانم که با پشتیبانی دولت تدبیر مدیرشدند باعنایت به اینکه 7اسفند انتخاباته حداقل نمی توانند جذب نیرو کنند مانند مدیران قبلی دولت گذشته که با چنگ ودندون جذب ارا می کردند نیروهای خودی رابا بهانه واهی دفع نکنند /امیدوارم در سال همدلی وهم زبانی نقدهای منصفانه بد تعبیر نشود وهمگی باهم برای پیشبرد اهداف نظام مقدسمان گامهای مثبت برداریم
این آقای مطلوبی وهمیارانش منافع شخصی آنها به خطر افتاده آیا عامل خودکشی در بهمئی فقر نیست آیا خودکشی طی این یک سال دو سال بوده چرا در دولتهای قبلی ومسولین چنین تذکر وتعیین تکلیفی را انجام نداده است
سلام. ذکر چند نکته رو در اینجا ضروری میدونم;;; 1.صحبت های جناب مطلوبی از نظر منطقی و علمی کاملا درست و بجا بودند و طقریبا هیچ خدشه ای نمیشه به صحبت هاشون وارد کرد. و حتی جا داره که از ایشون تشکر هم کنیم . 2.آآقای مطلوبی در صحبت هاشون در واقع یک مدینه فاضله رو فرض کردن و واقعیت های جامعه ی ما رو طقریبا فراموش کردن و جوری نوشتند که انگار این اولین باری بود که همچنین وضعی در شهرستان ما یا بهتر بگم در کشور ما پیش اومده و فراموش کردن که این تغییرات دیگه یک امر عادی شده در کشور ما و به تبع اون در استان و شهرستان ما .،،البته من دارم وضع موجود را توضیح میدم نه این که بخوام این وضعو تایید کنم ولی برای حل یک مشکل ابتدا بپذیریم که مشکل داریم و مشکلمون رو به طور کامل بشناسیم و از ریشه مشکل رو حل کنیم.. در واقع منظور بنده ی حقیر اینه که با یک گل بهار نمیشه و تا زمانی که رویه در کشور ما این طور باشه که با تغییر دولت کلیه مدیران اردارات و نهادهای خرد و کلان هم تغییر میکنن وضع همینه که هست... 3.باید عرض شود که جناب مدیر حتی اگر بخوان هم نمیتونن از این عزل و نصبا جلوگیری کنن و اگر چنین اقدامی کردن صندلی خودشون هم به خطر میفته و بعدش دوباره با تعویض ایشون همون آشه و همون کاسه پس درخواست بنده به عنوان یک دانشجو که از همین مدارس بالا اومدم و به دانشگاه رسیدم اینه که اولا معلمای عزیز مثل همیشه تلاش و کوشش کنن و در کنار آموزش به پرورش دانش آموزا هم بپردازن و ثانیا اگر اقدام به نوشتن مقالات این چنینی میکنن سعی کنن راهکارهای قابل اجرا و خطاب به معلین رو مطرح کنن و گرنه کاری از دست مدیران ساخته نیست .
خوش تیپ جان:اولا شما اصلا عدالتخواه نیستی ودلیل آن خود سخنان به ظاهر خوب شماست ونباید که در آغاز کلام آیه ی شریف قرآن را میآوردی در صورتی که از آن بهره برداری نابجا شد.ثانیا جنبش عدالتخواه که باید مستقل با شد نه به طرفداری از گروه خاصی بپردازد.ثالثا ماکاملا این حرف شمارا که شایسته سالاری مد نظر باشد را قبول وبه آن احترام میگذاریم.

نظرات کاربران

آخرین عناوین