صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

27. خرداد 1394 - 22:10
کد مطلب: 65014
توصيه‌هاي طب سنتي براي كساني كه نگران بدبو شدن در شش ماه اول سال هستند.

به گزارش سایت خبری آوای ماغر، براي متروسوارها و كساني كه از وسايل نقليه عمومي استفاده مي‌كنند، شش ماه اول سال مي‌تواند به يك كابوس شبيه باشد. بوي بد بدن مسافران كه در واگن‌هاي تنگ مترو و راهروی شلوغ اتوبوس با هم آميخته مي‌شود، مي‌تواند خيال ارزان و سريع سفر كردن را از سر شما بيرون كند و به شما براي پياده شدن در اولين ايستگاه انگيزه دهد. اما مراقب باشيد! هميشه بوي عرق ديگر مسافران نيست كه مي‌تواند شما را كلافه كند. گاهي خودتان هم بي‌آنكه بدانيد بدبو شده و يكي از مسببان تحمل‌ناپذير شدن وسايل نقليه عمومي در اين فصل مي‌شويد. اما نگران نباشيد اگر ادامه اين مطلب را بخوانيد و توصيه‌هاي طب سنتي براي كم كردن تعريق و بوي بد آن را جدي بگيريد، جايي براي نگراني در اين مورد باقي نخواهد ماند.

عرق كاسني ضد‌بو
 

بوي سنبل؛ عطر كاج

چاره‌اي جز پاكسازي بدن خود نداريد. به اعتقاد برخي از درمانگران طب سنتي، نوشيدن يك ليوان عرق كاسني به‌صورت روزانه در ماه‌ها و روزهاي گرم سال تاثير زيادي در كاهش ميزان بوي بد بدن دارد. نوشيدن اين عرق گياهي علاوه بر آنكه به تسكين حرارت بدن كمك مي‌كند و از ميزان گرمازدگي در روزهاي آفتابي تابستان مي‌كاهد، مي‌تواند به دفع مواد مضر بدن پرداخته و به اين ترتيب احتمال بدبو بودن عرق را به صفر نزديك كند.

درمان بدبويي زيربغل با شاهي
 

بوي سنبل؛ عطر كاج

يكي از كاربردي‌ترين شيوه‌هاي طبيعي براي درمان بدبويي زيربغل، استفاده از سبزي شاهي يا تخم شاهي است. با تهيه اين سبزي به‌صورت روزانه و مصرف آن در صبح ناشتا پيش از ميل كردن صبحانه مي‌توانيد به درمان بدبويي عرق خود كمك كنيد. درصورتي كه اين سبزي را در دسترس نداريد، مي‌توانيد از تخم اين گياه استفاده كنيد. كافي است 10 روز يا دست كم يك هفته از اين گياه یا تخمش به‌صورت ناشتا استفاده كنيد.

با سوسن بوي بد پا را فراموش كنيد
 

بوي سنبل؛ عطر كاج

اگر در گروه افرادي قرار داريد كه پس از پياده‌روي يا كار روزانه با بوي بد پا روبه‌رو مي‌شوند و اين مساله براي شما به يك موضوع آزاردهنده تبديل شده است بهتر است از پودر اين گياه براي از بين بردن بوي بد پا كه ناشي از تعريق زياد پا درون كفش يا جوراب است، استفاده كنيد. بهترين روش براي از بين بردن بوي بد پا اين است كه پس از اتمام كارهاي روزانه و رسيدن اوقات فراغت پاي خود را بشویيد و پس از خشك كردنش آن را درون يك كيسه كه پر از برگ پودر شده گياه سوسن است قرار دهيد و اجازه دهيد پاي‌تان به‌مدت يك شب درون اين كيسه باقي بماند. اين امر كمك مي‌كند تا علاوه بر كاهش تعريق پا از ميزان بوي بد آن نيز به مرور كاسته شود.

بستن منافذ بدن با خمير حنا
 

بوي سنبل؛ عطر كاج

خمير تهيه شده از پودر برگ‌هاي حنا به‌دليل خاصيت قابض بودن تاثير زيادي در كنترل و كاهش ميزان تعريق بدن دارد. براي تهيه اين خمير تنها كافي است مقدار مناسبي از پودر برگ حنا را با آب مخلوط كرده و خمير نرمي به دست آوريد. پس از تهيه اين خمير آن را روي پوست مرطوب خود در حمام بمالید و اجازه دهيد به‌مدت 15 تا 20 دقيقه روي بدن‌تان بماند. اين خمير كمك مي‌كند منافذ آزاد پوستي بسته شده و امكان ترشح غدد عرق در سطح پوست كم شود .

 كاهش ميزان تعريق با حمام گردو
 

بوي سنبل؛ عطر كاج

يكي از تكنيك‌هاي پيشگيري از تعريق زياد در روزهاي تابستان به كار بردن عصاره يا جوشانده برگ درخت گردوست. براي تهيه اين عصاره كافي است يك كيلو از برگ تازه اين درخت را درون ظرف آبی با گنجايش چهار تا پنج ليتر ريخته و به‌مدت 30 دقيقه بجوشانيد. پس از جوش آمدن و سرد شدن مخلوط آن را به كمك صافي يا توري صاف كرده و براي حمام كردن از آن استفاده كنيد. استفاده از اين عصاره هر روز يا سه تا چهار بار در هفته به كاهش ميزان تعريق بدن در فصل تابستان كمك مي‌كند.

درمان عرق كف دست با مريم گلي

گياه مريم‌گلي در كنترل تعريق دست و پا بسيار موثر است. تركيب عصاره اين گياه با گياه اسطوخودوس تاثير زيادي در كاهش ميزان تعريق دست و پا دارد. براي تهيه اين دارو كافي است 100 گرم برگ مريم‌گلي را با 40 گرم برگ اسطوخودوس مخلوط كرده و بجوشانيد و دست و پاي خود را هر شب 10 تا 15 دقيقه در اين محلول قرار دهيد.

تاثير گل رس در ميزان تعريق
 

بوي سنبل؛ عطر كاج

افرادي كه در فصل تابستان و حتي در فصل‌هاي ديگر هنگام فعاليت‌هاي روزانه و ورزش بيشتر در بخش بالاتنه خود دچار تعريق مي‌شوند مي‌توانند با استفاده از حمام گل رس اين مساله را درمان كنند. کافي است خود را با آبي كه در آن خاك رس پودر شده ريخته‌شده شست‌وشو دهند. اين كار كمك مي‌كند پس از يك هفته از ميزان تعرق آنها در بخش بالاتنه كاسته شود و به مرور در شرايط طبيعي قرار گيرند.

برگ مورد به جای مام
 

بوي سنبل؛ عطر كاج

يكي از بهترين گياهاني كه قابليت جايگزيني با مام‌ها و خوشبوكننده‌هاي خشك و صابوني را دارد، برگ خشك شده گياه مورد است. براي استفاده از اين گياه تنها كافي است، برگ گياه خشك شده مورد را به‌خوبي آسياب كرده و از پودر آن به عنوان يك مام خشك براي پيشگيري از تعريق زيربغل و بدبو شدن آن استفاده كنيد. چند روز این روش را امتحان کنید؛ مطمئن باشید نتیجه دلخواهتان را خواهید گرفت.

الياف طبيعي بپوشيد
 

بوي سنبل؛ عطر كاج

 با انتخاب لباس درست مي‌توانيد جلوي بدبو شدن‌تان را بگيريد. لباس‌هاي نايلوني و لباس‌هايي كه در پارچه‌شان پلي‌استر زيادي به كار رفته است، مي‌توانند باعث شدت گرفتن تعريق‌تان شوند اما اگر سراغ لباس‌هاي نخي و پارچه‌هايي كه به‌خوبي هوا را به خود راه مي‌دهند برويد، كمتر عرق مي‌كنيد و به‌خاطر جريان آزاد هوا، كمتر بدبو مي‌شويد.

با سدر بدن‌تان را ماساژ دهيد
 

بوي سنبل؛ عطر كاج

افرادي كه دوست دارند مقاومت بدن‌شان را در برابر گرما و افزايش دماي هوا بيشتر كنند مي‌توانند با كمك سدر اين كار را انجام دهند. براي اين منظور بايد برگ‌هاي خشك شده گياه سدر را پودر كنيد و با تركيب آن با آب مخلوطي نرم به دست آوريد و اين مخلوط را در زمان حمام كردن به بدن خود بماليد و آن را ماساژ دهيد. فقط دقت كنيد پودر اين برگ را به‌خوبي صاف كرده باشيد تا چوب آن موجب زخمي شدن بدن‌تان نشود. با ماساژ اين خمير به پوست بدن به‌ويژه در ناحيه كف پا، دست‌ها و زيربغل كمك زيادي به افزايش مقاومت بدن‌تان در برابر گرماي هوا مي‌كنید.

اين خوراكي‌ها را نخوريد
 

بوي سنبل؛ عطر كاج

افرادي كه در فصل تابستان زياد عرق مي‌كنند و غالبا عرق آنها بدبوست، بهتر است از مصرف غذاها و مواد خوراكي که در ادامه می‌آید پرهيز كنند يا اين مواد را كمتر در برنامه غذايي و وعده‌هاي سه‌گانه غذايي خود قرار دهند. ادويه، زردچوبه، فلفل، سوسيس و كالباس، انواع سس‌، گوجه‌فرنگي، تخم‌مرغ، روغن سرخ شده و غذاهاي كنسرو شده از جمله مواد‌غذايي است كه موجب بدبويي عرق بدن مي‌شود .

انتهای پیام/

 
منبع : سیب سبز

 

نظرات کاربران

آخرین عناوین