صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

25. اسفند 1393 - 18:41
کد مطلب: 63814
در گفت و گویی که با یک کارشناس مسائل اجتماعی داشتیم به این نتیجه رسیدیم که بهترین راهکار تحقق اقتصاد مقاومتی تکیه بر توان داخلی و حمایت از کالاهای ایرانی است ،هر چند قیمت تمام شده آنها از کالاهای مشابه خارجی بیشتر باشد.
اقتصاد مقاومتی

سایت خبری آوای ماغر:کریم افتخاری،مسئول مرکز راهبردی بسیج شهرستان بهمئی و کارشناس مسائل اجتماعی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار آوای ماغربه راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی پرداخت که متن کامل مصاحبه به شرح ذیل می باشد:

با سلام ،با توجه به اینکه جنابعالی در جایی انجام وظیفه می نمایید که بسیجیان نخبه طرح ها و برنامه های خود را به آن مرکز ارسال می نمایند و چندین سال سابقه مسئولیت درپستهای مختلف و نویسنده چندین کتاب هستید،نظرتان در خصوص اقتصاد مقاومتی چیست ؟

اقتصاد مقاومتی یعنی افزایش مقاومت اقتصاد کشور در برابر توطئه های اقتصادی دشمنان برای سیطره های دیگر از جمله سیاسی و فرهنگی . مهمترین مولفه اقتصاد مقاومتی بستر سازی جهت تولید داخل به ویژه تولید و خودکفایی در محصولاات اساسی مانند محصولات غذایی، کشاورزی، دارو، مواد اولیه تولید و دانش نام برد.

اقتصاد مقاومتی  چه فرقی با اقتصاد ریاضتی دارد؟

اینکه عده ای به شکل بدبینانه به مفهوم نگاه می کنند و اقتصاد مقاومتی را اقتصاد ریاضتی و فشار وارد کردن بر مردممی دانند ؛ نیست بلکه به معنای درست ، به جا و بهینه مصرف کردن و به کارگیری منابع در جهت افزایش بهره‌وری و تولید بیشتر است.

بهره وری چه تاثیری بر اقتصاد مقاومتی دارد ؟
ببینید، اول باید بهره وری را تعریف نمود .یکی از شاخصه های بهره وری ، مصرف بهینه انرژی است . هدفمند نمودن یارانه یکی از راه های بهره وری است که درست اجرا نمودن قانون هدفمندی یارانه کمک زیادی به بهره وری می نماید .یکی دیگر از شاخصه های بهره وری استفاده درست از منابع و امکانات است .باید اول فرهنک استفاده از منابع و امکانات را در جامعه پیاده نمود ،چراکه مصرف بهینه مصرف درست مصرف نمودن است.

متاسفانه طی دهه های اخیربیشتر ماحصل فروش نفت ایران شده واردات کالاهای مصرفی که این خود یکی از مهمترین پاشنه های آشیل در اقتصاد مقاومتی است . باید درآمد حاصل از نفت صرف کالاهای سرمایه‌ای و ماشین‌آلات تولیدی شود.

تولید داخلی چه تاثیری بر اقتصاد مقاومتی دارد ؟
اقتصاد مقاومتی نمونه‌هایی از این اقتصاد است که به عنوان مثال در بیانیه علمای اصفهان در 130 سال قبل که گفته بودند از این به بعد در کاغذهایی که خارجی باشد قباله‌جات و عقد‌نامه‌ها را مهر و امضا نمی‌کنیم و اگر در مجلسی حاضر شویم به غیر از پلو و مختصر خورشتی نمی‌خوریم و به غیر از کرباس ایرانی نمی‌پوشیم،باشد که تولید مملکت رونق گیرد.

نمونه دیگر تجربه مرحوم عالی‌نسب در تولید چراغ‌های خوراک‌پزی، نفت‌سوز برای مقابله با تحریم انگلیس که گفته بود ایرانی ها نمی‌توانند آفتابه درست کنند چگونه می‌توانند صنعت نفت خود را بچرخانند اما با ابتکار عالی‌نسب که قبلا در کار تجارت بود نفت ایران با تقاضای مردم رونق گرفت و صنعت نفت ایران به این طریق و با کمک علما و اتحاد داخلی ملی شد.

 

نمونه دیگری از اقتصاد مقاومتی که در صدر اسلام به چشم می‌خورد از خود گذشتگی حضرت خدیجه و حضرت ابوطالب در شعب ابوطالب بود که تمام ثروت و مکنت خدیجه در راه اسلام خرج شد و بالاخره محاصره شعب بعد از 3 سال شکست خورد.
تجربه دیگر زمانی که استعمار انگلیس در هند می‌خواست اعمال نفوذ کند ،هندی‌ها به رهبری مهاتما گاندی پاپوش‌های انگلیسی را کنار زده و به جای آن کفش‌های ملی هند را به تن کرده و لباس‌های هندی پوشیدند و به این طریق در مقابل استعمار انگلیس و شرکت هند شرقی که برای استعمار درست شده بود ایستادند.

تجربه ژاپن در اقتصاد مقاومتی این گونه بود که با وجود کمبود زمین زراعی و تولید برنج به قیمت گزاف‌تر اما ژاپنی‌ها حاضر نشدند، برنج ارزان آمریکایی را مصرف کنند اما برنج داخلی خود را گرچه گرانقیمت‌تر بود مصرف کردند و به این طریق کشاورزی خود را در مقابل تهاجم برنج آمریکا حفظ کردند.

نقش نیروی انسانی با تجربه ومتخصص در اقتصاد مقاومتی چیست ؟!
اقتصاد مقاومتی تاکید بر نقش نیروی انسانی داخلی و تحصیل‌ کرده به عنوان یک مولفه اقتصاد مقاومتی است که اگر در خدمت تولید قرار گیرد بی‌نیاز از نیروی خارجی خواهیم شد و همچنین مقدمه‌ای برای صدور خدمات فنی و مهندسی تکنسین‌های ایرانی به کشورهای دیگر خواهد شد.

اقتصاد مقاومتی جوان بودن جمعیت کشور است که به عنوان یک عامل مهم تولید به شمار می‌رود. در حال حاضر حدود 50 درصد از جمعیت 77 میلیونی ایران در سنین جوانی و سن کار قرار دارند و بعد از انقلاب اسلامی با تبلیغات مختلفی که جوانان به آموزش عالی و دانشگاه علاقمند شدند در حال حاضر حدود 10 میلیون نفر دانش‌آموخته و یا دانشجوی فارغ التحصیل از دانشگاه‌های کشور وجود دارند که اگر برنامه‌ریزی برای استفاده از توان این افراد درست انجام شود عامل مهمی برای تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد بود و اگر بدون برنامه باشد، به یک عامل تهدید‌کننده یعنی بیکاری جوانان تحصیل‌کرده تبدیل خواهد شد.

چگونه با اقتصاد مقاومتی الگوی مصرف خودمان را تنظیم کنیم؟

اقتصاد مقاومتی اصلاح الگوی مصرف در کشور است که مردم عادت به مصرف کالای داخلی پیدا کنند نه اینکه هر کالایی که خارجی باشد آن را با کیفیت بدانند و به ویژه منسوجات و پوشاک که عمدتا از چین وارد می‌شود و یا اینکه اخیرا برنج هندی و پاکستانی جای برنج ایرانی را گرفته و به جای حمایت از برنج ایرانی و شالیکاران شمال، زمین‌های شالی آنها با بی تدبیری تبدیل به ویلاهایی می‌شود که سالی یکی دو بار از آن استفاده می‌شود.

این سالها به مدد دلارهای نفتی محصولاتی مانند موز، چای، نوشابه و حتی تمر هندی که تا 100 سال قبل اصلا در ایران نبودند، آنقدر وارد و مصرف شدند که اگر روزی این محصولات مصرف نشود برخی انگار با مشکل مواجه می‌شوند.

مثلا چای تا قبل از سال 1285 که اولین بوته آن توسط میرزا محمد کاشف السلطنه از هند وارد لاهیجان شد، در ایران نبود و لاهیجان محل تولید لاویج (کنف) -ماده‌ای که با آن نخ و کیسه گونی می‌بافند،- بوده است و بعدا زادگاه بوته‌های چای شد و اکنون چای عمدتا در لاهیجان برداشت می‌شود.

ایرانیان عادت به نوشیدن انواع دم نوش محلی مانند کاکوتی، آویشن، گل گاوزبان و سایر دمنوشهای گیاهی و محلی می‌کردند، حال اکثرا چای خور شده‌اند. یک راه افزایش مقاومت دوری کردن از مصرف کالای غیر ضروری وارداتی است که بر اثر مرور زمان و عادت تبدیل به نیاز کاذب شده است.

 

آخرین سفارش شما به تولید کنندگان و مصرف کنندگان کشور برای تحقق اقتصاد مقاومتی چیست؟

بیت شعر " آنچه از خاک تو رُست ای مرد حر/آن بپوش و آن بنوش و آن بخور" از قول مرحوم اقبال لاهوری است که اگر همه ما به آن عمل کنیم رونق اقتصادی شکل می گیرد و به استقلال اقتصادی همچون استقلال کشور عزیزمان در سایر ابعاد می رسیم .

 

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

چقدر زیبا گفت

نظرات کاربران

آخرین عناوین