واکنش رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به درخواست مردم خوزستان برای رسیدگی به وضعیت ریزگردها در هوای این استان تا کنون تفاوت چندانی با سکوت نداشته است.

وضعیت هوای شهرهای مختلف استان خوزستان از حد بحران نیز عبور کرده و آنچه قبل از هر اقدام دوراندیشانه (!) دیگری مورد نیاز است، اقدامی فوری و ضربتی برای وضعیت زندگی امروز مردم این استان است.

در روزهای شنبه، یکشنبه و سه‌شنبه هفته جاری میزان آلودگی هوا در ۱۳ شهر خوزستان از جمله شهرستان‌های اهواز، ماهشهر و آبادان بسیار بالا بود. امروز گزارش شده است که میزان آلودگی هوا در شهرهای ذکر شده ۶٠ برابر استاندارد است که وضعیتی غیرقابل تحمل را در خوزستان به وجود آورده است.

با این وجود مهم ترین واکنش های دولت تا کنون تشکیل یک کارگروه و یک پیام اینستاگرامی از سوی حسن روحانی بوده است. ساده ترین اقدام دولت یعنی سفر ابتکار یا روحانی به اهواز نیز امروز به همین دلیل آلودگی هوا لغو شد!

لغو سفر هوایی ابتکار به اهواز و عدم پیش بینی راهکار جایگزین در نوع خود شاهکاری به شمار می رود.

سوال اینجاست که رییس سازمان حفاظت محیط زیست دولت تدبیر و امید چگونه پیش بینی نکرده بود که پرواز او ممکن است به دلیلی که مربوط به حوزه کاری او می شود – آلودگی هوا به دلیل افزایش ریزگردها – لغو شود؟

آیا این موضوع برای فردی که نه فقط در دولت روحانی که در ۸ سال دولت اصلاحات نیز همین سمت را بر عهده داشت، تا این اندازه عجیب است که راهکار جانشینی – مثلا سفر زمینی – برای آن در نظر نگرفته بود؟

آیا دولت تدبیر و امید برای حل مشکل آلودگی هوای خوزستان راهکاری به جز تشکیل کارگزوه در تهران و ارسال پست در اینستاگرام ندارد و قرار است تا همین سفر ساده را که دست کم می توانست به مردم این استان دلداری بدهد هم از آنها دریغ کند؟

بی تردید مردم خوزستان که در ۸ سال تجاوز رژیم صدام به خاک کشور، قهرمانانه ایستادگی کردند از پس این مشکل نیز برخواهند آمد اما سوال اینجاست که کارنامه دولتمردان در دوره ۴ ساله خود در قبال جدی ترین مشکل حال حاضر مردم این استان، چه خواهد بود؟

منبع : صراط