صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

4. بهمن 1393 - 14:43
کد مطلب: 62886
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بهمئی در تحلیلی که از وضعیت زیرساخت های مذهبی در شهرستان بهمئی در دوران قبل و بعد ازنقلاب اسلامی ایران داشت ،گفت: با توجه به اینکه در زمان طاغوت به زیر ساخت های دینی توجهی نمی شد به طوریکه در شهرستان بهئی حتی یک مسجد هم وجودنداشت،لذا خدمات انقلاب در این زمینه با دوران قبل از آن قابل مقایسه نیست.
اداره اوقاف بهمئی

سایت خبری آوای ماغر:با توجه به اینکه در آستانه سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم ،در مصاحبه ای که ظهر امروز شنبه با رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بهمئی داشتیم از وضعیت اماکن و زیرساختهای مذهبی قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران مطلع شدیم .

 

عبدالمحمد نمازی در این گفت و گو ضمن تبریک دهه مبارک فجر به تمامی ملت ایران و گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل(ره) و شهدای انقلاب گفت:قبل از انقلاب زیر ساختهای مذهبی از قبیل مساجد و حسینیه در شهرستان بهمئی وجود نداشت و  تنها اماکن مذهبی آن دوران امامزادگان بودند و بناهای برجای مانده از آنها توسط مردم و به صورت خودجوش ساخته شده بود.

 

وی تصریح کرد:قبل از وقوع انقلاب هیچگونه مسجد و حسنیه ای در شهرستان بهمئی نداشتیم و با پیروزی انقلاب اسلامی نهضتی در مسجد و حیسنه سازی آغاز شد که به تبع آن در شهرستان ما هم ساخت مساجد از همان ابتدای انقلاب در دستور کار نظام قرار گرفت.

 

نمازی خاطر نشان کرد:هم اکنون تعداد موقوفات مربوط به مساجد در شهرستان بهمئی از مرز 90 مورد گذشت و بافت قدیمی و فرسوده بیشتر امامزادگان شهرستان با همکاری و پیگیری سازمان اوقاف و امور خیریه تخریب شده و در حال تجهیز شدن به بهترین امکانات رفاهی هستند.

 

وی افزود:ساخت وساز امامزاده ها به عنوان مهم ترین زیرساخت های حرکت و فعالیت فرهنگی - مذهبی نقش بسیار موثری در ارتقای سطح آگاهی های فردی و اجتماعی مردم نسبت به مسائل دینی و انقلابی دارد.

 

این مسئول با اشاره به اهیمت بالای وجود اماکن مذهبی در جامعه گفت: بیشتر شهدا،جامعه ایثار گری،نخبگان و مسئولان محصول فعالیت های دینی و فرهنگی همین پایگاه های دینی هستند ؛بنابراین مساجد ،حسینیه ها و بقاع متبرکه در شهرستان بهمئی از دستاورد های بزرگ انقلاب اسلامی ایران هستند و به تبع آن ثمرات انسانی آن نیز محصول همین پایگاه های دینی است.

 

نمازی اذعان کرد:در زمینه رونق اشتغالزایی از طریق اماکن مذهبی  ،هم اکنون بیش از 50 نفر از مردم شهرستان بهمئی از بیمه خادمان مسجد و امامزاده ها استفاده می کنند .

 

وی ادامه داد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه امامزاده ها باید به قطب های فرهنگی تبدیل شوند و همچنین سیاست افزایش کمیت و کیفیت گردشگری مذهبی با استفاده از ظرفیت زیرساخت های مذهبی،اماکن مذهبی در این شهرستان زمینه اشتغالزایی خانواده ها و رونق گردشگری مذهبی در چند نقطه از شهرستان بهمئی را فراهم آورند.

 

نمازی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت:اولین مسجد شهرستان بهمئی ،مسجد صاحب الزمان(عج) می باشد که  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال 1357 در شهر لیکک بنا نهاده شد و آمار مساجد ساخته شده تا الان 90 مسجد است.

 

وی افزود: در راستای ساماندهی بقاع متبرکه در سال 1359 امامزادگان دوسیدالله درروستای منیزور و بابا احمد در روستای بابا احمد توسط جمهوری اسلامی ایران ساماندهی شده است و تاکنون 21 امامزاده در شهرستان شناسائی،ثبت و ساماندهی شدند که تعداد زیادی از آنها در حال تخریب و بازسازی هستند.

 

نمازی از ساخت اولین حسینه شهرستان بهمئی در سال 1387 خبر داد و گفت: این حسینیه در روستای بابا احمد در جوار امامزاده بابااحمد بنا نهاده شد.

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بهمئی در پایان سخنان خود تمامی زیرساختهای مذهبی و دینی در شهرستان بهمئی را مربوط به انقلاب دانست و گفت:زیرساخت های دینی و مذهبی در این شهرستان در دوران بعد از انقلاب با قبل از آن قابل مقایسه نیست چرا که در زمان طاغوت به زیرساختهای دینی توجهی نمی شد.

 

نمازی افزود: کمیته مساجد دهه فجر شهرستان بهمئی روز دوشنبه همین هفته در دفتر امام جمعه شهر لیکک برگزار می شود.

 

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

دمت گرم مرد بهمئی فقط خودت

نظرات کاربران

آخرین عناوین