صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

29. دى 1397 - 19:36
کد مطلب: 72781
تالاب برم الوان سالها پس از کم آبی با بارش های اخیر سرریز شد .این اتفاق منجر به باتلاقی شدن بیش از 400هکتار زمین کشاورزی شد که ضرورت لایروبی خندق انحرافی تالاب احساس می شود.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر؛ جمعی از کشاورزان روستای برم الوان بخش سر آسیاب یوسفی شهرستان بهمئی خواستار لایروبی پد ختدق برم  الوان هستند .

بارش های اخیر منجر به جاری شدن سیلاب زمین های اطراف تالاب و بازگشت آب سرریز شده به زمین های کشاورزی اطراف آن شد.

 کارشناسان کشاورزی در گذشته های دور در زمان اصلاحات ارضی  که باران های سیل آسای زیادی می بارید برای این پدیده چاره اندیشی کرده و خندقی را به طول 2 کیلومتر برای هدایت آب سرریز شده تالاب به سمت رودخانه قلات بهمئی و جلوگیری از باتلاقی شدن زمین های مردم  حفر کردند.

 

به گفته اهالی منطقه و کشاورزان روستا های اطراف تالاب برم الوان ، در دهه ۱۳۶۰ این کانال خروجی یکبار لایروبی شد اما از آن زمان تاکنون به دلیل کاهش بارندگی و عدم سرریز آب هیچ کس به فکر لایروبی کانال نشده تا اینکه بارش های اخیر کشاورزان این منطقه را وادار به درخواست لایروبی کرد.

هر چند گونه های مختلفی از ماهی ها، گیاهان و جانوران دریایی در این تالاب وجود دارند اما تنها راه حفاظت از این گونه های گیاهی و جانوری، نصب تورهای حفاظتی در چند نقطه از ورودی و خروجی کانال است که باید توسط کارشناسان محیط زیست اجرایی شود اما  لایروبی یا عدم لایروبی کانال هدایت سیلاب تاثیری چندانی در حفاظت از منابع طبیعی و جانوری موجود ندارد با این وجود لایروبی آن از خسارات وارده به بیش از 400هکتار از اراضی کشاورزی جلوگیری می کند.

اکنون که بعد از ده ها سال شاهد اتفاق مبارکی به نام سرریز شدن آب تالاب هستیم باید مسئولان شهرستان با نگاه مثبت به این مسئله، اولویت خود را مدیریت این منابع آب با در نظر گرفتن منافع مردم و لایروبی کانال قرار دهند.

 مسئولان باید با لایروبی به موقع کانال هدایت سیلاب موجود، از باتلاقی شدن زمین های زراعی مردم که تمامی آنها مزارع جو و گندم هستند، جلوگیری کنند.

کشاورزان و اهالی روستای برم الوان در طوماری خطاب به مسئولان خواهان لایروبی سریع خندق تالاب شدند:

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر؛ تالاب برم الوان در بخش سرآسیاب یوسفی از توابع شهرستان بهمئی در استان کهگیلوییه و بویراحمد و در 40 کيلومتري شهر ليکک قرار دارد، آب آن دائمي است و ارتفاع این تالاب از سطح دريا 1100 متر است . مساحت تالاب برم الوان با  حداقل عمق آب 12 متر و حداکثر 30 متر در شرایط عادی 15 هکتار است .

این تالاب یکی از مناطق نمونه گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد بوده که سالانه پذیرای هزاران گردشگر از جنوب و جنوب غرب کشور است.

نظرات کاربران

آخرین عناوین