صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

27. آذر 1397 - 18:16
کد مطلب: 72757
خرید و فروش ملک به خصوص زمین در شهرستان بهمئی راکد است و بنگاه داران از وضعیت موجود ناراضی هستند.

به گزارش پایگاه  خبری آوای ماغر؛این روزها عوامل متعددی دست به دست هم دادند تا بنگاه های خرید و فروش املاک شهرستان بهمئی از رونق افتاده و مسئولان آنها به فکر شغلی دیگر برای کسب درآمد برای تامین هزینه های خانوار خود باشند.

مهمترین عاملی که بنگاه های املاک این شهر 20 هزار نفری را به حالت کساد درآورده است،رکودخرید و فروش زمین بوده که علت اصلی آن تملک 900 هکتار از اراضی شهر توسط اداره راه و شهرسازی شهرستان است.

مسول یکی از بنگاه های املاک بهمئی در این زمینه گفت : شغل بنگاه املاک آزاد محسوب می شود و ما  شغل دیگری نداریم ؛در آمد بنگاه های املاک به ساخت و ساز املاک وابسته است که در حال حاضر با توجه به رکود اقتصادی در بخش مسکن، بازار ما هم راکد است .

قباد خرم  گفت: قرار شد در دولت قبل بنگاه های املاک ساماندهی شود اما تا الان و در دولت جدید هیچ خبری مبنی بر ساماندهی بنگاه های املاک به ما نرسید ؛قرار شد لایحه ای مصوب شود که بیشتر معاملات خرید در بنگاه ها صورت گیرد که متاسفانه عملی نشد.

وی افزود:با توجه به رکود اقتصادی و اینکه عده ای زیادی از بنگاه داران سواد کافی و آشنایی با مسائل حقوقی و حقیقی ندارند، این مسئله باعث ترافیک پرونده های قضایی و نیز بی نظمی در بازار املاک شده است.

خرم ادامه داد: این مشکل به امور صنفی بر می گردد که در اعطای پروانه کسب و کار دقت لازم را انجام نمی دهند و هر متقاضی را مجوز املاک می دهند.

وی تصریح کرد:بیشتر مردم شهرستان بهمئی افراد کم درآمدی هستند که توان خرید ملک یا مسکن ندارند و اکثریت مستاجرند و عده ای که از نظر مالی در سطح خوبی هستند به شهرستانهای همجوار مهاجرت میکنند و این مهاجرت به نبود سطح فرهنگی و رفاهی در شهرستان بهمئی برمی گردد.

خرم افزود:ما پرونده هایی در دادگستری داریم که کم نیستند و چندین مورد مشاهده میشود مشتری بخاطر عدم شناخت کافی و مشاوره اشتباه بنگاه دار، یک قطعه زمین به چند نفر فروخته که این عمل باعث هرج و مرج در بازار املاک و نیز بی اعتمادی مشتریان به دیگر بنگاه های املاک شده است.

 

وی گفت در کلان شهر ها از کسانی که قصد تاسیس بنگاه معاملاتی و املاک دارند آزمون گرفته می شود و در این آزمون شیوه های بنگاه داری و مشتری مداری آموخته می شود و اگر نمره قبولی کسب نکنند مجوزی برایشان صادر نمیشود  اما در شهرستان بهمئی هیچ گونه نظارتی در این خصوص صورت نگرفته است.

رکود در بازار مسکن بی سابقه است

بنگاه دار دیگر بهمئی  گفت:در دولت قبل با اعطای وام  مسکن کسانی خانه دار شدند که هرگز توان خرید زمین هم نداشتند اما در دولت جدید رشد ساخت و ساز مسکن به صفر رسید که این عامل به همراه تورم و نبود وامهای با کارمز پایین باعث شد تا کسانی که از روستا به شهر مهاجرت کردند به خاطر عدم توان خرید زمین یا مسکن به روستا برگردند که این یک  فاجعه هست.

وی گفت: با سابقه ای که در بازار املاک هستم هیچ وقت تا این حد رکود مسکن نداشته ایم و این نگران کننده است .

این بنگاه دار افزود: خیلی از زمین و مسکن ها در شهرستان بهمئی دارای مشکل سند هستند که این کار باعث شده ما نتوانیم خرید و فروش املاک انجام دهیم ؛یا منابع ملی هستند یا سند ندارند که امیدوارم منابع طبیعی و اداره بنیاد مسکن این مشکل را حل کنند.

 

وی نبود اداره ثبت اسناد و املاک در شهرستان بهمئی را معضل بعدی بازار مسکن شهرستان دانست.

بنگاه دار دیگری که نزدیک به 10 سال سابقه کار در این زمینه دارد،گفت: چند نفراز بنگاه داران شهرستان بخاطر رکود اقتصادی مسکن تغییر کاربری دادند.

وی افزود: بعضی دیگر از بنگاه داران پروانه خود را باطل کردند و بصورت سیارمعامله املاک می کنند که این کار باعث هرج ومرج در بازار املاک شده و این کار در شان یک بنگاه دار املاک نیست .

مردم باید قدر دان نظام و دولت قبل باشند

دهبانی نژادیان،دیگر بنگاه دار بهمئی تصریح کرد: مردم باید قدر دان دولت قبل باشند ؛افردای بودند که هرگز در ذهنشان نمی گنجید که روزی داری ملک شخصی باشند اما با وجود نقدینگی و نیز دادن وام با بهره کم این رویا برایشان به حقیقت پیوست که باید قدردان این نظام و دولت قبل باشند .

وی افزود:ما در حال حاضر به طور کلی معامله ای در حوزه زمین و مسکن در شهرستان نداریم و بازار راکد هست .

دهبانی نژادیان با اشاره به اینکه قیمت املاک دارای نوسان می باشد و عده ای بازار خرید و فروش را دچار نابسامانی کردند، گفت:بعضی ازهمکاران بخاطر نبود بازار و تورم در خرید و فروش مسکن مجبور به تغییر کاربری ویا تعطیل شدن بنگاه خود شدند که این جای نگرانی دارد.

وی تصریح کرد: امور صنفی و اداره صنعت و معدن هیچ گونه نظارتی بر بنگاه های املاک ندارند و از زمان تاسیس اتحادیه تا الان  هیچ گونه جلسه ای نسبت به رفع مشکلات املاک نداشتیم.

این بنگاه دار معتقد است که اگر دولت جدید بخواهد خودش را به دولت قبل برساند و محبوبیتی در بین اقشار مردم داشته باشد باید جهت خرید مسکن تورم مسکن را پایین آورده و تسهیلات با بهره کم به مردم اعطا کند.

به گزارش خبرنگار آوای ماغر چند مورد از بنگاه های املاک شهرستان بخاطر رکود اقتصادی و نبود مشتری تعطیل یا تغییر کاربری دادند و عده ای هم بخاطر مشغله کاری مصاحبه انجام ندادند.

به طور می توان گفت رویای خانه دار شدن قشر متوسط به پایین جامعه در شهرستان بهمئی در حال حاضر دست نیافتنی است.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها