صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

26. آذر 1397 - 18:25
کد مطلب: 72755
پیش بینی هزینه بالای دورهمی های شب یلدا، اقشار کم درآمد بهمئی را که بخش زیادی از جمعیت شهرستان هستند، قانع می کند که امسال در خانواده خود خبری از برنامه باستانی شب یلدا نباشد.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر؛ در آستانه آغاز فصل زمستان و طولانی ترین شب سال یعنی شب یلدا هستیم اما شرایط نابسامان بازار آجیل، میوه و شیرینی در شهرستان بهمئی بساط سفره یلدا را از میان مردم بهمئی جمع کرده است.

در شهرستان بهمئی برخلاف دیگر نقاط کشور شاهد کمبود آجیل هستیم که وقتی علت آن را از فروشندگان می پرسیم، گرانی بیش از حد و عدم استقبال مردم از خرید را عامل عرضه پایین این محصولات عنوان می کنند.

پیش بینی هزینه بالای دورهمی های شب یلدا، اقشار کم درآمد بهمئی را که بخش زیادی از جمعیت شهرستان هستند، قانع می کند که امسال در خانواده خود خبری از برنامه باستانی شب یلدا نباشد.

پسته، بادام، گردو، فندق، تخمه، انواع شیرینی های تر و خشک از مهم ترین اقلام مرسوم مصرفی در شب یلدا هستند اما  قیمت نجومی بیشتر این تنقلات و شیرینی ها کار را برای سفره چینی شب یلدای فقرا دشوار کرده است.

تا سالهای نه چندان دور فقر و غنا برای چیدن بساط شب یلدا معنا نداشت ؛دورهمی ها بیشتر به صورت خانوادگی و در منزل بزرگان خانواده شکل می گرفت و هیچ خانواده ای نبود که از این رسم باستانی و دید و بازدیدهای صمیمی بی بهره باشد اما روزگار گرانی و آشفته بازار این روزهای کشور و به تبع آن شهرستان بهمئی، خاطره سازی شیرینی شب یلدا را به  کابوسی برای برخی خانواده ها تبدیل کرده است.

در چند ماه اخیر قیمت آجیل و خشکبار در موارد متعدد از 250 تا 400 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

پسته ای که سال گذشته در شهر لیکک(مرکز شهرستان بهمئی) 50هزار تومان قیمت داشت امسال به صورت میانگین 200هزار تومان در سوپرمارکتی ها به فروش می رسد؛البته تعداد انگشت شماری این آجیل را عرضه می کنند که علت آن عدم استقبال مشتریان به دلیل گرانی است.

گردوی 30 هزارتومانی پارسال تا 70هزار تومان و تخمه ساده 7هزار تومانی تا 23هزار تومان در شهر لیکک به فروش می رسد.

کشمشکی که سال گذشتهبه طور میانگین 7 هزار تومان به فروش می رسید امروز تا 40هزار تومان در شهر لیکک به فروش می رسد.

هندوانه و انار هم به عنوان میوه های پای ثابت سفره شب یلدا در شهرستان بهمئی نایاب هستند به گونه ای که هندوانه به طور کلی عرضه نمی شود و انار هم به صورت جزئی و با قیمیت 8هزار تومان به فروش می رسد.

در پایان این گزارش از مسئولان صنعت،معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی و سایر نهادهای نظارتی شهرستان انتظار داریم در این شرایط آشفته بازار آجیل و میوه، نظارت دقیقی بر بازار داشته باشند تا اندک مشتریان این بازار بتوانند حداقل خریدی برای سفره های یلدای خود داشته باشند.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها