صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

25. آذر 1397 - 18:36
کد مطلب: 72750
عشایر غیور بهمئی زندگی ساده و بی آلایش دارند، به همین دلیل حال و هوای زندگی آنها با وجود تمام سختی ها و مشکلات دیدنی است.

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر؛ در این گزارش بخشی از زندگی ساده عشایر غیور بهمئی را ترسیم می کنیم تا مسئولان بدانند روحیه و اخلاق عشایری این قشر زحمتکش به آنان اجازه اصرار به مسئولان جهت خدمت رسانی به آنان را نمی دهد، اما مسئولان نباید از این روحیه سوء استفاده کنند.

عشایر ما ذخایر انقلاب و مولدان گمنامی هستند که با زندگی فقیرانه اما شرافتمندانه خود، واژه تحریم در ادبیاتشان جایگاهی ندارد چه برسد به اینکه قصد پاک کردن این واژه از فرهنگ زندگی شان را داشته باشند.

خود مولد هستند و مصرف گرایی برایشان معنا ندارد،زندگی شان فقیرانه است اما خودکفا هستند؛خوراکشان طبیعی است،پوشاکشان دستباف،مسکنشان چند قطعه چوب و سنگ است.

در دورترین نقاط کشور با حداقل امکانات زندگی می کنند اما بیش از کسانی که در برج های سربه فلک رسیده و با امکانات مدرن روز زندگی می کنند، به فکر دفاع از کیان این مملکت هستند.

کم توقع هستند اما بی انصافی است که با سوء استفاده از اخلاقشان به آنان کم توجهی شود.

البته امور عشایر شهرستان بهمئی در سالهای اخیر نسبت به رفاه عشایر کارهای انجام داده است اما با توجه به اینکه ما در نظام جمهوری اسلامی زندگی می کنیم و باید عدالت اجتماعی برقرار شود، این میزان از خدمات کافی نیست و باید تا جای ممکن مهر فقر و محرومیت را از پیشانی عشایر که به عنوان ذخایر انقلابند، پاک کنیم.

مهم ترین نیازهای عشایرایجاد راه های ارتباطی مناسب،ارتقای سلامت آنان،واکسیناسیون به موقع دام و طیور عشایر،تامین آرد،نفت سفید ودیگر امکانات گرمایشی و سرمایشی مناسب مناطق سخت گذر و قابل حمل و تجهیزات مخابراتی لازم جهت ارتباط مناسب با جوامع روستایی و شهری می باشد.

در این راستا جهت آگاه سازی و تلنگر به مسئولان شهرستان بهمئی، تصاویری از زندگی عشایری این شهرستان را که تداعی کننده گوشه ای از زندگی فقیرانه آنهاست، در ادامه می آوریم.

هر چند زندگی عشایری ایجاب می کند که انسان از برخی امکانات محروم و یا محدود شود اما زندگی فقیرانه در این تصاویر به وضوح مشخص است و سطح زندگی و رفاه این افراد با دیگر افراد جامعه قابل تأمل می باشد.

 
 
 
 
در پایان گزارش کلیپی کوتاه از حال و هوای زندگی عشایری مردم بهمئی مشاهده کنید:
انتهای پیام/
 

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها